7 книжок про історію України, які варто прочитати всім

Розвінчування міфів та пропаганди

Історія України супроводжується маніпуляціями та пропагандою ще з часів Радянського Союзу. Однак зручна для когось правда стала незручною для свідомості українців — особливо після початку російсько-української війни у 2014 році. Так розвінчування міфів стало важливою складовою для відчуття свободи на нашій історичній землі. Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію України, ми знову в цьому переконалися. 

У цій підбірці — 7 книжок про історію України: як усе формувалося в прадавні часи, якими міфами маніпулювали під час Другої світової війни, якою була роль жінки під час творення нації та як модернізувалася література. 

Олександр Палій. «Короткий курс історії України»

«Короткий курс історії України» Олександра Палія — це своєрідний підручник з історії України. У книжці розповідається про перемоги та поразки нашої країни від прадавніх часів аж до незалежності. Зокрема, які саме племена жили на сучасній території України, хто заснував Київ, як тривав період правління українського козацтва і ким був Тарас Шевченко для нашої історії.

О. Зінченко, В. В’ятрович, М. Майоров. «Війна і міф. Невідома Друга світова»

Співробітники Українського інституту національної пам`яті дослідили документи часів Другої світової війни й взялися за розвінчування міфів тієї доби. Вони розповіли про те, чи правда, що пакт Молотова — Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР, і чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Також досліджували, чи узгоджував Сталін  військові дії з Гітлером та чи був Бандера нібито агентом спецслужб нацистів. Інформація, оповита пропагандою, спростовується та пояснюється саме в цій книжці. 

Зірка Мензатюк. «Як я руйнувала імперію» 

«Як я руйнувала імперію» — одна з перших спроб українських письменників поговорити про тоталітаризм з дітьми. Дії в повісті відбувається наприкінці 80-х років XX століття. Головна героїня — 13-літня київська школярка Яринка, яка приїжджає на літні канікули до своєї бабусі в село під Чернівцями та знайомиться зі своїми однолітками Підлітки стають свідками важливих змін у державі, навіть подекуди намагаються сприяти їм. Проте бачимо й тих людей, які щиро вірять у радянську ідеологію. Герої живуть у досить непростий час заборон, доносів, черг і дефіцитів, де необережність може призвести до негативних наслідків.

Оксана Кісь. «Українські жінки у горнилі модернізації»

У збірці дев’ять дослідниць розповідають про те, як соціальне становище українського жіноцтва змінювалося під час історичних зрушень. Як поводилися жінки під час примусової колективізації? Як переживали нацистських окупантів? Як здолали Голодомор? Так дослідниці розглянули питання ролі жінки в українській сім’ї, її повсякденне буття, систему цінностей, світогляд та сфери діяльності.

Таня Терен. «RECвізити. Антологія письменницьких голосів» 

«RECвізити» — це трилогія душевних і глибоких інтерв’ю про найзнаковіших письменників нашої країни: Юрія Андруховича, Лариси Денисенко, Івана Дзюби, Івана Драча, Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрія Іздрика, Ігоря Калинця, Івана Малковича та інших. Книжки допоможуть зрозуміти український літературний процес та дізнатися особливості світогляду письменників. 

Володимир В`ятрович. «Україна. Історія з грифом секретно»

Володимир В`ятрович написав унікальну книжку, до якої увійшли тридцять два есеї, побудовані на розсекречених архівних матеріалах Комітету державної безпеки СРСР  з 1918 року й до розпаду «імперії зла». Дослідження та аналіз справжніх джерел показує, де правда, а де — чергова маніпуляція. 

 Наталя Гуменюк. «Загублений острів»

«Загублений острів» — це збірка репортажів з окупованого Криму, написана журналісткою Наталею Гуменюк. Авторка ділиться розповідями про життя півострова, куди їздила упродовж 2014–2019 років. Наталя Гуменюк дізналася справжні історії й трагедії людей, які відверто розповіли про все, що відбувається в окупованому Криму. 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали