«Якщо ви одягаєтеся не як усі, ви й думаєте не як усі»: якою увійшла в історію Айріс Апфель

Життя найяскравішої ікони стилю

У суботу, 2 березня, соцмережі сколихнула новина: у 102-річному віці померла одна із найяскравіших і найексцентричніших ікон стилю усіх часів Айріс Апфель. За своє довге життя вона стала справжньою зіркою, якою надихалися і яку хотіли наслідувати. Власними експериментами, барвистими модними рішеннями й поглядами на дизайн вона перевернула уявлення чималої кількості людей про стиль і красу. Їй присвячували виставки та документальні фільми, мемуари Апфель очолювали список бажанок багатьох модниць, а про її колекції одягу та аксесуарів чув, напевно, кожен. Сьогодні пропонуємо вам згадати про геніальну жінку, яка значною мірою вплинула на світ моди та дизайну, про її філософію життя та видатні досягнення. 

Народилася Айріс Баррел 29 серпня 1921 року у Нью-Йорку в сім’ї єврейських емігрантів. Батько дівчини володів невеликим бізнесом: він займався постачанням дзеркал і предметів зі скла. Мати ж керувала бутиком, завдяки чому Айріс із самого дитинства була занурена у світ моди. 

«Моя мати мала великий вплив: вона була надзвичайно шикарною, одягненою зовсім не так, як я. Я була дитиною Великої депресії, тож вона навчила мене всього про аксесуари», — розповідала жінка про свою матір.

Ще в підлітковому віці вона часто мандрувала Нью-Йорком у пошуках коштовних дрібничок в антикварних лавках. Приблизно тоді й був покладений початок великої колекції прикрас Айріс, яку вона збирала все своє життя. 

«У той час можна було проїхати всю лінію метро за п’ять копійок, тому щотижня я їздила в інші райони Нью-Йорка – Чайнатаун, Йорквілл, Гарлем, Грінвіч-Віллідж. Там я нишпорила антикварними магазинами й зачаровувалася всім цим старим мотлохом», — розповіла Апфель в інтерв’ю The Guardian.

Закінчивши школу, Айріс вступила до Нью-Йоркського університету, де вивчала історію мистецтв, а після випуску працювала редакторкою у Women`s Wear Daily. Згодом нового досвіду жінка почерпнула, працюючи помічницею ілюстратора Роберта Гудмана.

У 1948 році жінка познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Карлом Апфелем, з яким прожила в шлюбі 67 років. Разом пара заснувала власну текстильну компанію Old World Weavers, яка спеціалізувалася на відтворенні старовинних високоякісних тканин, що були репродукціями орнаментів минулих століть. Вони уклали договір із Білим домом, а також співпрацювали з різноманітними музеями та реставраторами. Щоб шукати нові матеріали, візерунки, одяг, меблі та аксесуари, подружжя часто влаштовувало подорожі всім світом. Айріс і Карл створювали проєкти для дев’ятьох президентів США, тож жінку стали називати першою леді текстилю або Богоматір’ю тканин.

Ключовою подією у житті Айріс стала виставка Rara Avis: Selections from the Iris Apfel Collection від Інституту костюма при Музеї мистецтва Метрополітен, що була присвячена колекції біжутерії, яку збирала жінка. Аксесуари презентували на манекенах таким чином, як їх носила сама Апфель. Це був перший випадок, коли Інститут костюма присвятив виставку живій жінці, яка не була дизайнеркою. Подія отримала таку популярність, що Айріс після цього почали запрошувати на різноманітні шоу, знімання, інтерв’ю, і про неї дізналися в усьому світі, а не лише в окремих колах жителів Нью-Йорку. Ще більше слави додалося після документального фільму режисера Альберта Мейслеса під назвою «Айріс», який присвячений життю видатної модниці. 

Стиль Айріс Апфель за десятки років став її візитівкою. Так вміло створювати різноманітні комбінації з одягу та аксесуарів, додаючи унікальних деталей, які вирізняли з-поміж усіх інших образів, могла, певно, лише вона. Жінка створювала власні формули луків і поєднувала елементи високої моди, як-от сукні Dior чи брюки Dolce & Gabbana, з прикрасами, вторгованими на блошиних ринках. Її великі чорні окуляри в круглій оправі, помада коралового відтінку та яскраві контрастні речі, доповнені масивними бусами та громіздкими браслетами, зробили стиль Айріс впізнаваним в усьому світі.

Найголовнішим правилом, яким послуговувалася жінка, було: «Більше — це більше. А менше — це нудно». Це можна прослідкувати в усіх образах Апфель, починаючи з кольорів і закінчуючи вибором аксесуарів, яких завжди повинно бути багато. 

Попри свій вік, Айріс постійно називала себе «найстаршим підлітком» у світі та неодноразово доводила, що цифри у паспорті не мають ніякої ціни, головне те, як ви почуваєтеся всередині. Вона особливо акцентувала на природній красі, закликала розвивати свою індивідуальність.

«Коко Шанель якось сказала, що жінка старіє від відчайдушних спроб виглядати молодою. Чому має бути соромно, що тобі 84? Чому ти маєш натомість говорити, що тобі 52? Тобі все одно ніхто не повірить, тож навіщо бути такою дурною? Як добре, що ти постаріла. Це благословення».

Так, у свої 97 Айріс Апфель підписала контракт із модельним агентством IMG і стала найвідомішою старшою інфлюенсеркою у світі з понад трьома мільйонами шанувальників в Instagram. Жінка залишила після себе величезну спадщину, що буде надихати ще не одне покоління людей, які закохані в моду та дизайн.


Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали