Доступно — не високо: чому мас-маркет не робить нас ближчими до високої моди?

Про демократичні аналоги модних речей

Сьогодні стежити за модними трендами легко. В мас-маркеті можемо знайти те, що буквально вчора побачили на подіумі. Демократичні аналоги модних речей, про які часто розповідають фешн і стріт-стайл блогери, можна отримати швидко. Для цього достатньо піти на шопінг у торговий центр. 

Elle зібрали для вас добірку речей від кутюрних брендів та мас-маркету, щоб переконатись у їхній візуальній схожості. Що це означає, і чи робить можливість “бути в тренді” нас ближчими до високої моди, ми запитали в історикині моди Зої Звиняцьківської.  

Monse vs Bershka 

Louis Vuitton  vs  Bershka 

Bottega Veneta vs Mango

Louis Vuitton vs H&M 

Miu Miu vs H&M

Це —  copycats. А те, що у них схожий дизайн —  концепт швидкої моди. З англійської “copycats”  означає речі, що є імітаціями інших. 

Зоя Звиняцьківська пояснює: “Концепція швидкої моди з`явилася в 90-ті роки. Її вигадали гіганти масової модної індустрії, які вирішили, що не потрібно чекати сезонних колекцій, а робити їх кожні три тижні, і відповідно оновлювати асортимент магазинів. Також не потрібно шукати відомого дизайнера, щоб він робив авторський дизайн. Можна взяти безіменних, які будуть відтворювати нові модні речі в загальному тренді з економічних матеріалів. Це концепція швидкої моди, яка не лише швидко робиться, а й швидко споживається.”

Гігантами модної індустрії є відомі бренди, такі як Bershka, Zara, G.A.P та інші. За словами Зої, юридично довести крадіжку дизайну практично неможливо. Адже вони створюють не копії, а дуже подібні речі. Крім цього, такі корпорації мають величезну юридичну підтримку, тому одинокий позивач має малі шанси на перемогу. 

Так чи ні?

То чи догнали ми високу моду? На думку Зої, ні. Мас-маркет хоч і копіює речі, скажімо від Dior, але від цього ми не стаємо ближчими до відомого бренду. 

“Демократизація моди почасту призводить до вульгаризації трендів. Ідея високої моди полягає в тому, що вона належить обраним, адже не може бути розкоші для всіх. Звісно, всі люди хочуть бути модними, але як тільки 100 мільйонів одягає одну й ту саму спідницю, вона перестає бути високою модою — та й модою взагалі”.

Лінії споживачів моди високої і мас-маркетингової проходять паралельно. Але все ж швидка зміна трендів не проходить безслідно. Найголовнішими проблемами є надмірне споживання і розбещення споживача. 

“Якщо сьогодні припинити виготовляти одяг, то вже готові речі можуть забезпечити потреби всього людства на декілька років”, — пояснює історикиня.

Яка ж альтернатива?

Звісно, ми не можемо повністю відмовитись від доступних брендів, адже часто вони складають основу гардеробу. Але ми можемо свідоміше споживати одяг. Адже на екологію впливає не лише виробник, а й споживач. Існують хороші технології зменшення надмірного споживання. 

Базовий гардероб. Ідея в тому, аби створити основу гардеробу з речей, які не втрачають актуальність за сезон і пасують саме тобі. 

“Сьогодні, в добу індивідуалізму, щоб бути модним з невеликою кількістю речей, треба прислухатися до себе і культивувати власний стиль: купувати речі не трендового кольору, а того, що пасує. Навіть якщо цього сезону модний зелений, але він абсолютно тобі не личить, залишайся у своєму синьому”, —  радить Зоя Звиняцьківська.

Капсульний гардероб. Ця технологія водночас передбачає щосезонну зміну одягу, але і гальмування надмірного споживання обмеженою кількістю речей. Наприклад, для одного сезону обираємо 8-10. Якщо ти прагнеш різноманітності, наступного сезону ти можеш сформувати нову капсулу. Однак це дає тобі гарантію, що за 3 місяці ти не купиш непотрібне. Крім того, улюблені речі також можуть переходити із сезону в сезон. 

Текст: Інна Волоська 

Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Апетитні кольори та інноваційні матеріали у новій колекції...


Читайте також
Популярні матеріали