Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну минуло 6 місяців, але питання тимчасового переїзду за кордон усе ще залишається актуальним через активні бойові дії та ризик ракетних обстрілів. Серед країн, які гостинно приймають українців, — Іспанія, що з 10 березня спростила процедуру отримання міжнародного захисту. Тепер заявку розглядають усього 24 години, після чого ви маєте право легально жити та працювати. Журналістка Роксана Рублевська перерахувала основні кроки, які варто здійснити одразу після прибуття.
Крок №1: оформити тимчасовий захист
Щоб легально перебувати в Іспанії, ви повинні оформити «Тимчасовий захист для переміщених осіб». Він дає дозвіл на проживання, роботу та безоплатну медичну допомогу терміном на один рік із правом продовжити чинність документа до трьох років. Щоб отримати захист, необхідно записатися на прийом, зателефонувавши за номером: +34 910 474 444.
У день запису ви повинні прибути за вказаною адресою завчасно, маючи із собою закордонний паспорт. Після заповнення паперів ви отримаєте один аркуш із підтвердженим тимчасовим захистом та ідентифікаційним номером іноземця NIE. Уже за 24 години документ буде активовано, і ви зможете влаштовуватися на роботу. Саме тому варто одразу попросити зареєструвати номер SS (Seguridad Social), який знадобиться для працевлаштування.
Пластикову картку резидента Іспанії TIE, яка дійсна 24 місяці, ви отримаєте за 30-45 днів. Для цього необхідно записатися до місцевої поліції, маючи документ про тимчасовий захист. Тільки TIE надаватиме вам право виїздити за кордон Іспанії максимум на 90 днів за наступних два роки.
Крок №2: звернутися за первинним житлом
Якщо ви не можете дозволити собі номер у готелі, поки чекаєте документи, краще звернутися до мережі благодійних організацій Червоний Хрест чи Caritas. Їхні пункти для біженців розгорнуті у всіх містах Іспанії. Там ви зможете отримати тимчасову реєстрацію місця проживання, безоплатно жити та харчуватися, паралельно шукаючи роботу й постійне житло. Прописка, яку реєструють у муніципалітеті міста, знадобиться вам для того, щоб отримати пластикову картку резидента TIE.
Може статися так, що вам чи вашим близьким знадобиться одяг чи речі першої потреби. Для цього є благодійні організації: ACCEM, ACNUR, CEAR, OAR.
Крок №3: зареєструватися у державній системі охорони здоров’я
Медицина в Іспанії є безоплатною як для її громадян, так і для осіб, що легально перебувають на її території. Ви можете оформити індивідуальну медичну картку TSI в будь-яких лікарнях мережі CAP на підставі документів, що посвідчують особу. Якщо ви відчуваєте, що вам потрібна термінова допомога (медична чи психологічна), варто звернутися до центрів Червоного Хреста, які зазвичай мають окремі медичні кабінети з терапевтом та психологом. Там розмовляють українською. Варто пам’ятати, що медицина в Іспанії, як і в більшості європейських країн, має свої особливості. Якщо ви не потребуєте невідкладної допомоги, чекати запису до конкретного спеціаліста можна від 2 тижнів до 6 місяців. Для термінових випадків у будь-якому місті та навіть містечку є Urgencia, що працює цілодобово без вихідних. Є і хороша новина: всі лікарі говорять англійською. Якщо ж ви маєте фінансову спроможність чи просто звикли відвідувати конкретних спеціалістів регулярно, можна оформити страхові поліси, як-от AXA, Adeslas, Sanitas, Mutua.
Крок №4: відкрити рахунок в іспанському банку
Варто безоплатно відкрити базовий рахунок у банку Santander чи BBVA, взявши із собою документ про наданий тимчасовий захист. Такий рахунок не матиме комісії за обслуговування, проте ви чекатимете його близько одного тижня. Єдиним обмеженням для такої банківської картки є те, що ви не повинні здійснювати понад 120 банківських операцій на рік. Також для покупки речей чи продуктів вам необов’язково мати готівку. Ви можете використовувати українські платіжні картки.
Крок №5: придбати картку іспанського мобільного оператора
Під час пошуку роботи та квартири вам знадобиться здійснювати десятки дзвінків на день. У середньому обслуговування іспанської картки (Vodafone, Movistar, Digi, Lebara) коштуватиме від 10 євро на місяць, але заощадить вам тисячі гривень у роумінгу.
Крок №6: якомога швидше почати вивчати мову
Іспанія — неангломовна країна. Англійську розуміють тільки в лікарнях та університетах. Навіть у поліції та муніципалітеті вас попросять відкрити онлайн-перекладач. Тобто вже на шляху до Іспанії варто завантажити на смартфон застосунки Busuu чи Duolingo, адже тільки-но ви опинитесь у місті, мова знадобиться всюди. Надалі вивчати іспанську можна більш глибоко, користуючись ініціативами UNED (National University of Distance Education), FEDELE та Fundación Aicad.
Крок №7: знайти роботу
Це найскладніший із кроків, адже станом на 2022 рік рівень безробіття в Іспанії сягнув 16,3% від кількості працездатних громадян. Тому, якщо є можливість тимчасово продовжувати працювати онлайн, не поспішайте звільнятися.
Ви можете шукати роботу самостійно на сайтах jooble та infojobs або ж стати на облік до центру зайнятості Женералітету та отримати доступ до всіх послуг і програм Державної служби зайнятості SOC. Щоб записатися на прийом в офіс SOC, телефонуйте за номером: 900 800 046. Для особистого візиту краще заздалегідь знайти перекладача-волонтера, контакти яких є у будь-якому центрі Червоного Хреста.
Якщо ж ви хочете працювати за спеціальністю, яку отримали в Україні, ви маєте перекласти документи про вищу освіту, завірити їх та поставити апостиль. Процедура триватиме не менше декількох місяців і може коштувати вам 200-500 євро. Скоріше за все, вам знадобиться підтвердити кваліфікацію, що можливо з рівнем іспанської B1.
Крок №8: винайняти постійне житло
Може здатися, що сайти idealista/fotocasa переповнені чудовими пропозиціями затишного житла. Та на превеликий жаль, для довгострокової оренди квартири в Іспанії без передплати за 11 місяців потрібно показати робочий контракт. Краще саме іспанський, але можна й інших європейських країн, а також Ізраїлю та США. Ваша зарплата, зазначена у контракті, повинна втричі перевищувати суму оренди за місяць. Так держава убезпечує себе від орендарів, які спершу винаймають житло на офіційних умовах, а вже за місяць перестають за нього розраховуватися. Виселити їх можливо тільки за рішенням суду, якого нерідко чекають від 2 до 10 місяців. При цьому власник житла не має права застосовувати силу чи вимикати воду та електроенергію. Саме тому, якщо ви хочете винайняти комфортне житло за контрактом, який гарантуватиме вам прозорість намірів орендодавця, потрібно спочатку офіційно влаштуватися на роботу.
Текст: Роксана Рублевська