Сьогодні, 6 червня, у світі відзначають День журналіста. З нагоди професійного свята акул пера ми вирішили згадати п’ятірку найвпливовіших журналістів, які своєю працею змінювали хід історії та робили світ справедливішим.
Бенджамін Франклін
Фото: Вікіпедія
Бенджамін Франклін відомий широкому загалу як один із засновників США та політичний діяч, однак мало хто знає про його журналістську діяльність. У 1727 році Франклін заснував у Філадельфії власну друкарню. З 1729 по 1748 рік він видавав «Пенсильванську газету», а з 1732 по 1758 рік — щорічник «Альманах бідного Річарда». У цих виданнях він поширював свої політичні та суспільні ідеї. Вплив його слова на народні маси був настільки великим, що привів до Американської революції.
Джозеф Пулітцер
Фото: Вікіпедія
Так, це той самий Пулітцер, ім’ям якого названа Пулітцерівська премія — одна з найпрестижніших премій у галузі журналістики. Американський видавець та журналіст Джозеф Пулітцер є родоначальником жанру «жовтої преси». Його кар’єра розпочалася в Америці, куди він прибув у 1864 році як іноземний кавалерист військ президента Лінкольна. Тоді він майже не знав англійської, мав погане здоров’я та порожній гаманець. Завдяки своїй цікавості та невгамовності Пулітцер уже через рік отримав роботу репортера, а із часом став власником декількох газет.
Так, у газеті The St. Louis Post-Dispatch Пулітцер робив акцент на викритті політичної корупції на рівні міста і штату, постійній кампанії проти монополій, які виникли в Сент-Луїсі, сенсаційних кримінальних новинах та злободенних коментарях. Згодом читачі визнали видання важливим громадським друкованим органом та незмінно підтримували його. Проте слід зауважити, що, ганяючись за сенсаціями, Пулітцер захаращував The Post-Dispatch матеріалами про вбивства, злочини, секс, а також скандальними історіями із життя еліти Сент-Луїсу. Незважаючи на це, протягом усієї кар’єри Джозеф зберігав незалежність від уряду та відстоював право журналістів писати правду.
Том Вулф
Фото: AP
Том Вулф розпочав свою кар’єру в 1956 році. Один з найзнаменитіших журналістів Америки вважається засновником напряму «нова журналістика». Цей термін Вулф уперше використав у 1973 році. У своїй журналістській діяльності серед прийомів Вулф використовував живу мову героїв, відображення особистої позиції автора матеріалу та докладний опис сцен. Том Вулф написав три художні твори, які претендують на звання «великого американського роману»: «Вогнища амбіцій», «Чоловік на повний зріст», «Я — Шарлотта Сіммонс».
Гелен Томас
Фото: Вікіпедія
Гелен Томас мало не єдина відома журналістка, яка змогла подолати гендерний бар’єр у цій професії та досягти безкомпромісного успіху. Гелен працювала у Білому домі з 1961 року і висвітлювала вашингтонську політику. У 1972 році вона стала єдиною жінкою- журналісткою, яка супроводжувала історичний візит Річарда Ніксона до Китаю. Гелен стала відома тим, що ставила складні, провокаційні та незручні запитання президентам. Ді Ді Маєрс, що була прес-секретаркою Білого дому під час урядування Білла Клінтона, так говорила про Томас: «Гелен була безпощадна. Але це одна з її якостей, котрі я в ній поважаю. День за днем, тиждень за тижнем, адміністрація за адміністрацією вона завжди докопується до фактів».
Едвард Р. Марроу
Фото: Вікіпедія
Один з перших ведучих новин на телебаченні. Популярність до Р. Марроу прийшла у часи Другої світової війни завдяки його серії радіопередач для відділу новин CBS (на той час The Columbia Broadcasting System). Передача приваблювала мільйони слухачів у Сполучених Штатах і Канаді. У той період Едвард Р. Марроу зібрав команду іноземних кореспондентів, яка стала відома під назвою «Хлопці Марроу». Він розробив багато технік збору новин для радіомовлення. Чесність і готовність іти проти влади сформували його професійний почерк. Професійна діяльність Марроу призвела до громадського засудження сенатора Джозефа Маккарті у 1954 році.