Можливість грудного вигодовування немовляти — величезна перевага, адже це майже завжди доступне джерело харчування та заспокоєння для дитини. Проте в умовах війни матерям надзвичайно складно дбати про себе та своїх малюків.
МОЗ опублікували рекомендації, що робити, аби не втратити лактацію в умовах війни, як зберегти та стимулювати лактацію та де отримати безоплатну консультацію з ГВ.
Instagram: @forbes.ukraine.official
1. Зосереджуйтесь на собі та дитині.
Головні завдання мами зараз — безпека, спокій та харчування для дитини та неї самої.
2. Не соромтеся попросити:
— додаткову порцію їжі для себе; безпечніше місце для годування;
— тепліше та зручніше з можливих місце для відпочинку;
— допомогу з догляду за малюком, придбання продуктів тощо;
3. За можливості виїхати з дитиною до безпечного місця перебування.
4. Намагатися зберегти лактацію, частіше прикладаючи дитину до грудей. Не починати (за можливості) підгодовувати немовля молочними сумішами.
5. Годувати немовля на вимогу: йому зараз потрібне не лише харчування, а й заспокійливий ефект.
Годувати немовля часто: це може бути щогодини або через півтори вдень, та 3–4 рази протягом ночі. Зціджуйте молоко, якщо виникає тривала перерва між годуваннями.
6. Пийте достатньо рідини: питну воду, зелений або трав’яні чаї.
7. За можливості споживайте достатню кількість білка та овочів.
Instagram: @lynseyaddario
Чим можна допомогти мамі з маленькою дитиною?
- За можливості запропонуйте жінці з дитиною допомогу з доставки продуктів, питної води, памперсів та інших речей. Підтримуйте її морально, за необхідності догляньте малюка.
- У бомбосховищах ви можете допомогти їй облаштуватися на більш теплому та тихому мсці, подбати про пиття, бажано — тепле.
- Якщо поруч є кілька мам із малюками, їх можна розмістити поруч, щоб вони мали змогу об’єднуватися та підтримувати одна одну.