«Подружній обов’язок» та домагання: як розпізнати гендерно зумовлене насильство

Має знати кожна жінка

Під словами «гендерно зумовлене насильство» люди зазвичай мають на увазі партнера-тирана і домашній аб’юз. Однак насправді це поняття набагато ширше, і форми насильства не завжди очевидні.

Насильство вважається гендерно зумовленим, якщо від нього люди однієї статі потерпають значно більше, ніж іншої (наприклад, зґвалтування), або його скоюють саме через стать (жіноче обрізання). За даними ООН, 90% постраждалих від гендерно зумовленого насильства — жінки, тому сьогодні ми говоритимемо саме про них.

Матеріал створено у співпраці з командою мобільного застосунку, який допомагає постраждалим від насильства непомітно зв’язатися з поліцією через кнопку SOS. Завантажити його можна через Telegram-бот.

Гендерно зумовлене насильство

Насильство очевидне, якщо чоловік вдарив або штовхнув жінку, але якщо він, наприклад, забороняє їй ходити на роботу чи змушує до сексу, апелюючи до «подружнього обов’язку»? На жаль, багато хто сприймає це як норму. Тож аби розпізнати гендерно зумовлене насильство, варто знати його форми. 

Фізичне

Це не лише побої, штовхання, ляпаси та інше нанесення тілесних ушкоджень, а й погрози, позбавлення їжі та сну, примус до вживання наркотиків чи алкоголю, заборона виходити з дому тощо.

Зазвичай фізичному насильству передує психологічне, яким кривдник намагається «зламати» психіку постраждалої, переконати її в тому, що вона його провокує, і сама винна у насильстві.

Психологічне

Воно передбачає постійні маніпуляції, обман, шантаж, приниження, висміювання, образи, контроль, ігнорування, безпідставну критику тощо.

Подібні фрази — це насильство:

– «Ти йдеш на вулицю в такій короткій спідниці? А ти запитала, чи я не проти?»
– «Тобто ти збираєшся з подружками в нічний клуб? Ти що, шльондра?»
– «Ти дійсно вирішила, що зможеш отримати те підвищення? Ти себе бачила?»
– «Навіщо тобі потрібні ті друзі, якщо в тебе є я?»
– «Тобі б у моєї мами повчитися. Як завжди, борщ не такий смачний, як у неї».

Сексуальне

Це зґвалтування, домагання, натяки на секс, від яких жінка почувається некомфортно, дотики до інтимних частин тіла проти волі та примус до сексу, небажаних практик чи спостереження за діями сексуального характеру.

Багато жінок вважають, що їхній партнер не може бути насильником — вони ж у шлюбі чи стосунках, а отже він має «право» на секс із нею. Але це не так — кожен секс повинен відбуватися тільки за взаємною активною згодою й бажанням, і відкликати згоду можна в будь-який момент.

Економічне

Воно полягає в тому, що чоловік забирає в жінки зароблені кошти, вказує, на що саме вона має їх витрачати, змушує її випрошувати гроші у родичів чи друзів. Або ж забороняє їй працювати, навчатися, щоб зробити фінансово залежною. Інколи для цього чоловіки вдаються навіть до примусової вагітності, щоб жінка не виходила з декрету.

Пам’ятайте: навіть якщо пара вирішила, що дружина бере на себе домашні обов’язки, а чоловік — фінансове забезпечення, то жінка має право на частину бюджету і повинна мати до нього вільний доступ, а не випрошувати кошти з поясненнями, на що вони потрібні. Інакше це насильство.

Домашнє

Домашнє насильство — це вид, який включає в себе фізичне, психологічне, сексуальне та економічне окремо або всі разом.

У випадках насильства важливо звертатися в поліцію. Правоохоронці можуть, зокрема, винести кривднику терміновий заборонний припис, надати пораду щодо подальших дій та наявних служб і сервісів, а також, у разі потреби, скерувати постраждалу до безпеченого притулку.

Команда UNFPA Україна запустила мобільний застосунок, що дозволяє зв’язатися з поліцією через кнопку SOS. Місце перебування визначається автоматично за допомогою геолокації, тому кривдник навіть не знатиме, що поліція вже їде. Проєкт реалізовано разом із МВС України, Національною поліцією України за підтримки уряду Великої Британії.

Гендерно зумовлене насильство

До менш поширених видів насильства належать:

– переслідування
– насильство в інституційному середовищі (на роботі, в лікарні, на навчанні тощо)
– каліцтво жіночих геніталій
– злочини в ім’я «честі»
– насильство у воєнних ситуаціях
– торгівля людьми
– примусова стерилізація, аборт чи шлюб

Якщо ви постраждали від насильства, знайте — є організації, які безкоштовно, анонімно та конфіденційно вам допоможуть навіть у найскладнішій ситуації.

Важливо пам’ятати, що винен завжди кривдник. Завдання суспільства — припинити звинувачувати постраждалу, виправдовувати злочинця та вважати, що насильство можна спровокувати чи «заслужити». Тоді наш світ стане безпечнішим та комфортнішим для жінок.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Читайте також
Популярні матеріали