Етнодекор для дому: усе про гуцульські ліжники та килими

Мікс традицій і сучасності

Колись килими були майже в кожному будинку української сім’ї, та з часом ці елементи декору почали вважати архаїчними. Однак новий бум інтересу до всього українського змінив цю ситуацію. Учасник гуртів KALUSH та Kalush Orchestra КИЛИММЕН, українська дизайнерка Алла Велосипедова та засновниця майстерні GUSHKA Дарина Луканюк розповіли про етнодекор в давнину та його відродження в сучасності.

PH: Kornelius Petrus

Тисячолітня історія гуцульських килимів та ліжників

Ткацтво є одним з найдавніших відомих ремесел як у світі, так і на території України. Ще за часів Київської Русі під час приймання важливих іноземних гостей в палатах князів розстеляли килими як знак багатства та поваги. Наявність ліжників та килимів була ознакою майнового стану родини, їх також використовували як придане для нареченої. 

Не менш важливим є їхнє духовне та сенсове наповнення. Так, на Гуцульщині й досі існує традиція проводжати померлих в останню путь на ліжниках. Це пов’язано з глибоким символізмом ліжників, адже притаманні для них візерунки формувались як символи-обереги, що оберігають і за життя, і за смерті.  

PH: Kornelius Petrus

Так, одні символи означають небо та космос, інші — воду, вітер і сонце. Зміст та форма зображень можуть бути набагато ширшими, оскільки кожна історична доба накладала на народну орнаментику свій відбиток. Не менш важливим за самі орнаменти є їхнє розташування. Тому кожен килим — це унікальний оберіг.

Майже всю нашу історію килими були важливою частиною життя українців. Вони відігравали важливу символічну роль, поєднували різні покоління. На жаль, у радянські часи тогочасна влада деформувала цей образ, максимально спростивши та звівши їхню роль лише до елементу декору. Проте сьогодні ми спостерігаємо повернення українців до своїх коренів.

PH: Kornelius Petrus

Синтез минулого та сучасного

З початку існування гурту Kalush одним з головних його завдань була популяризація українських традицій через їхній синтез із сучасною українською музикою.

«Килими оточували мене з самого народження. Для мене це значно більше, ніж просто предмет декору. Кожен візерунок, його розташування — це мова нашого народу, закодована в його символах», — каже КИЛИММЕН.

Візерунки КИЛИММЕНА є збірним образом усіх українських килимів з різних куточків України. Як розповідає українська дизайнерка та кліпмейкерка Анна Велосипедова, робота над ним була кропіткою.



«Це було нестандартне завдання. Тож я занурилася в цю історію з головою: переглянула сотні автентичних килимів з різних регіонів нашої країни, їхні орнаменти, декоративні елементи, дослідила історії наших митців та їхні смисли. Це було шалено цікаво та виявилося таким глибоким — як і в килимі, усе в нашому світі пов’язано тонкими нитками.

За основу я взяла карпатський килим, тому що Калуш — це Карпати. Це так, скажімо, його генетичний код. На цьому етапі з`явився колір, властива карпатським килимам колористика зі своїми складними земляними відтінками. Плюс — кути в  геометрії орнаменту, притаманні цим краям. Це була шкіра КИЛИММЕНА».

Повернення до традицій 

«Сьогодні сильно зростає інтерес до всього традиційного, до всього українського. Люди після повномасштабного вторгнення все частіше почали ставити собі різні питання. Хто я? Хто мої батьки, мої прадідусі? Чим вони займалися? Як жили? Зокрема, люди почали активно цікавитись і традиційними українськими ремеслами», — розповідає Дарина Фурманюк, засновниця майстерні GUSHKA.

PH: Kornelius Petrus

У селі Яворів, де розташована майстерня, збереглося дуже багато носіїв ремесла — ткалів. У їхніх будинках ще досі стоять старовинні верстати. На схожих верстатах виготовляє свою продукцію й GUSHKA. Їхні майстри у свій час займались експедиціями до різних куточків Карпат з метою знайти унікальні ескізи. 

Паралельно з цим існують авторські колекції. Зазвичай це з природи та все, що з цим пов’язано. Більшість таких робіт пов’язані з водою, повітрям, скелями — з тим, що нас оточує. І з регіоном, де проживають люди.

PH: Kornelius Petrus

«Я не можу радити якісь окремі ліжники для оформлення домівок, бо всіх їх люблю однаково. І я вважаю, що ліжник, килим або подушка — це вже не просто річ, це щось живе, що переміщується квартирою чи домівкою як член родини. Часто люди у нас купують ліжник для підлоги, а потім він опиняється на ліжку, далі — на терасі, біля каміна, а згодом знову на ліжку. І це вже такий собі друг родини», — розповідає Дарина.

Такі вироби органічно доповнюють інтер’єри з деревом чи з іншими натуральними елементами — глиною, керамікою, природними матеріалами.

«Важливо берегти та розвивати наші традиції. Вони є тією силою, що здатна об’єднувати, давати сил, надихати. Я завжди вважав, що культура не існує поза контекстом. І моя роль як КИЛИММЕНа, роль таких гуртів як Kalush Orchestra полягає не тільки у просуванні всього українського, а ще й у допомозі нашій країні, нашим людям. Культура об’єднує. Вона допомагає. Як приклад може згадати наш крайній збір для допомоги лікарні в Херсоні спільно з благодійним фондом «Твоя опора» та мережею супермаркетів ЕКО МАРКЕТ. Саме завдяки цьому відчуттю єдності нам вдалося зібрати 1,8 млн грн для купівлі водоочисних споруд. І це вкотре доводить, що наші традиції, культура здатні об’єднувати», – резюмує КИЛИММЕН.


Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали