Перша жінка-правителька: як княгиня Ольга змінила хід історії

І вплинула на моду

 

Сьогодні в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Цей день увійшов в історію завдяки двом революціям, які стали доленосними в історії України. На честь свята ми хотіли б заглибитися в історію і згадати про роль жінок у ній. Сьогодні ми розповімо про першу правительку України. Це унікальний випадок, тому що вона правила країною в далекому Х столітті, коли права жінок не враховувалися, а сама жінка мала нижчий стан у суспільстві, ніж чоловік. Наприклад, розквіт правління англійської королеви Єлизавети І припав аж на XVI століття.

Йтиметься про Княгиню Ольгу, яка правила Київською Руссю після смерті чоловіка князя Ігоря. У стародавніх літописах її називають мудрою і далекоглядною, а рішення, які вона приймала, стали поворотними. Надихнувшись цією воістину великою жінкою, Світлана Бевза створила цілу колекцію BEVZA FW`21, де Ольга стала центральною фігурою. Ключовим елементом стала балаклава «Княгиня», унікальний крій якої повторює головний убір, який носила київська княгиня. Балаклава своєю формою нагадує діадему та убрус — традиційний слов`янський головний убір.

Ідея переосмислити форму найактуальнішого головного убору вже кількох сезонів прийшла Світлані давно, а ось у її реалізації допоміг щасливий випадок:

«Спочатку ідея для балаклави була іншою: ми хотіли створити оригінальну річ, поєднавши шапку з коміром. Але при виробництві зразка припустилися помилки і замість виробу, який щільно прилягатиме до шиї ззаду вийшов навал. Коли приміряла балаклаву, я та вся команда побачили схожість із головним убором, який носила княгиня Ольга. Ось така вдала помилка виробництва надихнула мене на цілу колекцію. У ній, безумовно, є безліч посилань до української етніки: форма хустки, колоски, але княгиня Ольга та балаклава стали центральними».

Багатьом київська княгиня запам`яталася помстою над древлянами, які стратили її чоловіка. Ця частина її історії має як особистий характер, що базується на традиціях того часу, та несе політичний підтекст. Ольга розуміла, що таке свавілля підданих племен може призвести до децентралізації влади та самоврядності на територіях. Виявивши силу, вона уникла племінного сепаратизму і зберегла цілісність держави. Саме з Ольги розпочалося територіальне окреслення Київської Русі, а до розвитку внутрішньої та зовнішньої політики додався ще один вектор — геополітичний. Слід зазначити, що Ольга, на думку істориків, могла походити із болгарської царської династії. А якщо це так, то найімовірніше вона з самого дитинства навчалася політики.

Також вона провела реформу в адміністративній галузі, змінивши систему збирання данини. Княгиня об`їхала землі, встановивши постійні розміри виплати. Також було засновано спеціальні адміністративні місця, де збиралася данина — цвинтарі. Це спричинило розвиток доріг, щоб її можна було доставляти без перешкод.

Не секрет, що Ольга також підтримувала християнство і намагалася зробити його основною релігією в Київській Русі, де на той момент переважало язичництво. Таке бажання має і політичне підґрунтя: тоді більшість країн Європи сповідувало християнство, а Київську Русь вважали варварською, що ускладнювало побудову дипломатичних відносин. Ще одна причина, через яку Ольга звернулася до релігії — бажання об`єднати розрізнені частини в єдине ціле та утримати державу від розпаду за її допомогою. Як мудра правителька вона вирішила зробити цей процес поступовим і вирішила стати прикладом для народу, першою прийнявши християнство.

Хрещення княгині Ольги пройшло у Константинополі, а сприяв процесу сам імператор за її проханням. Це надало політичної ваги київській правительці та зміцнило союз із Візантією — основним торговим партнером Русі. У християнстві вона отримала нове ім`я — Олена. За легендою, той самий імператор Костянтин VII Багрянородний був уражений красою Ольги і запропонував їй вийти за нього. Але княгиня київська виявила хитрість та гнучкість розуму. Вона відповіла, що спочатку він повинен привести її до хрещення. А після обряду сказала, що хрещений батько не може одружитися зі своєю дочкою. Саме такий образ княгині — владної та мудрої — і увійшов до історії.

Ольга була взірцевим прототипом для сучасної жінки. Колекція BEVZA FALL 21 уособлює унікальну жіночу силу і підкреслює той факт, що жінки, крім своєї неймовірної краси, ще мають мужність і силу здатну змінити хід історії. Саме тому головний убір княгині Ольги було взято за основу розробки специфічного крою балаклави «Княгиня».

Фото: Лена Шкода

Модели: Annabelle Landry, Tatia Akhalaia, Mei Sheng


Реклама

Популярні матеріали

Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Як стильно носити вишиванку в повсякденні: 8 ідей від інфлюенсерів...


Які шуби носити цієї зими: стильні ідеї з подіумів та пропозиції...


Читайте також
Популярні матеріали