У мережі ходить багато чуток стосовно оформлення документів і того, як легалізувати своє перебування у Франції українцям, які тікають від війни. Хочу розповісти про всі нюанси оформлення та поділитися інформацією, як максимально швидко пристосуватися до місцевого життя. Я буду розповідати про деталі оформлення документів та життя в Парижі, та думаю, що вони не значно відрізняються в інших регіонах Франції.
Про оформлення документів
По-перше, якщо у вас є українське громадянство, то ви маєте право в’їхати у Францію і на територію всієї Шенгенської зони та перебувати тут 90 днів без візи (з біометричним паспортом). Після 90 днів або у разі, якщо ви вирішите залишитися на території Франції, вам доведеться отримати дозвіл на проживання.
Залежно від вашої ситуації ви можете подати заяву на тимчасовий захист або статус біженця.
Я вирішила отримати тимчасовий захист. І ось чому: тимчасовий захист є унікальним механізмом, який запропонував Європейський Союз виключно для українців, і він значно відрізняється від статусу біженця.
З тимчасовим захистом ви маєте право:
· перебувати у Франції шість місяців з можливістю продовження;
· отримувати фінансову допомогу;
· працювати;
· маєте доступ до медичної допомоги;
· маєте можливість навчатися;
· за необхідності вам надається соціальне житло.
Як отримати тимчасовий захист?
Після приїзду до Франції вам варто звернутися до Accueil de jour Ukraine (дослівно «денне приймання українців») або у префектуру міста, де ви перебуваєте.
У Парижі я отримала тимчасовий захист за адресою:
Porte de Versailles, виставковий центр Paris Expo, зал 2.1 (Hall 2.1).
Вхід з боку авеню Ернеста Ренана.
Документи я отримала доволі швидко, попри значні черги. Моя історія розпочалася майже два місяці тому, і наразі черги набагато менші.
Там мені призначили рандеву за п’ять днів. І вже на цій зустрічі я отримала документ про тимчасовий захист, платіжну картку ADA (на неї на початку кожного місяця надходить фінансова допомога) та оформила медичне страхування. Весь процес був максимально швидким, зручним, і відчувалося тепле та дуже чуйне ставлення французів.
Для оформлення всього пакету документів вам потрібно мати при собі:
· документ, що посвідчує особу;
· 4 фотографії (їх можна зробити у фотобудках на великих станціях метро);
· підтвердження адреси проживання у Франції (attestation d’hébergement signée);
· французький номер телефону (потрібен для повідомлення про активацію надання матеріальної допомоги на картку).
* Сім-картку можна придбати у тютюнових магазинах міста. Раджу купувати одразу з достатньою кількістю Інтернету.
* Якщо ви потребуєте житла, то саме в цьому центрі вам допоможуть із соціальним житлом.
Про місцевий громадський транспорт
Система громадського транспорту в Парижі досить складна, та це лише на перший погляд. І з практикою вона виявляється дуже зручною та зрозумілою. Раджу завантажити на свій телефон застосунок Citymapper. З ним ви не загубитесь у нескінченних тунелях паризького метро, і він прораховує маршрути пересування максимально швидко та комфортно.
Хочу зазначити, що для українців діє знижка -75% на проїзну картку Pass Navigo, якщо ви оформили всі документи та маєте тимчасовий захист і страховку. Це проїзна картка, що дозволяє пересуватися на автобусі, метро та RER. Наразі її вартість для українців (на місяць) становить трохи менше за €20, що доволі вигідно, адже разовий квиток на метро коштує €1,90.
У перші дні в Парижі, коли для мене місцеве метро було складнішим, ніж вища математика, я користувалася таксі. Тут є звичні для нас Uber та Bolt.
Про житло
Звертаючись за оформленням документів для тимчасового захисту, українці мають право отримати соціальне житло. Та ви не маєте змоги вибирати, де саме будете жити, тож вас можуть відправити у будь-який куточок Франції.
Якщо ви хочете гарантовано залишитися в Парижі, то доведеться самому потурбуватися про житло. Або знайти французів, які хочуть допомогти та тимчасово прихистити в себе українців, поки ті адаптуються до місцевих реалій.
У Франції оренда житла — це доволі складна процедура, яка вимагає багато документів. Серед них: контракт на роботу або місцевий гарант, виписки з рахунку місцевого банку тощо. Мене, як і завжди, врятував Airbnb.
Маленький лайфхак: на Airbnb можна контактувати з орендодавцем та питати про знижку, якщо вам дуже сподобалося житло, а ціна кусається, що дуже часто трапляється в Парижі.
Де поїсти? Про магазини, кафе та ресторани
З власного досвіду: раджу купувати продукти у великих супермаркетах. Розбіг цін на однакові продукти в маленьких магазинах у центрі міста та в гіпермаркеті десь у передмісті вас здивує.
Гарна новина для вегетаріанців та веганів! Майже в кожному супермаркеті ви знайдете великий відділ із продуктами з позначкою vegan або vegetarian.
Для поціновувачів рідної кухні: в Парижі є невеличкий ресторан La Bourse & La Vie, у меню якого є українські страви — борщ, вареники, львівський сирник та київський торт. На кухні цього ресторану працюють талановиті кухарі та кондитерка з України.
Наостанок
Підтримку французів я відчуваю кожного дня та не перестаю дякувати їм за все, що вони для нас роблять. Вірю, що скоро в нашій країні запанує мир і згодом ми будемо приймати людей з усього світу, що підтримували нас, не менш тепло та щиро в рідній Україні!