Сьогодні в сукнях її бренду зʼявляються головні модниці світу, а десятки іменитих брендів Європи мріяли б мати її за креативного директора. Вона знаходить натхнення у, здавалося б, зовсім несподіваних речах, як-от поминальних ритуалах та язичницьких обрядах, а її унікальну естетику вікторіанської романтики з елементами шибарі та фетишизму неможливо сплутати ні з чим іншим.
Її називають донькою свого батька та гордістю Ірландії. Блискуча й таємнича Сімон Роша.
Більше про життя й творчість видатної дизайнерки розповів стиліст і fashion-колумніст Єгор Воронкін.
Сімон Роша народилася в Дубліні у 1986 році в родині іменитого ірландського дизайнера китайського походження — Джона Роша. Мати Сімон Одетт Глісон була менеджеркою та комерційною директоркою бренду чоловіка.
Із самого дитинства юна Роша майже цілодобово перебувала залаштунками фешн-індустрії. Після школи вона годинами проводила час у студії батька John Rocha, допомагаючи кравчиням з дрібними завданнями або ж домальовуючи деталі до батьківських невикористаних ескізів.
Сімон часто любить згадувати, як у 14 років отримала перше велике замовлення від студії тата й самостійно почала в`язати гачком шкарпетки для його показу.
Після закінчення школи питання про вибір майбутньої професії для дівчини навіть не стояло, і вона без вагань подала документи до Національного коледжу мистецтв та дизайну в Дубліні. Сімон подобалося навчання. Вона з глибокою зацікавленістю вивчала не лише дизайн, а й історію мистецтв та костюма, традиції та ритуали культур світу.
У 22 роки вона здобула ступінь бакалавра в моді та вирішила перебратися до Лондона, щоб навчатися на магістратурі в найкращому навчальному закладі у сфері моди в країні — Центральному коледжі мистецтв та дизайну імені Святого Мартина. Після подачі документів і до початку навчання Роша встигла постажуватися в студії Марка Джейкобса в Парижі та завʼязати корисні знайомства у світі моди.
SS23
У Saint Martins куратором Сімон стала Луїз Вілсон, з-під крила якої свого часу вийшли Кім Джонс, Фібі Файло, Крейг Грін, Сара Бертон, Моллі Годдард та інші. За спогадами Роша, одна з важливих порад, яку вона отримала від Вілсон, звучала так: «Досить дивитися на дівчат у вікторіанських сукнях! Іди подивися “Нічного портьє” чи жорстке порно».
Попри різке та суворе ставлення до Сімон, місис Вілсон цінувала свою студентку та пишалася нею: наставниця відвідувала всі покази дизайнерки аж до своєї смерті. На згадку про педагога Роша у 2014 році випустила колекцію SS15.
SS23
У 2010-му Сімон під патронатом організації з просування молодих талантів Fashion East дебютувала на Тижні моди в Лондоні. Її стиль — мінімалізм, що будується на комбінації чоловічого та жіночого, практично відразу ж знайшов відгук у серцях баєрів провідних бутиків світу — від Colette в Парижі до Dover Street Market у Токіо та Barney’s у Нью-Йорку.
У 2013 році Сімон отримала нагороду Британської модної ради в номінації «Новий талант» за створення капсульної колекції з шести речей для британської марки TopShop. Того ж року, попри її невеликий досвід роботи, видання Business of Fashion включило Сімон Роша до списку п`ятисот найвпливовіших людей у модній індустрії. Рік по тому дизайнерка завоювала премію «Прорив року».
У 2016-му Сімон здобула одразу дві престижні нагороди — Fashion Award як «Кращий британський дизайнер жіночого одягу» та звання «Дизайнер року» від Harper`s Bazaar UK.
Колекції Simone Rocha часто порівнюють з естетикою колекцій John Rocha: обоє люблять шари тюлю, мереживо, поєднання грубих та ніжних фактур, оборки та гіпертрофовані об`єми. Проте Сімон — донька свого батька, і сама вона не раз казала: «Він був моїм першим наставником і є моїм постійним натхненням».
FW23
Джон Роша пішов на пенсію у 2014 році та закрив власний бренд, коли справи його доньки пішли вгору. Бізнес у сім`ї, як і раніше, веде Одетт Глісон: вона була рівноправною партнеркою чоловіка, а тепер допомагає з продажами доньці.
Стиль Simone Rocha романтичний та жіночний, проте під рожевим фатином та квітами криється відчуття сили й свободи. Колекції дизайнерки наповнені тюлем, перлами та бантами, але в Сімон вони лише підкреслюють абсолютно маскулінні елементи: великі кишені, елементи військового одягу та грубе робоче взуття.
Навіть у, здавалось би, лялькових рожевих сукнях дизайнерка нерідко використовує елементи спідньої білизни та акцентує на грудях та стегнах, використовуючи бісерну вишивку, що нагадує кінбаку — японську практику бандажу.
Сімон — затята феміністка, мабуть, тому із самого заснування дизайн-студії Simone Rocha у ній працюють лише жінки. Хоча сама Роша зазначає, що це лише збіг. Усі етапи виробництва, включаючи в`язання та складну вишивку, відбуваються всередині ательє, і займаються цим місцеві працівниці.
У 2021 році світ побачила колаборація Simone Rocha та H&M. Тоді дизайнерка вперше розробила гардероб для всієї сімʼї, презентувавши широкому загалу чоловічий та дитячий одяг.
«Я дуже рада працювати з H&M над цією особливою колекцією. До неї ввійшли мої фірмові силуети та напрями, що сформували мене. Як дизайнерка і як клієнтка я велика шанувальниця концепції співпраці з H&M. Маржела, Альбер Ельбаз, Comme des Garcons — це такий чудовий список співавторів, і мені дуже пощастило бути частиною цієї спільної роботи», — поділилась враженнями у своєму Instagram дизайнерка.
Сімон Роша та Жан-Поль Готьє
Цього року Сімон Роша стала шостим запрошеним дизайнером, що випустив колекцію для Jean Paul Gaultier Haute Couture. У кулуарах бренду Готьє колекцію назвали найкращою з моменту відходу метра.
Сьогодні одяг бренду Simone Rocha представлений у понад 60 магазинах світу, а її сутінкова романтика з кожною колекцією підкорює все більше й більше сердець.