Нобелівську премію з літератури отримала французька письменниця Анні Ерно

Фаворитка премії протягом багатьох років

Напередодні Нобелівський комітет повідомив, що лауреаткою премії з літератури у 2022 році стала французька письменниця Анні Ерно. Її нагородили за «мужність і гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам’яті». Відзначимо, що серед номінантів премії був український письменник та активіст Сергій Жадан. Його висунула Польська академія наук.

Нобелівська премія з літератури

Twitter: The Nobel Prize

В основі творів Анні Ерно лежить її біографія. Письменниця простою мовою говорить на безкомпромісні теми: стосунки з батьками, кохання, шлюб, жіноча сексуальність, аборт, боротьба з раком молочної залози та смерть близьких.

«Вона казала, що письменництво — це політичний акт, який відкриває нам очі на соціальну нерівність. І для цього вона використовує мову як ніж, щоб розірвати завісу уяви», — зазначають у Нобелівському комітеті.

Анні Ерно

Анні Ерно народилася у 1940 році й провела дитинство у Нормандії. Молодість письменниці випала на 60-і роки, тож вона увібрала в себе їх бунтарський, революційний дух тієї епохи.

Перший роман Анні Ерно Les armoires vides (з французької — «Порожні шафи») був опублікований у 1974 році, а справжнім літературним проривом стала книга La place (з французької — «Місце») 1983 року. Серед найвідоміших творів Анні: «Місце чоловіка» та «Історія жінки», які у Франції вважаються сучасною класикою, а також «Роки» — книга, що принесла авторці світове визнання.

У 2021 році на екрани вийшов фільм «Подія», знятий за однойменним романом Анні Ерно. Історія студентки, яка завагітніла перед закінченням університету й була змушена наважитися на підпільний аборт, отримала «Золотого лева» на 78-у Венеційському кінофестивалі.

Українською мовою, зокрема, можна прочитати збірник «Майдан. Жінка» — дві вражаюче відверті історії, у який Анні згадує батьків та шукає загублений у дитинстві рай.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали