«Брат, тато, бабусі, двоюрідна сестра, хрещений — всі загинули. Навіщо ходити в школу, чимось займатися, якщо нічого хорошого вже не буде?» Історія 9-річної учасниці Gen.Camp Марго

Як Gen.Ukrainian допомагає дітям під час війни

Під час повномасштабної війни ми щодня переживаємо досвіди, що травмують, — від спільних до особистих. І діти не виняток. Gen.Ukrainian — українська громадська організація, яка займається психологічною реабілітацією дітей, що постраждали внаслідок війни.

«Біль втрати та пам`ять про минуле — це назавжди частина життєвої історії. Проте з часом біль може поступитися силі. Тому ми допомагаємо дітям віднайти психоемоційну рівновагу, пережити особисту травмуючу подію та піти у доросле життя стійкими українцями. Це надважливо, адже діти, які втратили все, дають нам, дорослим, другий шанс, і ми просто не маємо права їх зрадити», — коментує засновниця громадської організації Gen.Ukrainian Оксана Лебедєва.

За рік існування Gen.Ukrainian реалізувала проєкт освітньо-реабілітаційного табору Gen.Camp, в рамках якого допомогла понад 300 дітям різних вікових категорій, з різних регіонів України та з травмами втрати батьків пережити важкі психологічні травми війни та їх психотравматичні наслідки.

«Що довше триває ситуація хронічного стресу і відсутності можливості отримати допомогу, то більше кристалізується травматичний досвід і більше негативного впливу матиме в перспективі. Травма вкривається компенсаторними захисними механізмами та стратегіями. Це як цибулина, яка вкривається новими прошарками. І розкривати її з кожним разом складніше, і без сліз не обійтись. Але крок за кроком, розкриваючи й даючи вихід травматичним реакціям, ми звільняємо дітей від тягаря травми», — зазначає головний психолог проєкту Вануї Мартиросян.

Враховуючи масштаб травматизації, спеціалісти Gen.Ukrainian вдосконалюють наявні психологічні методики, аби мати змогу ефективно допомогти якомога більшій кількості дітей. Для цього авторські програми передають до Міністерства освіти для використання по всій Україні. Наразі найбільш ефективним підходом у відновленні дітей психологи Gen.Ukrainian вважають інтегративний підхід, який поєднує декілька методик терапії: від когнітивно-поведінкової терапії до арттерапії.

Серед дітей, яким допомагає Gen.Ukrainian, — діти, які через повномасштабну війну втратили рідних та свої домівки. Так, 9-річна Маргарита з Маріуполя, учасниця другої зміни табору Gen.Camp, під час бомбардування міста на початку березня втратила всіх членів родини (12 родичів), крім мами. Мама і Маргарита також були під завалами, а згодом — довгий час у тяжкому стані. Під час першого перебування в таборі дівчинка проявляла недовіру, замикалась в собі, демонструвала яскраві прояви травматичних реакцій. В результаті терапії емоційний стан Маргарити вдалось стабілізувати та нормалізувати травматичні реакції.

Під час повторного чекапу перебування в таборі вдалось більш детально пропрацювати тривоги та страхи дівчинки, оскільки емоційний стан вже був більш стабільний. Під час повторного перебування Маргарита  опанувала техніки роботи з тривожними думками та страхом втрати мами.

«До поїздки у табір дитина була пригнічена, збентежена, не розуміла, чому ця трагедія сталася саме з нами, було дуже сильне неприйняття. Брат, тато, бабусі, двоюрідна сестра, хрещений — всі загинули. Була думка про те, навіщо ходити до школи, прибирати у квартирі, чимось займатися, якщо нічого хорошого вже не буде? У таборі Маргарита зрозуміла, що багато дітей пережили те саме. Там вона змогла виплеснути свої хвилювання (зі мною не могла — після поранення я три доби була у комі, а потім просто не могла говорити на цю тему, весь час плакала). Ця поїздка пішла їй на користь. Їй потрібно було зануритись в іншу атмосферу, у щось дійсно цікаве, захопливе, у щось дитяче і корисне. Після табору за порадою психолога ми налагодили режим дня. Лягаємо спати о 21:00, приймаємо контрастний душ, займаємось спортом, перед сном обовʼязково розмовляємо 30 хвилин щодо того, як пройшов день, що хвилює, що приносить радість», — говорить мама Маргарити.

Під час арттерапії діти створюють малюнки, які можуть багато сказати про їхній емоційний стан. Арттерапевтка Gen.Ukrainian Наталія Мрака прокоментувала малюнок Марго так:

«Малюнок — планета війни. Цей купол — і захист, і небезпека. Мама захищає доньку. Те, що загрожує, — червоними барвами, те, що чорним, — місце спокою».

Досвід Gen.Ukrainian демонструє, що відновити психологічний стан дітей, що отримали травми під час повномасштабної війни, можливо за умови вчасної та ефективної реабілітації. Працюючи з дітьми з використанням поєднання традиційних та інноваційних методик, організація допомагає маленьким українцям пережити жахіття війни та робить вагомий внесок у формування здорового майбутнього покоління.

Фото: Ганна Гончарова, Наталія Осадча


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали