Сьогодні, 12 квітня, у всьому світі відзначають день польоту в космос. Саме цього дня перша людина вийшла в космічний простір й облетіла Землю за орбітою. Ця інформація не нова — про історію освоєння космосу кожному з нас розповідали в школі. Однак чи знали ви, що цей політ був би неможливим без Сергія Корольова — вченого з Житомирщини?
Україна — визнана у світі космічна держава, Батьківщина для багатьох видатних науковців і космонавтів, тож сьогодні ми розповімо вам про українців, які підкорювали космос.
Микола Кибальчич
Уродженець Чернігівщини був двічі заарештований: уперше Микола провів 3 роки у Лук’янівській в’язниці за зберігання нелегальної літератури, а вдруге — за замах на царя Олександра II. Перебуваючи у камері, винахідник передав адвокатові проєкт, у якому запропонував використати енергію згорання вибухових речовин у двигунах літальних апаратів, керувати польотом через зміну кута нахилу двигуна, а також системи стабілізації польоту.
За декілька днів Миколу Кибальчича було страчено, а його проєкт опубліковано лише через 35 років.
Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей)
Учений-винахідник ще у 1929 році описав «трасу Кондратюка» — оптимальну траєкторію польоту від Землі до Місяця, що охоплювала вертикальний старт і використання опору атмосфери для приземлення.
Через майже півсторіччя американський космічний корабель «Аполлон» здійснив посадку на Місяць, використовуючи розробки Юрія Кондратюка. Саме тому на космодромі у Флориді стоїть пам’ятнику видатному українському винахіднику. Окрім цього, на його честь названо кратер на Місяці.
Сергій Корольов
Кажуть, що саме із Сергія Корольова по-справжньому почалася космічна ера. На його рахунку: винайдення концепції реактивного рідинного двигуна, пуск міжконтинентальної ракети, виведення першого штучного супутника на орбіту Землі й, звісно, перший вихід людини в космос.
Зазначимо, що Сергій Корольов був в’язнем ГУЛАГу: спершу відбував покарання на Колимі, а згодом у московській в’язниці.
Павло Попович
12 серпня 1962 року перший космонавт-українець Павло Попович здійснив перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів. Окрім цього, він був першим командиром бойової космічної станції, що була створена за секретною радянською програмою.
Серед досягнень Павла Поповича є й одне досить химерне — на прохання Сергія Корольова він заспівав «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю», що стала першою виконаною у космосі піснею.
Леонід Каденюк
Звісно, говорячи про українців у космосі, неможливо не згадати Леоніда Каденюка — першого і поки єдиного космонавта незалежної України. 19 листопада 1997 року на борту шатла Columbia він вирушив назустріч зорям із прапором України на льотній формі.