Покроковий план дій у випадку теракту на ЗАЕС

Інформація, яку потрібно знати

4 липня Збройні Сили України офіційно повідомили про можливу підготовку росіянами провокації на території ЗАЕС найближчим часом. За оперативною інформацією, на зовнішній крівлі  третього та четвертого енергоблоків ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України.

На тлі новин про підготовку чергової провокації окупантами перш за все не потрібно панікувати. До найгіршого сценарію розвитку подій варто бути готовими, тож обговоріть із найближчими ваш план дій.

У пригоді вам стане покрокова інструкція від Dovidka.info — проєкту Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки — і Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.

Крок 1. Не панікуйте. Чітко дотримуйтесь плану, деякі пункти якого мають бути виконані заздалегідь

• Перевірте свою тривожну валізу;
• Обговоріть з рідними, як ви будете діяти в такому випадку всі разом і кожен окремо;
• Подбайте про запас води в герметичних місткостях на кілька днів;
• Загорніть продукти в плівку та покладіть у холодильник або шафу.

Існує ймовірність, що в зоні ураження не працюватимуть інтернет, звʼязок та електрика. Тому подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Він може стати вашим єдиним засобом звʼязку.

Крок 2. Слухайте інструкції

Почувши сигнал тривоги, негайно увімкніть радіо, телевізор або інтернет і прослухайте повідомлення. Інформацію про вибух на атомній електростанції поліція, ДСНС чи місцеві органи влади мають повідомити на офіційних сторінках їхніх сайтів чи соцмереж або в офіційних каналах y Viber, Facebook чи Telegram.

Крок 3. Прямуйте в укриття або підвал

Якщо аварія на АЕС сталася, залишайтеся в приміщенні або негайно зайдіть у нього, якщо ви на вулиці. Найкраще — в укриття або підвал. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі, тому треба триматися якнайдалі від стін і даху.

Якщо вибух застав вас в автомобілі, зупиніться на безпечній частині дороги. Закрийте вікна, двері, люки, перекрийте потік повітря ззовні. Закрийте голову руками та опустіть лікті на коліна.

Крок 4. Захистіть себе

Швидко надягніть респіратор або ватно-марлеву пов`язку. Якщо їх немає, прикрийте ніс і рот рушником, хусткою або шарфом.

Потім зачиніть та заблокуйте всі вікна, двері та вентиляційні отвори в приміщенні й не підходьте до них без нагальної потреби. Також вимкніть кондиціонер та обігрівачі.

Крок 5. Зверніть увагу, якщо вам раптом потрібно покинути укриття

Покидати укриття можна лише після офіційного дозволу ДСНС, органів виконавчої влади чи інших офіційних установ.

Якщо необхідно вийти з укриття, одягніть максимально закритий та щільний одяг, плащ, гумове взуття, рукавички та респіратор. Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби чи лісові ягоди, не паліть.

Крок 6. Чекайте подальших інструкцій

Стежте за подальшими повідомленнями від ДСНС, армії, поліції чи місцевих органів управління. Вони сповістять про необхідність йодної профілактики, евакуацію та правила безпеки.

Йодна профілактика: потрібно проводити чи ні?

Проводити йодопрофілактику можна тільки після офіційного оповіщення щодо її необхідності. Вона виправдана лише тоді, коли радіація спричинена радіойодом.

Йодопрофілактика полягає в одноразовому прийманні таблетованого йодиду калію. Друге приймання передбачено в разі пролонгованого (понад 24 години) або повторного впливу радіації та якщо людина вживала забруднену їжу або воду.

Зверніть також увагу на рекомендоване дозування йодиду калію (таблетки):
• Немовлята від народження до 1 місяця — 16 мг
• Діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг
• Діти від 3 до 12 років — 62,5 мг
• Підлітки від 12 до 18 років, вагітні, матері-годувальниці та дорослі до 40 років — 125 мг
• Дорослим старше від 40 років або людям з порушеннями функціонування щитоподібної залози йодна профілактика зазвичай не потрібна.


Реклама

Популярні матеріали

Життєрадісний весняний манікюр для всіх, хто відчуває апатію: 15...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Міуччі Прада — 75!


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

«Розвантажувальний» поп-ап спейс в Unit City

Популярні матеріали