Офіційно: РФ скоїла понад 26 600 воєнних злочинів проти України з початку війни

Жахливі цифри

Від початку повномасштабного вторгнення РФ скоїла в Україні 26 658 злочинів агресії та воєнних злочинів. Про це свідчать дані, опубліковані Офісом Генерального прокурора на платформі warcrimes.gov.ua.

Із загальної кількості 25 682 злочинів стосуються порушення законів та звичаїв війни, 73 — планування, підготовки або розв’язання та ведення агресивної війни, 28 — пропаганди війни, 895 — інші.

Також зафіксовано 12 550 злочинів проти національної безпеки. З них 8668 — посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, 1512 — щодо державної зради, 1739 — колабораційної діяльності, 106 — пособництва державі-агресору, 64 — диверсії; 431 — інші.

Портал warcrimes.gov.ua — головна платформа збору доказів воєнних злочинів та злочинів проти людяності Російської Федерації в Україні. Вона була запущена 6 березня 2022 року й об’єднала за координації Офісу Генерального прокурора зусилля правоохоронців України, міжнародних партнерів, громадських організацій та волонтерів. З допомогою платформи кожен може надіслати відео- та фотоматеріали, а також будь-яку інформацію за спеціальною формою.

Команда warcrimes.gov.ua дотримується міжнародних стандартів, захищає персональні дані, зберігає інформацію для здійснення правосуддя відповідно до українського законодавства, а також у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.

Як подати докази воєнних злочинів?

Для того щоб зафіксувати воєнний злочин через платформу, потрібно: залишити інформацію про себе; описати порушення із зазначенням точного місця та всіх деталей; завантажити фото або відео.

Також для смартфонів IOS та Android доступний мобільний застосунок RWC (Russian War Crimes), який повністю повторює функціонал сайту та дає можливість легко задокументувати воєнний злочин.

Що саме документує warcrimes.gov.ua?

Насамперед це серйозні порушення Женевських конвенцій 1949 року та інші порушення законів і звичаїв війни, визначені у статті 8 Римського статуту. Вони є одним з міжнародних злочинів (злочинів за загальним міжнародним правом), до яких також належать злочин геноциду, злочини проти людяності та злочин агресії. 

Наприклад: поранення чи вбивство цивільних осіб; катування, фізичне насилля, зґвалтування, нелюдське поводження чи позбавлення волі; насилля щодо медичного персоналу; використання цивільних для прикриття військових (живі щити); депортації та незаконне переміщення населення; примушування громадян до участі у військових діях проти власної держави; пошкодження або знищення цивільної інфраструктури, а також пограбування цивільного населення; знищення культурних та освітніх закладів; пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо); відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги; умисне завдання ударів по персоналу, транспорту, обладнанню, пов’язаному з наданням гуманітарної допомоги.

Чому важливо подавати докази воєнних злочинів?

Росія вже шостий місяць вбиває громадян України, не розрізняючи цивільне населення та військових. Окупанти ґвалтують, беруть у заручники, руйнують житло та лікарні, обстрілюють гуманітарні колони. Усе це — воєнні злочини, за які передбачене покарання згідно з українським законодавством та міжнародним правом. На окупантів неодмінно чекає Гаага та спеціальний трибунал. Усі винні росіяни, і командири, і солдати,  мають понести індивідуальну відповідальність за воєнні злочини.

Саме тому важливо зараз якомога повніше та детальніше задокументувати кожен злочин та інформацію про причетних. Адже подану інформацію буде надійно збережено для українських судів, спеціального трибуналу та Гааги. А потерпілим необхідно отримати статус у кримінальному провадженні, повідомити про збитки та отримати право в майбутньому на компенсацію.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали