Історія одного твору: п'єса «На Кожум'яках» Івана Нечуя-Левицького, яка стала основою для легендарної «За двома зайцями» Михайла Старицького

До 185-річчя з дня народження Левицького

Чи не кожен українець хоча б раз бачив легендарний фільм «За двома зайцями», знятий на Кіностудії ім. Довженка, в якому зіграли Олег Борисов (Свирид Петрович Голохвостий), Маргарита Криницина (Проня Прокопівна Сірківна), Микола Яковченко (Прокіп Свиридович Сірко), Ганна Кушніренко (Євдокія Пилипівна Сірчиха), Наталія Наум (Галя) та інші. Заснована на однойменній п`єсі українського драматурга Михайла Старицького, кінострічка розповідає про цирульника Свирида Голохвостого (чи, як він сам себе називає, Голохвастова), який намагається розбагатіти, одружившись із багатою міщанкою Пронею Сірко, і водночас залицяється до бідної, та надзвичайно красивої дівчини Галі. Фільм, так само як і п`єса, на якій він був заснований, став важливим надбанням української культури та підняв безліч гострих запитань: від соціальної нерівності до висміювання українських русифікованих міщан Києва.

Та не всі знають про те, що основою для легендарної комедійної п`єси Михайла Старицького стала міщанська комедія на 5 дій українського прозаїка і драматурга Івана Нечуя-Левицького під назвою «На Кожум`яках», створена у 1874 році. Події в п`єсі розвиваються в історичній місцевості у Подільському районі Києва під назвою Кожум`яки, де за часів Київської Русі жили прості ремісники-кожум`яки. В центрі сюжету — цирульник Свирид Гострохвостий, який, бажаючи розбагатіти, сватається до заможної Єфросини Рябкової. Водночас чоловік залицяється й до двоюрідної сестри Єфросини Олени. Як і в п`єсі Старицького, все таємне рано чи пізно стає явним — Гострохвостого викривають і проганяють із власного весілля.

Комедію було опубліковано у двох виданнях: у 1875 році — під назвою «На Кожум`яках», і в 1887-му — з деякими правками по сюжету та оновленою назвою «На Кожум`яках. Міщанська комедія на 5 дій. Друге виправлене видання Івана Левицького». Цікаво, що в першому виданні у кінці п`єси відбувається примирення родичів, тоді як у другому ця сцена відсутня. Попри цікавий сюжет та колоритних персонажів, п`єсу визнали малосценічною, тобто не придатною для театральної постановки. Обробити твір доручили Михайлові Старицькому, який входив до гуртка театральної та письменницької інтелігенції, створеного на початку 1880-х років для роботи над збагаченням українського театрального репертуару.

Навесні 1883 року Старицький завершив обробку твору й написав листа Нечую-Левицькому.

«Дорогий і вельмишановний Іван Семенович! Драматичний комітет мені допоручив переглядіть Ваші «Кожум`яки» і виробить план, як би їх пририхтувать до сцени. Я зробив це і читав свій план, і його дуже хвалили; отож тепер засилаю його до Вас на санкцію. Будьте ласкаві, прочитавши, найшвидше його повертайте назад з одповіддю. […] Также тут треба додати і мені наполовину праці, то чи не дозволите мені узятись за це і чи не признаєте в такім разі правильним, щоб і я коло Вашої фамілії поставив свою, себто щоб було написано: комедія Левицького — Старицького? Коли згода, то продивіться план, зробіть свої уваги і пришліть мені його зараз же, тоді я мерщій візьмусь до діла. Хоч у моєму плані і стоять деякі фрази, але це тільки нарис, про що буде розмова, — у настоящій комедії вони можуть бути зовсім інакшими», — йшлося в ньому.

Того ж року постановкою переробленої п`єси зайнялась театральна трупа Михайла Старицького. У першій в історії театральній постановці п`єси «За двома зайцями» зіграли Панас Саксаганський (Голохвостий), Марія Садовська (Проня), Іван Карпенко-Карий (Сірко). Прем`єра 4 листопада 1883 року у Києві пройшла з великим успіхом й відтоді й до цього дня легендарна комедія не полишає репертуар українських театрів. Також у 1890 році перероблена комедія була вперше опублікована під назвою «Панська губа, та зубів нема. (За двома зайцями). Комедія із міщанського побиту. З співами й танцями в IV діях» й зі вказанням авторства Івана Нечуя-Левицького та Михайла Старицького.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали