Українець, який підкорив світ: Сергій Єрмаков — єдиний український дизайнер, який працював у стилістиці haute couture

Єдиний у світі незрячий дизайнер одягу

Нещодавно у Національному музеї історії України відбулося відкриття виставки «Сергій Єрмаков. Феномен українського кутюр’є», присвяченої єдиному українському дизайнеру, який працював у стилістиці haute couture. Раніше твори Сергія не пропонувалися широкому загалу — їх бачили лише на подіумних показах поціновувачі мистецтва і моди. Сьогодні ж кожен охочий киянин і гість столиці може відвідати експозицію у музеї та насолодитися творами одного з найдорожчих українських модельєрів.

Сергій Єрмаков

19 червня минуло 50 років із дня народження Сергія Єрмакова, а 19 січня — рік із дня його смерті. Український кутюр’є не любив розповідати про своє життя, тож про його ранні роки відомо небагато.

Сергій захопився модою ще в дитинстві. Цю любов прищепила йому мати, яка сама шила для себе одяг. Першу сукню він створив у сьомому класі — для своєї мами на новорічний вечір.

В 11 років життя Сергія докорінно змінилося та розділилося на «до» та «після» — у нього діагностували цукровий діабет. Саме через цю хворобу митець пізніше опиниться в інвалідному візку, втратить зір та частково — слух. Вона ж призвела до його передчасної смерті у віці 48 років.

Єрмаков переїхав до Києва у 17 років та вступив до швейного училища. У столиці Сергій також познайомився зі своєю майбутньою дружиною Людмилою.

Сергій Єрмаков створював вбрання для Камалії, Ольги Сумської, Лілії Подкопаєвої та багатьох інших українських зірок. Саме в сукні від Єрмакова Маша Єфросиніна закривала Євробачення-2005 у Києві.

Сергій Єрмаков

«Я пам’ятаю кожну свою сукню... Ми змінюємося, змінюються наші погляди, змінюється все. Так само змінюється і наше ставлення до минулого, але, попри те як я дивлюся на свої твори, що я думаю про них сьогодні, мої клієнти не готові прощатися із сукнями, які я для них зробив».

Талант майстра визнано далеко за межами України: його запрошували з показами до Європи, Америки та Африки, видання The New York Times назвало Сергія «сліпим дизайнером, який осліпив Америку», а його твори відзначали Жан-Поль Готьє і Пако Рабан. У 2003 році дизайнер став володарем премії «Людина року».

Сергій Єрмаков

«Я не хочу бути великим дизайнером в Україні, я хочу бути великим дизайнером з України», — казав Сергій Єрмаков.

До початку 2000-х років кутюр’є повністю втратив зір. Медики провели декілька операцій, завдяки яким гострота зору на одному оці складала 5%. Однак Сергій майже не відрізняв кольори, світло і тінь. Після цього над його вбранням працювали помічники, які часто відзначали, що незрячий Єрмаков бачить те, чого не помічають вони.

Сергій Єрмаков надихався Мадонною і мріяв створити вбрання для неї.

Сергій Єрмаков

«Мадонна — мій талісман, до неї в мене особливі почуття ще з дитинства. На день народження мені зазвичай дарують її диски, футболки з її зображенням, її фото... У мене є дві величезні червоні вази. Їх усього 12 у світі, 8 з них придбала Мадонна», — розповідав кутюр’є.

Дизайнер казав, що професія — усе, що він має. Він міг прокинутися посеред ночі та побачити сукню, до міліметра відчути кожну її деталь.

Сергій Єрмаков

«Уява — це початок творчості. Ви уявляєте бажане, потім бажаєте те, що уявили, і, нарешті, створюєте те, чого бажаєте».

Центральним образом виставки робіт Сергія Єрмакова, яка проходить у Національному музеї історії України, є сукня «Україна» з жовтого дюшесу, яка вперше була продемонстрована у 2019 році на Ukrainian Fashion Week. Цікавою деталлю роботи є те, що Україна очима Сергія — вагітна. Це символізує наповнення потенціалом і майбутній розквіт.

Вбрання представлене в композиції з колекцією чорних суконь. Вони створюють атмосферу протистояння ночі та світла, у якому завжди перемагає останнє.

«Як найтемніша ніч перед світанком, так і вбрання із шовку та вовни обрамляють сукню — образ України. Сонячна, із золотою бароковою вишивкою, вона уособлює Ренесанс, що неухильно насувається».

Усі речі, створені Сергієм, були пошиті в одному екземплярі. Вони виготовлялися на 80% вручну з використанням коштовних сортів натуральних тканин, переважно — атласу, дюшесу, мусліну і шанжану. Одяг майстер декорував шантильським мереживом, перлами та камінням Swarovski.


Реклама

Популярні матеріали

10 фільмів, які варто передивитися цієї осені


Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Читайте також
Популярні матеріали