Реєстрація шлюбу в умовах воєнного стану: загальний та спрощений порядок

Розповідає адвокатка, партнерка практики сімейного права ЮФ «Астерс» Таліна Кравцова 

За даними офіційної статистики, за перше півріччя такого непростого 2022 року в Україні одружилися майже 104 тисячі пар. Цікаво, що за той самий період 2021 року шлюбними обітницями обмінялися трохи менш як 86 тисяч пар. Такі показники свідчать про те, що повномасштабна війна не завадила тим, хто має бажання створювати нові сім’ї.

На законодавчому рівні були закріплені досить суттєві зміни, які полегшують процедуру укладення шлюбу в умовах воєнного стану. Пропоную розглянути, який порядок державної реєстрації шлюбу діє тепер.   

Instagram: @libkos

Загальний порядок реєстрації шлюбу

Пара, яка вирішила офіційно зареєструвати свій шлюб, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) незалежно від місця реєстрації або проживання молодят. У відділі ДРАЦС майбутньому подружжю потрібно буде підписати заяву про реєстрацію шлюбу та показати свої паспорти. Якщо обидва або один з подружжя раніше перебували у шлюбі, потрібно також надати документи, які підтверджують розірвання або припинення попереднього шлюбу: свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу або про визнання шлюбу недійсним з відміткою про набрання рішенням законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя тощо.

Нагадаю, що закон зобов’язує наречених чекати місяць з моменту подання заяви до ДРАЦС і лише після закінчення цього періоду дозволяється реєструвати шлюб. Однак на період дії воєнного стану можна проводити реєстрацію шлюбу в день подання відповідної заяви або в інший день, який оберуть наречені. Таке правило не застосовується у випадках, коли хтось із наречених є іноземцем. Відповідно до чинних норм законодавства ДРАЦС не зможе зареєструвати шлюб, допоки Державна міграційна служба України не перевірить законність підстав для перебування іноземця на території України. Як правило, така перевірка триває до 30 днів. Відразу після її успішного завершення шлюб можна реєструвати.  

Хто може одружуватися дистанційно?

Зрозуміло, що в умовах повномасштабної війни не завжди є можливість з’явитися до відділу ДРАЦС для подання заяви та проведення офіційної реєстрації шлюбу. Особливо це стосується військових, правоохоронців, медиків та інших категорій осіб, які не можуть відриватися від виконання військового або професійного обов’язку. Саме для таких осіб існує спеціальний порядок реєстрації шлюбу. Постанова Кабміну №213 «Про деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» визначає перелік громадян, які можуть зареєструвати шлюб за спеціальною процедурою. Вона діє до дня припинення чи скасування воєнного стану.

Згадана вище постанова передбачає можливість державної реєстрації шлюбу в ДРАЦС без особистої присутності одного з наречених, який (яка) є військовослужбовцем, поліцейським, працівником закладу охорони здоров’я. За спрощеним порядком той з наречених, хто не може бути присутнім під час реєстрації шлюбу, подає заяву своєму безпосередньому командиру (керівнику), який має засвідчити справжність підпису на заяві та передати її до відділу ДРАЦС. Після отримання заяви відділ ДРАЦС зареєструє шлюб без особистої присутності одного з подружжя, який при цьому може під’єднатися за допомогою відеозв’язку.

Instagram: @libkos

Реєстрація шлюбу поза межами ДРАЦС

Діє й інший порядок реєстрації шлюбу, який взагалі не передбачає звернення наречених до ДРАЦС. За таким порядком факт реєстрації шлюбу може засвідчуватися актом про укладання шлюбу, складеним безпосередньо командиром/керівником на місці служби/роботи наречених.

Якщо один з наречених є військовослужбовцем або поліцейським, то відповідний акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим з наречених, хто відсутній.

Факт реєстрації шлюбу медичних працівників може так само засвідчуватися актом, який складається керівником закладу охорони здоров’я, в якому перебувають або працюють один чи обоє наречених.

Після складення акта його оригінальний примірник надсилається до відділу ДРАЦС або до територіального органу Міністерства юстиції для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до державного реєстру. Надалі, звернувшись до відділу ДРАЦС, подружжя зможе отримати стандартне свідоцтво про державну реєстрацію свого шлюбу.

Instagram: @libkos

Реєстрація шлюбу в посольстві або консульстві

Як у мирний час, так і в умовах війни в українців, які на законних підставах проживають за кордоном, є можливість зареєструвати свій шлюб у посольстві або консульстві. Жінка та чоловік, які перебувають за кордоном і бажають зареєструвати шлюб, подають письмову заяву до дипломатичного представництва чи консульської установи України в країні свого перебування. Повертатися на Батьківщину для реєстрації шлюбу в такому разі немає потреби, реєстрація може бути проведена в посольстві або консульстві.

Підсумовуючи викладене, варто зазначити, що в умовах воєнного стану процедура укладення шлюбу значною мірою спростилася. Попри те що сьогодні укласти шлюб можна набагато швидше, хочеться вірити, що пари вирішують створювати сім’ю виважено, а до шлюбу підходять серйозно. У наступній статті я розповім про особливості процедури реєстрації народження в умовах воєнного стану, в тому числі й про те, як українцям реєструвати народження немовлят за кордоном.

Реклама

Популярні матеріали

Знайомтеся, Олександр «Терен» — український ветеран та новий...


«Я часто питала, за що мені ця втрата. А потім зрозуміла: війна не...


Найстильніші сумки для літньої пори в новій колекції HARVEST...


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Популярні матеріали