Доторкнутися до історії: особливості українського вінка

Символ українських дівчат 

Українки здавна любили прикрашати зачіски головними уборами. За часів Київської Русі дівчата ходили з розпущеним волоссям, розділеним посередині, — ця традиція протягом століть зберігалася в побуті українок. Однак у XX столітті таке явище було швидше винятком, натомість найпоширенішою зачіскою стала коса. Наприклад, дівчата Лівобережної Наддніпрянщини у святкові дні заплітали волосся в одну косу, яка звисала на спину, а у звичайні дні — у дві, що закладалися навколо голови. 

Серед головних уборів, які прикрашали українок, важливе місце посідали вінки. Найчастіше їх носили дівчата з 15 років і до шлюбу. 

Микола Кузнецов. «Дівчина з віночком»

Вінки не виконували жодної практичної функції, однак вони слугували своєрідним оберегом в українській культурі. Детальніше про ці головні убори читайте в матеріалі. Джерелом для написання стали книжки «Традиційні головні убори українців» Галини Стельмащук та «Історія українського костюма» Тамари Ніколаєвої.

Вінок як український символ

Матеріали, конструкція, форми й техніки виготовлення вінків завжди були надзвичайно різноманітними. Такі головні убори часто поділяли на вінки-шнури, вінки площинні та вінки звиті. Їх носили так, щоб маківка дівчини залишалася відкритою.

Вінками-шнурами називалися тоненькі яскраві стрічки, які пов’язувалися навколо голови та закріплювалися ззаду, стримуючи розпущене волосся. На Чернігівщині за таку стрічку з обох боків голови затикали штучні або живі квіти, а на Київщині нашивали задрапіровану кольорову тканину, що імітувала плетений вінок.

Заквітчані дівчата у святковому вбранні. 60-70-ті роки XX століття, Гуцульщина

Площинні вінки також були поширені в різних місцевостях України. Дівчата робили їх на твердій основі, яка мала суцільну циліндричну форму або складалася з окремих колоподібних елементів. Іноді на таку основу в багато рядів нашивали кольорові стрічки, проте частіше її обтягували шовковою тканиною і вже зверху прикріплювали квіти.  

Наступною стадією після простого закладання квітів за стрічку чи за коси стали звиті вінки. На Середній Наддніпрянщині розміри квітів поступово зменшувалися у напрямку потилиці, проте на території Поділля дівчата «квітчалися» в протилежному напрямку. Звиті вінки створювали з ромашок, волошок, чорнобривців, маку, жоржини чи барвінку. Також дівчата прикрашали головні убори штучними квітами — восковими або паперовими. Позаду на спину українок спускалися барвисті стрічки. 

Дівчата з Донецької області. Середина XX століття

Весільний вінок як оберіг

Весільний вінок на голові дівчини — це символ молодої, який наділяли особливим значенням. Зазвичай його основу становив більш чи менш високий твердий заквітчаний обруч, набагато більше прикрашений, ніж у дівчат на виданні. Найбільш поширеними в Україні були весільні вінки з барвінку, проте їх також прикрашали м’ятою та рутою, вплітали китиці вівса як символ багатства та додавали часник, щоб уберегти молодих від усього злого. 

Весілля. Чорнобаївський район, Черкаська область, 1950 рік

Вінкоплетини в Україні були важливою складовою весілля. Як правило, головний убір виготовляли дружки, мати нареченої, жінка з родини, але не дівчина, яка виходила заміж, — такою була традиція. 

Наприклад, на Буковині свашки полоскали барвінок, а батько та мати виміряли від порога до протилежної стіни нитку — під час шиття така нитка не мала розірватися. Потім свашка брала плетену солом’яну стрічку, до якої пришивала листочки барвінку. Над віночком починала працювати мати — до плетіння вона пришивала зернятко, насіння часнику, дрібну монету та інші деталі. Свашка золотила вінок і клала його на столі на жевну — весільне печиво, яке приносять дружки, запрошуючи гостей на весілля. 

Весільна пара. Полтавщина, середина XX століття

За однією з традицій молода по черзі одягала вінок дівчатам і танцювала з ними, щоб і вони якнайшвидше вийшли заміж.

Так українки й зберігали особливості своєї культури протягом років.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Апетитні кольори та інноваційні матеріали у новій колекції...


Читайте також
Популярні матеріали