Народження дітей в умовах воєнного стану

До уваги майбутніх батьків

У продовження серії статей про особливості правового регулювання сімейних відносин у період воєнного стану в цій публікації Таліна Кравцова розповіла про окремі аспекти реєстрації народження дітей.

Народження дітей в умовах воєнного стану

Незважаючи на всі труднощі, які переживає сьогодні наша держава і всі українці, життя триває, і про це красномовно свідчить статистика народження дітей. Так, тільки в місті Києві з 24 лютого народилися 11 304 малюки, у Львівській області, яка разом з іншими західними областями України служить прихистком для вагітних жінок та породіль, на світ з’явилися 13 500 немовлят. Такі показники маємо станом на листопад. 

Реєстрація народження дитини — обов’язок батьків

Одним з найперших обов’язків новоспечених батьків є реєстрація народження дитини. Відповідно до вимог Сімейного кодексу України батьки зобов’язані невідкладно, не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати її народження в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Одночасно з реєстрацією народження дитині присвоюється прізвище, ім’я та по батькові. Відразу після реєстрації народження ДРАЦС видає перший офіційний документ дитини — свідоцтво про народження.

Народження дітей в умовах воєнного стану

Для реєстрації народження малюка у ДРАЦС потрібно пред’явити медичне свідоцтво про народження дитини (форма №103/о), паспорти батьків та свідоцтво про шлюб (за наявності). Якщо батьки не перебувають у шлюбі, подається спільна заява матері та батька, на підставі якої здійснюється запис про батька у свідоцтві про народження. Звернутися для реєстрації народження та отримання свідоцтва сьогодні можна до будь-якого працюючого відділу ДРАЦС.

Спрощення формальних вимог

Досить поширеною сьогодні є ситуація, коли жінкам доводиться народжувати поза межами пологових будинків. Відповідно, після народження дитини вони не можуть отримати стандартне медичне свідоцтво.

Реагуючи на виклики сьогодення, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) відповідно до наказу «Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану» спростило формальні вимоги до процедури оформлення медичного свідоцтва про народження. У нинішній час дозволяється реєстрація народження дитини не лише на підставі медичного свідоцтва, але й на підставі довідки про народження. Довідка складається у довільній формі, але повинна містити ряд реквізитів, визначених у зазначеному вище наказі МОЗ. Оформити довідку може медичний працівник, який надавав допомогу при пологах, здійснив перший медичний огляд новонародженого або провів перший медичний огляд породіллі після пологів.

Народження дітей в умовах воєнного стану

Своєчасно внесені до законодавства зміни дозволяють без особливих труднощів зареєструвати народження дитини навіть у тому випадку, коли пологи відбулися поза межами закладу охорони здоров’я.

«єМалятко» 

Активні процеси діджиталізації, які, на щастя, не зупиняє війна, відбилися і на процедурі реєстрації народження дітей. На сьогодні для новоспечених батьків на порталі «Дія» доступна послуга «єМалятко». Це комплексна послуга для батьків новонароджених, яка дозволяє подати заяву про народження дитини онлайн, а також одночасно отримати до 10 державних послуг від різних органів влади. Зокрема, можна відразу звернутися за отриманням допомоги при народженні та оформити дитині номер платника податків, який внесуть до свідоцтва про народження.

Народження дітей в умовах воєнного стану

Орієнтовний час заповнення заяви «єМалятко» — 20-30 хвилин, а реєстрація народження відбувається протягом одного робочого дня. Звертаю увагу, що послуга є доступною лише для батьків, які є громадянами України. Крім того, для подання заяви потрібно мати кваліфікований електронний підпис та номер медичного висновку про народження, який складається з 16 латинських літер та цифр і повідомляється лікарем у пологовому будинку. Послуга надається виключно за бажанням батьків, які можуть як скористатися функціоналом «єМалятка», так і обрати традиційний спосіб звернення до ДРАЦС.

Замість висновків

Підсумовуючи викладене, хотілося б відзначити самовіддану та подекуди вражаючу роботу українських лікарів, які навіть під обстрілами ворожих ракет, без світла та звичних комфортних умов продовжують надавати необхідну медичну допомогу породіллям та новонародженим.

Народження дітей в умовах воєнного стану

На особливу увагу заслуговує тема реєстрації народження дітей на тимчасово окупованій території України. В одній з майбутніх публікацій обов’язково висвітлю основні особливості цього процесу.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали