Як правильно харчуватися? Розповідає експертка Оксана Соколова у книжці «Здоровий раціон для кращої версії себе»

Новинка від Vivat

Тонкощі, якими залюбки ділиться експертка з біохакінгу й антиейджингу Оксана Соколова у своїй новій книжці «Здоровий раціон для кращої версії себе», допоможуть вам дійсно стати кращою версією себе. На вашій кухні — апетитна їжа за рецептами шеф-кухарів, яку так і хочеться сфотографувати. У вашому щоденнику — планова перевірка організму. Ви не лише побачите у дзеркалі, але й відчуєте в кожному русі досконале тіло, яке працює на вас.

Основи правильного здорового/раціонального харчування

Коли результати обстеження на руках і ми розуміємо основні проблеми зі здоров’ям, час переходити до роботи з харчуванням і нутрицевтиками. Далі я розповім, що це таке і з чим його їдять.

Часто на своїх лекціях я порівнюю людину зі спортивним автомобілем. Погодьтеся, ви навряд чи забудете пройти технічне обслуговування такого автомобіля і не станете заправляти його непідхожим пальним. Завдяки чому авто служить вірно і довго. Так само і з нашим тілом: потрібно вчасно проходити ТО і заправляти потрібним пальним — і буде нам щастя.

Отже, основу правильного харчування становлять:

  1. Жири (олії, авокадо, горіхи, насіння, сири, жир риб’ячий і тваринний).
  2. Білки (тваринного походження — яйця, риба, м’ясо, сир; рослинні — сочевиця, нут, квасоля).
  3. Вуглеводи (фрукти, сухофрукти, крупи, паста, бобові, мед).
  4. Клітковина (овочі, зелень, фрукти).
  5. Вода.
  6. Вітаміни, нутрицевтики.

Instagram: @leoniehanne

Режим. Сніданок, обід і вечеря. Раціон конче важливий і потрібний не лише для того, щоб мати добрий вигляд, бути у формі й не мати зайвих кілограмів. Режим харчування — це передусім міцне здоров’я, молодість і довголіття. Він важливий, тому що в усього є свій ритм і правильний час. І якщо ми його порушуємо — це відразу позначається на здоров’ї. Швейцарський годинник працює чітко і безперебійно тільки тому, що в ньому ідеально налагоджений механізм: за кожен день, годину, хвилину, секунду він проходить, так би мовити, той самий шлях. Те саме відбувається і з людським організмом, коли є зрозумілий і постійний ритм і стиль життя. Якщо ви їсте завжди плюс-мінус у той самий час, то ваш шлунково-кишковий тракт, знаючи про це, готуватиме травні ферменти до цього моменту. Ви також, можливо, чули про циркадні ритми — коливання інтенсивності різних біологічних процесів протягом доби. І від цих циркадних ритмів залежить час приймання їжі.

Наукові дослідження підтверджують, що організм краще функціонує, коли ми поєднуємо схеми харчування з циркадними ритмами. Циркадні ритми — це вроджені 24-годинні цикли, які повідомляють організму, коли прокидатися, коли їсти й засинати. Хронічне порушення циркадних ритмів може стати причиною збільшення ваги й порушення обміну речовин.

Instagram: @leoniehanne

Отже, час приймання їжі може мати вирішальне значення для здоров’я. Учені довели, що дуже важливо не лише те, що ми їмо, а й те, коли ми це їмо.

Відомо, що, так би мовити, головний годинник людини, який міститься в гіпоталамусі головного мозку, управляє нашими циклами сну і неспання. Але цей годинник не один — у кожного органа є свій внутрішній годинник, який управляє щоденними циклами активності.

Підшлункова залоза збільшує вироблення гормону інсуліну вдень, а вночі сповільнює. Кишківник має годинник, який регулює щоденну активність і відтік ферментів, поглинання поживних речовин і видалення відходів. Усі мікроорганізми, які становлять мікробіоми, теж працюють у своєму щоденному ритмі. І все це потрібно враховувати, організовуючи режим харчування. Наприклад, жінкам за циркадними ритмами не рекомендується їсти після 18:00, оскільки їхня ферментативна система в цей час уповільнює роботу. Усім людям, а не тільки тим, у кого є інсулінорезистентність або зайва вага, не варто вживати продукти, багаті на вуглеводи, після 14:00, тому що підвищений інсулін збиватиме правильну роботу гормональної системи, що може призвести до її порушень, які досить складно усунути, а також до збільшення ваги.

Instagram: @charlotteemilysanders

Щоденні ритми кожного органа виникли так давно, що вже запрограмовані в нашій ДНК: у кожному органі тисячі генів умикаються і вимикаються приблизно в той самий час щодня. Тому якщо вживати їжу в той самий час, то незадовго до цього моменту шлунок почне синтезувати травний сік, який під час надходження їжі прискорить її перероблення.

Важливо:

1. Треба виробити режим приймання їжі в той самий час.

2. Перерви між прийманнями їжі мають становити не менше трьох годин, а краще п’ять: чим частіші перекуси, тим частіше організм виробляє інсулін.

3. Їсти треба не поспішаючи, ретельно пережовуючи, щоб організм устигав насититися.

Отже, забудьте про постійні перекуски між основними прийманнями їжі! Травлення — це складний процес, у якому беруть участь м’язи, гормони й ферменти. Давайте можливість відпочити своєму організму, і він вам неодмінно віддячить гарним самопочуттям, швидким метаболізмом і красивою фігурою!

Instagram: @tylynnnguyen

Скільки разів на день треба їсти? Коли я починаю працювати з клієнтами, одне з моїх перших запитань звучить так: «Скільки разів на день ви їсте?» Здебільшого у відповідь чую: «Один-три рази». Потім я дивлюся щоденник харчування, який клієнти надсилають протягом трьох днів. І знаєте що? Цифри часто не збігаються. У результаті виходить, що люди їдять дуже багато: від п’яти до восьми разів на день, а то й більше. Про жоден режим харчування в цьому разі говорити не доводиться.

Існують певні норми здорового харчування, і вісім приймань їжі, якими б вони не були, — це погано. Ідеальні проміжки між прийманнями їжі, що позитивно впливатимуть на здоров’я і самопочуття людини,— це три-п’ять годин. З огляду на це оптимальним є триразове харчування, коли ви їсте повноцінний збалансований сніданок, обід і вечерю.

Що таке повноцінне харчування? Це означає, що кожне приймання їжі — це достатня кількість їжі, раціон, що складається із цільних продуктів, які насичують організм надовго і мають велику харчову цінність. Можуть бути винятки із цього режиму харчування? Звісно так, за медичними показаннями, наприклад якщо видалено жовчний міхур, є інші захворювання органів шлунково-кишкового тракту або певні порушення обміну речовин.

Instagram: @justinesoranzo

Нині головна проблема в тому, що їжа доступна постійно, тому так важливо визначити для себе режим, поставити будильник і харчуватися за планом, наміченим заздалегідь. Якщо людина не дотримується перерв у прийманні їжі, вона порушує обмін речовин, в організмі не відбувається жироспалювання, погано проходить відновлення, порушується робота гормональної системи, не відпочивають органи шлунково-кишкового тракту, підвищуються ризики виникнення різних захворювань.

П’ятиразове харчування — це минуле. Звичайно, є щось хороше в нашому минулому, але є й темні плями в історії дієтології, як, наприклад, випадок 1995 року, коли Американське кардіологічне товариство випустило брошуру «Дієта від Американської асоціації серця: раціон здорового американця». У ній зазначалося, що людині потрібно щодня з’їдати шість і більше порцій «випічки, каш, макаронних виробів і крохмалистих овочів, у яких не міститься жир і холестерин». Запивати їх треба «фруктовими пуншами й газованими безалкогольними напоями».

Як я вже говорила, є медичні показання до п’ятиразового харчування, але це індивідуальні випадки, ми ж говоримо про режим харчування, який підходить більшості.

Якщо розподілити увесь наш раціон на день, то розподіл має бути приблизно таким:

1. Сніданок — 40%.

2. Обід — 40%.

3. Вечеря — 20%.

Instagram: @_jeanettemadsen_

Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали