1 квітня у галереї «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилась експозиція унікальної колекції півників Васильківського майолікового заводу. Колекція налічує понад 2000 екземплярів.
Вцілілий на зруйнованій кухні після обстрілу Бородянки у 2022 році керамічний півник став символом незламності та відродження України, а його фото на шафці з посудом облетіло весь світ. Автори виробу Надія та Валерій Протор’єви використовували майоліку — різновид кераміки, що виготовляється з випаленої глини з використанням розписної глазурі. Тиражі півника випускали впродовж 1960-80-х років, тож він був популярним декоративним атрибутом в українських оселях.
У межах відкриття експозиції відбулась презентація Благодійного фонду «Півник». Він займається відновленням слуху українських військових і збереженням культурного спадку та його проекцією на майбутні покоління. Фонд створено на базі приватної клініки лор-хірургії RHINO. З травня 2024 року команда клініки здійснила понад 50 безкоштовних операцій з відновлення слуху для військових. Ідея створення фонду належить лікарю-хірургу та власнику колекції васильківських півників Івану Гриньку.
Під час відкриття експозиції пройшла кураторська екскурсія від артекспертки й засновниці агенції та ГО Port of Culture Каті Тейлор. Окрім інсталяції з півниками в галереї «Хлібня», кураторка показала гостям васильківську кераміку з колекції Гната Заброцького, а також скульптуру Олексія Золотарьова «Вухо».
Вечір продовжився аукціоном унікального півника з колекції та виступом фольклорного гурту «ЩукаРиба». Було зібрано 45 тисяч гривень, які будуть направлені на відновлення слуху військових.
«Коли в Бородянці на шафці знайшли цього півника, мене це вразило. Я випадково почав їх збирати. А коли дізнався, що заводу вже немає і відновити виробництво вкрай важко, зрозумів, що цей півник унікальний, бо несе не тільки символічну, але й культурну цінність. Зібравши колекцію з більше ніж 2000 півників, зрозумів, що незламний дух бородянського півника допоможе відновлювати слух тисячам наших захисників. Наша історія — не про створення ще одного фонду, а про об`єднання небайдужих людей, які вже багато років займаються відновленням слуху у військових, і зараз ми об`єднались», — розповідає засновник благодійного фонду Іван Гринько.
Програма заходів, які відбудуться в рамках експозиції:
5 квітня пройде лекція докторки філософських наук, професорки КНУ імені Тараса Шевченка Наталії Кривди на тему «Чому символи правлять світом» — про використання символічної мови як форми спротиву та роль побутового мистецтва у збереженні національних цінностей.
6 квітня лекцію «Звірі, птиці, кольори. Природна кераміка Василькова» проведе мистецтвознавиця та есеїстка Діана Клочко. Вона буде присвячена анімалістичній кераміці XX століття в Україні, зокрема феномену васильківської майоліки.
Вхід на лекції вільний. Реєстрація — за посиланням.
Культурна програма експозиції завершиться безкоштовним концертом для військових з виступом солістів Національного будинку музики NotaBene Chamber Group 6 квітня. Вхід на концерт вільний. Реєстрація — за посиланням.
Експозиція триватиме з 2 по 6 квітня (включно) у галереї «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» за адресою вул. Володимирська, 24а.