Уже 33 дні всі українці живуть у стані такого сильного стресу, що інколи здається, ніби серце не витримає. Чи дійсно це можливо у людей різних вікових груп, розповіла кандидатка медичних наук Віра Вікторівна Горбачова на своїй сторінці в Інстаграм.
Молоді люди
У цьому віці біль у грудях, що пече, коле або тисне, чи прискорене серцебиття, ускладнене дихання — це наслідок гострого стресу або панічної атаки, що включає і вивільнення гормонів стресу (адреналін), і гіперактивацію нервових імпульсів різних частин тіла, і гіпервентиляцію легень. Швидкі м’язеві скорочення та надлишок повітря в легенях викликають судинний спазм, який своєю чергою провокує біль. Такий стан минає і не шкодить серцю і судинам.
Разове підвищення тиску (понад 140/90) або пульсу (понад 100) на фоні гострого стресу також не вказує на наявність хвороби.
У жінок середнього віку до менопаузи ситуація є аналогічною.
Жінки після менопаузи
У цьому віці збільшуються ризики інфаркту та інсульту. Однак за відсутності факторів, таких як куріння, високий тиск, цукровий діабет, ожиріння, важка хвороба нирок, ранні інсульти або інфаркти у батьків, найбільш імовірно, що серце та судини в нормі.
Чоловіки старше 40 років
Пекучий біль за грудиною, що стискає, для цієї категорії людей становить досить високий рівень загрози, тому краще не зволікати і звертатися по медичну допомогу.
Загалом чоловікам цього віку необхідно регулярно проходити чек-апи у кардіолога з оцінкою стану серцево-судинної системи: тиску, холестерину, ожиріння, сімейної історії тощо.
Нагадаємо, що військовий психолог розповів, як розвинути психічну стійкість.
Текст: Аліса Єрмоленко