Соледар у вогні. Як жило місто до початку повномасштабної війни

Сіль української землі

Сьогодні кожен українець, затамувавши подих, спостерігає за надважкими боями, що розгортаються у місті Соледар, та спрямовує всі зусилля на підтримку Збройних сил України. Однак ще рік тому це невелике містечко в Донецькій області було спокійним та прихованим від широкого загалу. Саме про ці сторінки його історії ми б і хотіли вам розповісти, адже мирний Соледар дійсно мав, чим здивувати: залишки прадавнього Пермського моря, Брянцівська копальня — найстаріша на Донеччині соляна шахта, твори сучасних українських митців в артрезиденціях та багато іншого.

  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia
  • Instagram: @taniasynia
    Instagram: @taniasynia

Невеличкий екскурс в історію

Перші хутори почали з’являтися на території сучасного Соледару ще на початку ХVIII століття і згодом вони перетворилися на село Брянцівка. З часом селище отримало нову назву — Карло-Лібкнехтівськ — на честь одного із засновників комуністичної партії Німеччини.

Статус міста Соледар отримав лише у 1961 році, а сучасну назву — в липні 1991 року.

Соледар

Вокзал у м. Соледар

Феномени бахмутського краю та соляні дари

Донеччина — унікальний з погляду геологічної будови регіон. Про це виданню «Українська правда» розповів краєзнавець Михайло Кулішов. До 2014-го року об’їхавши Донецький регіон можна було побачити всі геологічні епохи: від давніх ґранітів у Приазов’ї, девонських відкладень Роздольненського заказника, через відкладення кам’яновугільного періоду, пермські, тріасові та юрські відкладення — і до палеогенових.

«Колись тут була мілководна затока древнього Пермського моря, на місці якої близько 290 мільйонів років тому утворилися величезні поклади кам’яної солі», — розповідає Михайло Кулішов про Соледар.

Соледар

Про поклади кам’яної солі в Соледарі вперше вчені заговорили в першій половині ХІХ століття. Питання полягало лиш у тому, чи придатна вона для розробки, тож із того часу тут проводилися фундаментальні геологічні дослідження.

Перша соляна шахта «Брянцівська копальня» запрацювала у 1881 році, її глибина сягала 292 метрів, а незабаром відкрилися ще п’ять. У темних лабіринтах соляних шахт люди працювали при світлі керосинових ламп у дві зміни: з 6 ранку до 6 вечора та, відповідно, з 6 вечора до 6 ранку. Робітники мали годину перерви на обід та пів години — на полуденок.

Соледар

Уже наприкінці ХІХ століття географія збуту української солі включала в себе Польщу, Литву, Кавказ, країни Причорномор‘я та СРСР. Для продажу солі у великих містах діяли спеціальні агенти, які укладали контракти зі споживачами, а у Варшаві було створено особливе представництво. Загалом за понад століття тут видобули 250 мільйонів тонн солі. Михайло Кулішов стверджує, що це лише 3% усіх тутешніх покладів.

Природним феноменом краю є інше маловідоме місце — Соледарське озеро. Його особливість полягає у тому, що з глибиною температура води підіймається: на поверхні вона зазвичай сягає 20–25°С, але на глибині 4–6 метрів може становити 30–40°С. Соледарське озеро виникло на місці соляної шахти, що була підірвана та затоплена у роки Другої світової війни.

Соледар

Солонець трав`янистий поблизу Соледара

Фото: М. Ломако / «Вільне радіо»

Довкола Соледару розкинулися справжні «марсіанські пейзажі» — це солонець трав’янистий, який у серпні-вересні набуває багряного кольору. Раніше рослина вказувала нашим предкам, де знаходяться поклади солі, адже воно може рости лише на солоному ґрунті.

Шлях, позначений сіллю

Донедавна деякі з соляних шахт Соледару були відкриті для відвідувачів, серед них і найстаріша — «Брянцівська копальня». Туристи мали змогу спуститися на глибину 288 метрів — на справжнє дно стародавнього моря, де мільйони років створювалося родовище кам’яної солі.

Однак вражає тут не лише велич природи: туристичний маршрут оформлений соляними барельєфами та скульптурами, у ньому можна побачити єдині в Європі соляні монокристали, діючу соляну церкву, а також тут облаштовано соляною залою, де часом проходили симфонічні концерти. У 2003 році тут вперше у світі відбувся підземний політ на повітряній кулі.

Край сучасного мистецтва

У 2020-му році Донецька «ІЗОЛЯЦІЯ», яка перебувала в евакуації у Києві, вирішила повернутися на територію рідної Донеччини — й переїхала в Соледар.

Донецька Ізоляція

Instagram: @izolyatsia

Перша арт-резиденція отримала назву «Заземлення», її ідея полягала в тому, що митці з усіх куточків України приїжджали та жили і працювали тут протягом тижня. Митці проводили майстер-класи та лекції для місцевих жителів і туристів, а потім залишали свої проєкти на виставці в місті.

Соледар — це Україна!

Сьогодні соляні шахти української соледобувної столиці вже не приваблюють відвідувачів, а затишні вулички міста перетворилися на руїни. Дуже шкода, що саме через запеклі бої, які точаться в Соледарі прямо зараз, ми дізнаємося про це чудове українське місто.

  • Instagram: @libkos
    Instagram: @libkos
  • Instagram: @libkos
    Instagram: @libkos
  • Instagram: @libkos
    Instagram: @libkos
  • Instagram: @libkos
    Instagram: @libkos
  • Супутникові знімки MAXAR
    Супутникові знімки MAXAR
  • Супутникові знімки MAXAR
    Супутникові знімки MAXAR

Віримо у Збройні сили України і те, що після перемоги ми відбудуємо та зробимо ще кращим кожне місто!


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали