Еллен фон Унверт: 70 років провокаційної творчості, в обʼєктиві якої мріє опинитися кожна зірка

Від незадоволеної своєю роботою моделі до однієї з найвпізнаваніших фотографок наших часів

Якщо проаналізувати ранні роки майбутньої зірки — дорослішання в дитячому притулку, робота в цирку замість навчання, виснажлива робота моделлю без вихідних, — нічого з перерахованого навіть не натякало на підготовку до мистецької діяльності. Особливо якщо враховувати реалії 80-х — часів жорстокої моди, гламурного лоску супермоделей та прискіпливих до ідеальної картинки фотографів.

Можна припустити, що в юності Еллен набула бунтарських якостей, які сформували в ній сміливість нести свій епатажно-відвертий стиль. Саме він став тим свіжим вітром в індустрії  high fashion, який назавжди змінив роль моделі-жінки на зніманнях. Дівчина нарешті змогла бути головним обʼєктом у кадрі, мати провідну роль героїні, яка викликає емоції, виходить за всі рамки й обмеження, дозволяє собі головне — бути собою.  

«Я ніколи не скажу: "Будь спокусливою". Такі речі не потрібно промовляти, натомість слід створювати відповідну атмосферу. Жінки в моєму кадрі люблять свою жіночність і не бояться її виявляти», — зазначає мисткиня.

На світлинах Еллен складно впізнати відомих моделей. Фон Унверт доводить їх до стану, в якому вони зазвичай не фотографуються: до щирої емоційної гри, в рамках якої вони живуть начебто у своєму окремому світі. Маючи багато спогадів про циркові роки, фон Унверт завжди намагається вбудовувати цей досвід в образи своїх клієнток: саме звідси родом гіпертрофована яскравість, сюжет із вигадливих фантазій і, що найголовніше, історія, в якій зароджується сумнів, а чи насправді це все відбувається.

Що значить гра в роботах фон Унверт?

Ми звикли бачити на фото моделей, які мають відточені статичні пози, в той час як на фото Еллен у кадрі завжди щось відбувається: моделі ніби забувають, що десь перед ними є фотограф. Всесвітньовідомі, досвідчені, вони повертаються в юність, де можуть забути про статус, розважатися, грати й жити одночасно. Процес гри завжди зачіпає почуття, тож кадри народжуються в правильний, живий момент. Правильний настільки, щоб у глядача виникало відчуття, наче він не зовсім упевнений, чи варто йому там бути.

На відміну від колег, на чиїх кадрах моделі красиві та недоступні, Еллен створює образ жінок, до яких можна доторкнутися. У кадрі фон Унверт завжди перебуває на тонкій межі, де поєднується реалістичний момент насолоди із завчасно продуманим сюжетом, разом із сексуальністю та обставинами, які зазвичай не трапляються в реальному житті.

Але залишається те, що викликає справжнє непорозуміння. Як у фотографки виходить так невимушено й натурально зображати недосконалості жіночого тіла? Особливо коли йдеться про експерименти з найвідомішими селебріті.

Ось що на це відповідає сама фон Унверт: «Я хочу, щоб мої моделі почувалися розкішно у своїй справжності».

Коли за допомогою робіт Еллен моделі відкривали нові грані своєї зовнішності, критики певний час були досить жорстокими стосовно фотографки: «Якби вона пішла у фотошколу, то її одразу ж вигнали б. На кожній світлині є технічний брак. Там погано знято, тут обрізано. Їй би просто одразу порадили йти переробляти знімки».

Але правда в тому, що абсолютно кожна фотографія, зроблена Еллен, зачіпає за живі яскраві почуття. І її суперсила полягає в тому, щоб відійти від образу людини, сформованого в суспільстві, й показати відвертість і справжність. 

Сама Еллен завжди стає учасницею своїх сюжетів і створює на знімальному майданчику інтимний настрій, в якому головні герої кадру зможуть розкритися. У такій атмосфері народжується спонтанний знімок, що зачаровує інтригою:  а що ж насправді хотіла сказати невловна Еллен фон Унверт?

Еллен вчить нас перетворювати будь-яку звичайну роботу на гру, де майстер стає частиною одного цілого і разом з іншими учасниками дійства створює шедевр, в центрі якого — справжні емоції та глибина людських почуттів.

Автор тексту: Анастасія Павлюк

Читайте також: Ексклюзивне інтерв`ю Еллен фон Унверт для ELLE.UA


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали