Як діяти та куди звертатися, якщо ви зазнали зґвалтування

Алгоритм дій, контакти, медична та психологічна допомога

Українська влада доповідає про систематичні зґвалтування російськими військовими українських жінок від початку вторгнення РФ на територію України. Випадків зґвалтування, які вражають своєю жорстокістю та звірством, приголомшливо багато, однак не всі вони зафіксовані офіційно. Більшість потерпілих не можуть знайти в собі сили звернутися до органів влади, до психологів, щоб розповісти про страшні події. Як урятувати себе від зґвалтування, куди звертатися та де отримати допомогу, розповідаємо в нашому матеріалі.

Що робити під час та після зґвалтування?

Перше, що варто пам’ятати: зґвалтування — це злочин. Винен завжди ґвалтівник, і ніколи — потерпілі.

Акушерка-гінекологиня Наталія Лелюх у матеріалі Wonderzine.ua пояснює: активний опір може лише розпалити садизм. Жінка може отримати більше травм статевих органів, якщо буде намагатися битися, але не матиме сил перемогти.

Під час зґвалтування намагайтеся відокремитися від того, що відбувається. Думайте, що ви не тут і це не ваше тіло. Цей нелюд не заслуговує, аби ви його помічали.

Можете повторювати про себе: «Це лише тіло, моя душа більша, сильніша, її захопити неможливо. Я в 1000 разів більша, ніж моє тіло. Це лише тіло».

Як зберегти здоров’я?

Після зґвалтування, коли вам дали спокій і загроза вашому життю минула, подбайте про себе найкращим чином. Сходіть у душ або, якщо немає такої можливості, використайте вологі серветки. Зазвичай у цей момент жінки відчувають непереборне бажання помитися, змити із себе бруд події.

Якщо на статевих органах залишилися травми і ви відчуваєте біль, спробуйте використати лагідні до слизової антисептики: розчин соди (1 ч. ложка на 0,5 л води), просто чиста вода, дитячі неспиртові вологі серветки, мазь Тридерм, Левомеколь, Триакутан або Бепантен. Можна одноразово використати Хлоргексидин (якщо хоча б щось із цього переліку є). Можна спробувати використати крем для рук.

Не можна використовувати:

– спиртові антисептики або серветки;

– пантенол;

– перекис водню;

– олію або інші масляні розчини.

У першу добу для зволоження слизової не використовуйте лубрикант, якщо він у вас є. Особливо лубрикант на водній основі, адже вони часто гіперосмолярні й можуть спричинити ще більші подразнення й запалення слизової.

Якщо у вас раптом знайдуться вагінальні антисептичні або антибактеріальні свічки, ставте їх упродовж 5–6 днів. Проте, якщо у вас є травми слизової, кровотеча або гематоми, бажано починати ставити свічки через добу, інакше буде дуже боляче. Особливо якщо це свічки Гексікон або свічки з бетадином. Годиться все: Поліжинакс, Флуомізин, Макмірор, Далацин Ц, Тержинан, Гравагін, свічки з метронідазолом, клотримазолом, Повидин, Синтоміцинові свічки, Метрогіл вагінальний тощо.

Алгоритм дій після того, як ви про себе подбали:

1. За можливості обов’язково зверніться по медичну допомогу та для фіксації тілесних ушкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я за номером 103.

2. Повідомте про злочин органи влади. Зверніться до поліції та напишіть заяву, якщо готові. Ви ні в чому не винні, тому вам не має бути соромно. Кривдник повинен бути покараний.

3. Задокументуйте злочин. Якщо можна, проведіть фото-/відеофіксацію, знайдіть можливих свідків.

4. За потреби зверніться за психологічною та юридичною підтримкою.

Куди повідомляти?

Якщо ви зазнали сексуального насильства — не мовчіть! Ваші життя та здоров’я — ваша найбільша цінність. І ніхто не має права зазіхати на них.

Якщо ви перебуваєте на території України:

102 — Національна поліція

103 — Швидка медична допомога

116 123 або 0 800 500 335 — Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерній дискримінації

@NHL116123 — Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству (в телеграмі)

«Ла Страда-Україна», hotline@la-strada.org.ua — громадська правозахисна організація «Ла Страда-Україна»

Органи прокуратури (дані за регіонами —  за посиланням)

Військова адміністрація — за місцем вчинення злочину або за місцем перебування

Безоплатна правова допомога — 0 800 213 103

ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛИ:

@stop_russian_war_bot

@ukraine_avanger_bot

@police_helpbot (#ДійПротиНасильства)

@Marshzhinok_bot

Якщо Ви перебуваєте на тимчасово окупованій території:

Телефонна лінія Офісу генерального прокурора щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, — (096) 755-02-40 або conflict2022.ua@gmail.com, сайт за посиланням

Інформацію можна передати до Міжнародного кримінального суду: otp.informationdesk@icc-cpi.int. Листи приймають будь-якою мовою.

Якщо ви за кордоном:

Телеграм-канал: @safeabroad_bot.

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі: otp.informationdesk@icc-cpi.int (писати будь-якою мовою).

Де отримати психологічну допомогу?

Маша Єфросініна активно допомагає тим, хто зазнав зґвалтування, і пропонує писати особисто їй на пошту, щоб отримати психологічну безкоштовну допомогу від кваліфікованих у цьому питанні спеціалістів: a.kariakina@mashafund.org.ua.

Зверніться до спеціалістів проєкту «Розірви коло» (@rozirvy_kolo) за телефоном
+38 0800 500 335.

На Національну гарячу лінію із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації або за телефоном 116 123.

Щоб отримати безкоштовну конфіденційну допомогу психолога або психотерапевта, потрібно лише коротко описати свій запит і залишити заявку на сайті tellme.com.ua

Які докази потрібно зібрати?

1. Докладний опис обставин злочину.

2. Адресу або позначку на мапі місця злочину.

3. ПІБ, дату народження, контактні дані постраждалої особи.

4. Дату і час вчинення злочину.

5. Інформацію про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані).

6. Детальну інформацію про особу/осіб, які вчинили злочин (кількість осіб, якщо відомо — імена та посади;  в якій формі були, чи мали із собою зброю (якщо так, то яку), транспортні засоби; про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали постраждалим; які відносини були між злочинцями — це були рядові солдати чи керівництво; чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо).

7. Інформацію про інші такі випадки у вашій місцевості.

8. Завдану шкоду матеріального, морального, психологічного характеру.

Далі:

– У вас має бути зареєстроване звернення до правоохоронних органів (інформація повинна бути внесена до ЄРДР та має бути відкрито кримінальне провадження).

– Обов’язково зверніться до закладу охорони здоров’я (пункту невідкладної медичної допомоги), щоб зняти побої та провести судово-медичну експертизу. Відповідно до чинного законодавства заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження постраждалих від сексуального насильства осіб, які до них звернулися, та документувати його результати.

– Ви маєте вимагати в лікарів оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації тощо. Обов’язково збережіть їх. Якщо ви звернулися по психологічну допомогу, намагайтеся отримати висновки психолога, довідки з центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з описом психологічного стану внаслідок відповідного випадку.

– Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, зберіть контактні дані можливих свідків, зробіть фото-, відеофіксацію завданих ушкоджень, місця події.

– Отримайте та зберігайте фото- та відеоматеріали, якщо такі вдалося зафіксувати, а також одяг постраждалої особи — він може містити генетичний матеріал злочинця.

– Обов’язково зафіксуйте найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго і деякі деталі можна забути.

Як працювати зі своїми почуттями?

Зґвалтування — це не тільки фізичне насильство, а й емоційна травма. Правильна увага до емоцій, турбота та підтримка можуть допомогти людині розпочати процес відновлення й уникнути психологічних проблем у майбутньому.

Потерпіла від насильства людина може відчувати різні емоції: злість, приниження, страх, заціпеніння і спантеличення. Нормальною реакцією є також почуття сорому та збентеження. У вас можуть з’явитися проблеми зі сном або харчуванням, ви можете віддалитися від друзів і родини. Хтось впадає в депресію, відчуває тривогу й хвилювання. 

Найімовірніше, буде важко сконцентруватися на роботі або брати участь у повсякденних справах. Іноді може здатися, що вам ніколи не подолати травму зґвалтування. Найкраще пропрацювати ці емоції з допомогою професіонала.

Розмова про зґвалтування в безпечному середовищі з підтримкою фахівця — найліпший спосіб забезпечити одужання. Це допоможе зменшити появу нічних кошмарів та раптових спогадів, уникнути потенційно шкідливої поведінки та емоцій, зокрема важкої депресії або бажання самотравмуватися.

Ті, хто пережив зґвалтування, працює з емоціями по-різному. Деякі люди відчувають себе найбільш комфортно, розмовляючи віч-на-віч із терапевтом. Інші вважають, що краще долучитися до групи підтримки, де вони зможуть спілкуватися з іншими потерпілими. Це допомагає їм почуватися краще, повернути силу й рухатися далі.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали