Мистецтво та війна: порятунок картин Марії Примаченко з охопленого вогнем музею

Унікальна історія

Сьогодні, 12 січня, виповнюється 114 років від дня народження геніальної української художниці Марії Примаченко, ім’я якої у 2022 році облетіло всі ЗМІ, однак, на жаль, за трагічних обставин. На другий день повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили історико-краєзнавчий музей в Іванкові, де були виставлені 33 роботи Марії Примаченко. Тоді місцеві жителі, попри пожежу та обстріли, врятували частину експозиції.

Марія Примаченко

Заради чиїх робіт жителі Іванкова ризикували життям?

Марія Примаченко — українська художниця, яка працювала в напрямі примітивізму, або наївного мистецтва. Марія народилася і провела все життя в селі Болотня в Київській області, та, попри це, її ім’я стало відомим на весь світ, а її творчістю захоплювалися Пабло Пікассо і Марк Шагал.

Марія Примаченко

Примаченко ніколи не вчилася малювати, а почалося все з прикрашання малюнками власного будинку. Натхненням слугував український фольклор: казки, легенди та пісні, а головною темою була боротьба добра і зла. Марія зображувала фантастичних звірів, квіти та сюжети з життя селян, створювала міфологічні образи, а кожну картину супроводжувала підписом-приказкою.

Марія Примаченко

«Атомна війна — будь проклята вона! Щоб люди не знали і горя не мали!» 
(1989 рік)

На її «наївних» полотнах знайшли відображення надсерйозні теми: Чорнобильська катастрофа, війна, військові, солдатські могили тощо. Чоловік Марії загинув у роки Другої світової війни, тож мотиви кохання міцно сплелися із втратою на її картинах, зокрема тема проводу чоловіка на війну.

Марія Примаченко продовжувала творити й у поважному віці, створюючи картини лежачи. В її творчому доробку — понад 1000 робіт, які оцінюються в десятки тисяч доларів. Чимало з них були представлені на виставках за кордоном.

«Ми вирішили, що треба рятувати…»

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові — свідчення того, як Росія знищує культурну спадщину України. У ньому зберігалися 31 картина та 2 розписні тарілки Марії Примаченко, рушники Ганни Верес, роботи Анни Ігнатюк, а також багато експонатів, присвячених аварії на ЧАЕС.

Російські окупанти почали обстрілювати Іванків уже на другий день повномасштабного вторгнення та спрямували 4 ракети в історико-краєзнавчий музей, саме в ту залу, де експонувалися роботи Марії Примаченко. Та співробітники закладу передчували щось недобре, тож завчасно склали картини художниці та заховали їх окремо.

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові

Facebook: Олександр Ткаченко

Передчуття справдилося. Про це в інтерв’ю Ukrainian Witness розповіла пані Надія, очільниця відділу культури, туризму, молоді та спорту Іванківської селищної громади. Пожежу в музеї помітив охоронець, коли разом із дружиною прямував у підвал.

«"Град" вдарив, почало горіти… Ми вирішили, що треба рятувати. Вибили решітки на вікнах і почали виносити. Під обстрілами, під усім цим. Вони стріляли, а ми виносили, а що робить?» — розповідає охоронець.

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові

Facebook: Олександр Ткаченко 

До нього долучилися й інші іванківці, які жили поряд. Через сильний вітер пожежа дуже швидко ширилася будівлею, тож часу на порятунок було обмаль. Експонати рятували з тієї частини музею, куди ще не дісталося полум’я. Йти в іншу було смертельно небезпечно — туди влучив снаряд. Про це місцеві чоловіки Ігор Ніколаєнко та Анатолій Харитонов розповіли виданню Ukraïner. За їхніми словами, усе зайняло близько 20 хвилин, після чого стеля, пошкоджена вогнем, почала прогинатися.

Квіти виросли біля четвертого енергоблоку

Одну зі вцілілих під час пожежі картин Марії Примаченко — «Квіти виросли біля четвертого енергоблоку» — продали на благодійному аукціоні за 500 тисяч доларів, які були направлені на допомогу Збройним силам України.

Ця сума — рекорд для картини українського художника або художниці.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали