Головні події України за 2022 рік

Цей рік в історії

Україна пережила, мабуть, найскладніший рік у своїй історії. Російське повномасштабне вторгнення, яке почалося 24 лютого по всій країні, перекреслило, трансформувало та кардинально змінило життя мільйонів людей. Вторгнення розділило життя багатьох на «до» і «після», тому всі події 2022 року так чи інакше були пов’язані з війною. Пропонуємо згадати ті, які значною мірою вплинули на хід історії.

Російське повномасштабне вторгнення

Фото: Євген Малолєтка

Близько 5-ї ранку 24 лютого Росія розпочала повномасштабний наступ на територію України. Протягом 10 місяців окупанти переконують, що захищають мирне населення від небезпеки, і водночас щодня руйнують міста України та вбивають її громадян. Кривава війна завдала руйнувань, які вплинули не лише на локальний порядок, а й на світовий.

Військова та фінансова допомога світу

Instagram: @zelenskiy_officia

З початку повномасштабного вторгнення цивілізовані країни всього світу об’єдналися навколо України, аби допомогти їй на шляху до перемоги. Станом на 18 листопада, за словами Дениса Шмигаля, від початку повномасштабної війни Україна отримала понад 23 млрд доларів міжнародної фінансової допомоги. Про це повідомляють у Департаменті комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Зокрема, Сенат Конгресу Сполучених Штатів Америки переважною більшістю голосів схвалив законопроєкт про фінансування уряду в 2023 році на суму 1,7 трлн доларів, у якому передбачені майже 45 млрд доларів для допомоги Україні та союзникам Вашингтону.

Разом з тим від початку вторгнення Україна отримує різні види техніки та озброєння — від танків до БПЛА.

Бучанська різанина

Getty

У березні цього року Збройні сили та інші формування РФ почали вчиняти масові вбивства цивільного населення в місті Буча Київської області, що вражали своєю жорстокістю. Убивства супроводжувалися викраденнями, тортурами, зґвалтуваннями, у тому числі дітей, та мародерством.

Отримання статусу кандидата на членство в ЄС

23 червня Європейська Рада схвалила надання Україні та Молдові статусу кандидатів на членство в ЄС.

«Щиро вітаю рішення лідерів ЄС надати Україні статус кандидата. Це унікальний та історичний момент у відносинах України та ЄС. Вдячний Шарлю Мішелю, Урсулі фон дер Ляєн і лідерам держав Євросоюзу за підтримку. Майбутнє України — в ЄС», — зазначив Володимир Зеленський у Twitter.

Зернова угода

Фото: Євген Малолєтка

Після початку повномасштабного російського вторгнення українські порти були повністю заблоковані. Аби розв’язувати продовольчу проблему, 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про експорт українського зерна та розблокування наших морських портів.

Такий самий документ Туреччина та ООН підписали з Росією. Згідно з підписаними окремо Україною та Росією документами угода мала діяти 120 днів — до 19 листопада. У кінці листопада угоду домовилися продовжити ще на 120 днів. Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Бої за «Азовсталь»

Instagram: @kztsky

З 18 березня до 20 травня 2022 року на маріупольському металургійному комбінаті «Азовсталь» і на прилеглій території тривали бойові дії, що відбувалися в ході боїв за Маріуполь під час російського вторгнення в Україну. Бої вели ЗСУ з одного боку й окупаційні збройні сили РФ та підтримувана нею терористична організація так звана ДНР — з іншого. Комбінат «Азовсталь» став осередком спротиву української армії у відповідь на російську збройну агресію проти України. Він став символом нескореності українських воїнів. На території «Азовсталі» також ховалася від обстрілів та бомбардувань велика кількість цивільних.

Перемога України на Євробаченні

Instagram: @eurovision

15 травня в Турині відбувся фінал 66-го пісенного конкурсу Євробачення, в якому змагалися представники 25 країн. Перемогу здобув український гурт Kalush Orchestra з піснею Stefania. Професійне журі дало Україні 192 бали. Від глядачів ми отримали 439 балів. Разом — 631. Друге місце дісталося Великій Британії, а третє — Іспанії.

Обміни полоненими

Фото: МВС

Перший повноцінний обмін полоненими відбувся 24 березня. Про це повідомляє «Суспільне». Тоді було звільнено українських моряків з рятувального катера «Сапфір», яких направили на острів Зміїний. Україна і Росія до сьогодні обмінюються як військовополоненими, так і цивільними.

Кримський міст у вогні

Фото: з відкритих джерел

8 жовтня стало відомо, що загорівся Кримський міст, який незаконно з’єднує український тимчасово окупований Крим та Росію. Як повідомляє BBC, на Кримському мосту стався підрив вантажного автомобіля, що призвело до спалахування семи паливних цистерн залізничного складу.

Звільнення окупованих українських територій

Фото: Євген Малолєтка

Станом на 14 листопада 2022 року Збройні Сили України звільнили вже більш ніж половину територій, які Росія захопила після 24 лютого 2022 року. Про це повідомив OSINT-дослідник DefMon.

За його оцінками, після зачистки правого берега Дніпра ЗСУ сумарно звільнили 52,5% окупованих територій з лютого 2022-го — майже 78 тисяч квадратних кілометрів.

Українські представники кіно на Каннському кінофестивалі

Кадр із фільму «Памфір»

17 травня стартувала найважливіша подія весни у світі мистецтва — Каннський кінофестиваль. Цьогоріч Україна була у фокусі програми, тож протягом 10 днів Європа побачила не одну українську стрічку. Зокрема, велику увагу отримав фільм «Бачення метелика». Перед початком показу знімальна група стрічки провела акцію на червоному хіднику, а на фотокол прийшла у футболках, які були покликані привернути увагу світової спільноти до війни в Україні. Також загальний інтерес викликав фільм «Памфір», який став одним із 23 ігрових фільмів, які відібрали для участі в 54-му Двотижневику режисерів у рамках 75-го Каннського міжнародного кінофестивалю. Прем’єра української картини завершилася довготривалими оплесками і схвальними рецензіями, а український голос прозвучав на весь світ.

Виступ Володимира Зеленського в Конгресі США

21 грудня президент України Володимир Зеленський прибув у США. Це перший випадок від 24 лютого, коли президент виїхав за межі України. У рамках свого візиту Зеленський виступив перед Конгресом Сполучених Штатів.

Під час промови Зеленський дякував за допомогу та закликав і надалі протидіяти агресії Росії спільно. Конгрес Сполучених Штатів 21 раз аплодував стоячи.

Візит президента України до США називають історичною подією, яка може змінити хід війни.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали