Російська армія цілеспрямовано знищує не тільки цивільне населення, але й тварин і довкілля загалом, тож Україна вимушена боротися ще на одному фронті — екологічному. Сьогодні ми хочемо познайомити вас із двома важливими ініціативами для збереження української флори і фауни.
Україна вперше в історії представить свій павільйон на Конференції ООН зі зміни клімату
Із 6 по 18 листопада 2022 року в Шарм-ель-Шейху відбудеться COP27 — 27-ма Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату. Україна, яка до того багато років брала участь у події, вперше буде представлена окремим павільйоном. Його ключове завдання — продемонструвати згубний вплив війни на весь світ та заручитися підтримкою для відродження країни.
На головній щорічній світовій події, присвяченій питанням боротьби зі зміною клімату, Україна також планує провести різноманітні заходи, мета яких — започаткувати міжнародний діалог для узгодження єдиних підходів до підрахунку збитків і наслідків, спричинених війною. Зокрема, буде презентована ініціатива «Зелені зернові шляхи», яка підіймає питання глобальної загрози харчовій безпеці світу та створення партнерств на кожному етапі ланцюжка постачання зернових культур.
«Наше завдання — донести світу інформацію про вірність України кліматичним цілям і прагнення розвитку, а також розповісти про кліматичні злочини Росії та їхні глобальні наслідки, — каже міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. — Українська делегація буде блокувати всі намагання РФ легітимізувати її незаконні кліматичні звіти. Також у рамках цьогорічного переговорного процесу для України важливо отримати фінансову підтримку та ринкові й неринкові механізми реалізації цілей Паризької угоди».
Павільйон України складається з трьох смислових блоків. У його центрі — інсталяція у вигляді вирви від снаряда. Такими всіяні зараз родючі українські землі. Усередині вирви понад п’ятсот кубів з переробленого матеріалу Polygood від The Good Plastic Company із 16 видами українських ґрунтів — нагадування про величезний потенціал України та її важливість для світової продовольчої стабільності. Тематично павільйон поділений на два блоки — наслідки війни для клімату та бачення майбутнього України як однієї з держав-гарантів та учасниць кліматичних цілей ООН.
«Представлений Україною павільйон демонструє: кліматична справедливість залишається стрижнем плану українського уряду зі стійкості та відновлення навіть у цей важкий для країни час», — каже Христофорос Політіс, виконувач обов’язків Постійного представника ПРООН в Україні, яка підтримала створення павільйону.
«Ми впевнені, що відданість українського уряду національній кліматичній політиці та участі у глобальному порядку денному забезпечить додаткову підтримку для України в її остаточному зеленому відродженні», — додає Ремі Дюфло, заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні.
«Україна має зіграти визначальну роль в оновленій системі європейської енергетичної безпеки, вільної від шантажу Москви. Ми повністю готові до відновлюваної енергетики майбутнього, зосередженої на сонячній, вітровій, водневій генерації. І створення першого українського павільйону саме в часи війни є найкращим доказом цієї рішучості», — зазначає Максим Тімченко, генеральний директор компанії ДТЕК, найбільшого приватного інвестора в енергетику України.
Українці запустили міжнародну кампанію з вимогою покарати Росію за екоцид
Громадська організація UAnimals запустила міжнародну інформаційну кампанію із закликом покарати Росію за екологічні злочини під час війни. На першому етапі кампанії українців та всіх небайдужих просять підписати міжнародну петицію до ООН та Європейського парламенту за посиланням.
«Ми закликаємо Європейський парламент, Організацію Об’єднаних Націй, парламенти держав-партнерів, міжнародні організації та інституції засудити дії Росії, сприяти припиненню злочинів екологічного характеру, запровадити додаткові санкції проти РФ, сприяти відновленню екологічної безпеки України та її навколишнього середовища, а також допомогти у поновленні української екосистеми під час війни та у післявоєнний час, в тому числі задіявши інструмент репарацій», — говориться у заяві UAnimals.
Нагадаємо, що за вісім місяців війни, як засвідчують дані Державної екологічної інспекції України, агресивні дії армії Російської Федерації призвели до того, що:
- 182 880 кв. м ґрунту забруднені шкідливими речовинами;
- 2 365 129 кв. м землі завалені залишками знищених предметів та боєприпасів;
- 680 618 тонн нафтопродуктів згоріли за час обстрілів, що призвело до значного забруднення повітря;
- 23 286 га лісу були спалені ракетами чи снарядами. На відновлення частини лісових площ знадобиться щонайменше 10 років;
- 7 155 689 кв. м об’єктів знищено, зокрема й критичної інфраструктури, що також завдало значних збитків навколишньому середовищу України.
Наразі 20% природоохоронних територій України уражені внаслідок військових дій. Росіяни окупували 8 заповідників та 12 національних природних парків. Близько 80% території Національного парку «Святі гори» знищено. В окупованій «Асканії-Нова» спостерігається гуманітарна криза. За оцінками українських екологів, може йтися про знищення сотень тисяч або ж навіть мільйонів диких тварин. Водночас через вторгнення Росії загинули понад 6 мільйонів свійських тварин.
У квітні українські науковці виявили на поверхні Чорного моря понад 1000 кв. км нафтового забруднення, що з’явилося внаслідок діяльності російської авіації та військових суден. Подібні екологічні злочини, постійна робота сонарів підводних та надводних російських човнів, пересування кораблів Чорноморського флоту РФ, особливо тих, які використовують гідролокатори, спричинили значне скорочення популяції морських ссавців. Загинули щонайменше 50 тис. чорноморських дельфінів, причому не лише поблизу українських берегів Одещини, а й біля узбережжя Румунії, Болгарії та Туреччини.
Захоплення збройними силами Росії Запорізької АЕС, накопичення там важкого озброєння, удари з будівель критичного об’єкта, а також ремонтні роботи, до яких не залучені українські співробітники ― атомники та представники МАГАТЕ, створюють потенційну радіоактивну загрозу не лише для України, а й для всієї Європи. За оцінками українських екологів, у разі вибуху площа потенційної зони відчуження складе до 30 тис. кв. км.