5 листів кримських журналістів-політвʼязнів зі збірки «Вільні голоси Криму»

Видання про відвагу та боротьбу за правду

У книжці «Вільні голоси Криму» — портрети 16 політвʼязнів-журналістів, борців за права людини та свободу слова на окупованому півострові.

Вони фільмували обшуки та суди над активістами, створювали правозахисні рухи, боролися проти корупції, волонтерили й піклувалися про родини незаконно затриманих кримських татар; писали про порушення Росією пунктів двосторонніх угод Чорноморського флоту. Показували правду.

За це Росія позбавила їх волі на терміни від семи до дев’ятнадцяти років.

«Мета цієї книжки — показати відвагу кримських журналістів, пояснити феномен громадянської журналістики в окупованому Криму, і найголовніше – адвокація цих справ за кордоном для підтримки і звільнення наших колег, які опинилися в російських тюрмах через сміливість говорити правду», — розповідає ініціаторка видання Тетяна Терен.

ELLE разом з видавництвом Vivat ділиться пʼятьма листами кримських бранців, взятими з «Вільних голосів Криму».

Вільні голоси Криму

Владислав Єсипенко 

позаштатний журналіст, фрілансер «Крим.Реалії»

Владислава Єсипенка затримали 10 березня 2021 року на Ангарському перевалі (траса Сімферополь — Алушта) в Криму. За день до того він знімав вшанування памʼяті Тараса Шевченка на імпровізованій акції. Його звинуватили в «незаконному виготовленні вибухових речовин та незаконному виготовленні, переробці чи ремонті вибухових пристроїв» та в «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні чи носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв». Журналіста засудили до 6 років колонії загального режиму. Пізніше апеляційний суд скоротив йому термін увʼязнення до пʼяти років. Відбуває покарання в Керченській колонії.

Збірка «Вільні голоси Криму»

Лист на день народження доньки

28.07.2022

Стешуні!

Привіт, моя намистинко! Вибач, що твій другий день народження я не поряд. Зараз іде війна нашої країни з Росією. Чимало татів у нашій країні пішли воювати, захищати своїх близьких, деякі гинуть. Це справжні патріоти. Твій тато теж патріот України, і за це, як і багато інших, опинився в тюрмі. Але я знаю, що це буде недовго, я дуже хочу якомога швидше повернутися додому, обняти тебе й маму. Потримати твої рученята у своїх руках. Для мене це абсолютне щастя! Певен, що так і буде! Я часто дивлюся на твоє фото, ти стала справжньою красунею! Чекаю на фото з твого дня народження. Будь чемною, слухай маму й бабусю, не кидай музику й танці — знаю, що ти талановита дівчинка і в усьому досягнеш успіху!

З днем народження, моє сонечко! Міцно обіймаю тебе. Твій тато.

Осман Аріфмеметов 

Громадянський журналіст, активіст «Кримської солідарності»

З 2015 року висвітлював обшуки, судові процеси над кримськими політв’язнями. Возив їм у СІЗО (зокрема Ростова-на-Дону, в Росію) продукти та предмети першої необхідності, допомагав їхнім сім’ям.

У лютому 2017 року, після висвітлення обшуку в будинку його односельців, братів Теймура та Узеїра Абдуллаєвих, разом з іншими 9 кримськими татарами відбув адміністративний арешт на 5 діб.

28 березня 2019 року його знов арештували. 24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону оголосив Османа Аріфмеметова винним у начебто «участі в діяльності терористичної орга- нізації» та «приготуванні до насильницького захоплення влади» і засудив до 14 років ув’язнення.

Збірка «Вільні голоси Криму»

Лист до Вікторії Амеліної

19.02.2022

Добрий день, Вікторіє.

Крізь глухі стіни в’язниці до нас доходить мало новин. Дякувати Богу, наші доблесні адвокати переказують нам події з волі, як поштові голу- би. На черговому процесі, під час перерви, я дізнався, що ви взялися за відповідальну справу менторства — бути моїм голосом. На жаль, про вас я нічого не знаю, крім того, що ви письменниця. Я теж пишу. Не думаю, що в мене є до цього якісь здібності. Це радше засіб бороть- би. Ручка й аркуш паперу — останні інструменти в обмежених умовах.

…тепер я разом зі своїми друзями, активістами «Кримської солідарності», опинився у російській в’язниці. Уявіть собі людину, яка тоне. Розслаблене тіло спиною вперед опускається в глибінь океану. Обличчя її дивиться на поверхню води. Погляд не бажає розставатися з яскравою гладінню, із грою сонячних променів. Це те, що відчуваємо ми. Дедалі глибше поринаю в глибінь тюрми. Вийти з неї немає змоги. На справедливість закону ми не розраховуємо. Ваша підтримка, як і тих, хто пише листи, читає молитви, — наче мотузка, кинута з поверх- ні води. Ці мотузочки я відчуваю. Вони огортають мої руки й ноги. Але щоб витягнути, потрібно чимало таких мотузочок.

Пишу, щоб світ дізнався мою історію, не повірив у брехливі звинувачення. Я не терорист і не злочинець. Моя боротьба — жити й розвиватися на рідній землі.

Сподіваюся, наше знайомство в епістолярному жанрі триватиме. З величезною вдячністю і повагою Осман.

Ірина Данилович 

Журналістка, авторка проєкту «Кримська медицина без обкладинки»

Працювала медсестрою, а після початку окупації Криму як громадянська журналістка почала висвітлювати сфабриковані політично мотивовані судові процеси.

29 квітня 2022 року зникла на два тижні. Згодом родині повідомили, що Ірину арештовано і вона в СІЗО Сімферополя. Наразі журналістку засуджено до 7 років колонії за нібито «незаконні придбання, передачу, збут, зберігання, перевезення, пересилання чи носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв». Ірина Данилович перебуває в колонії у місті Зеленокумськ Ставропольського краю в Росії. Раніше вона повідомляла про побиття й інші тортури. Уже два роки Ірина не отримує належних медичних послуг і ризикує повністю втратити слух.

Лист батькам 

Здрастуйте, мої дорогі й кохані!

Я дуже скучаю за вами!

Ви там не подумайте розклеюватися.

Бо щось мені підказує, що тато почав фантазувати жахастики.

І не подумайте! Усе добре в мене!

Зараз головне, щоб ви себе берегли, і своє здоров’я особливо. Ви ж розумієте, що людські ресурси не безмежні. Ви зараз можете бути сильними, і всі сили витратити даремно, на переживання. А потім що? Ви мені потрібні здоровими і щасливими. Годі засмучуватися! Смуток — це гріх;)

І навіть думки не допускайте, хоч би й на секунду, що я можу здатися, або що я чогось боюсь. Я сильна, ви мене недооцінюєте. Я навіть у ті дні, в них, їх не боялася. Усі думки з вами були, ось за вас я боялася, і зараз дуже хвилююся. Дайте мені обіцянку, що не будете вигадувати страшилки, хвилюватися за мене — і тоді я стану ще сильнішою. Сприймайте це простіше. А на суди взагалі уваги звертати не треба. Варто ставитися до них, як до шоу. І все. І сміятися з цього безумного маразму. Ми ж розуміємо, що все залежить не від рішення «суду». І взагалі, пофіг на нього.

Повірте, я тут у повній безпеці. Я ціла і здорова. І печінка моя теж на місці:) Мені просто адвокати розказали про ваш кіпіш. Ви хочете, щоб я боролася чи хвилювалася за ваше здоров’я? Я ж тривалий час думала, що ви зайвого нафантазуєте; але потім подумала, що все зрозумієте — навіщо я це роблю. Не думайте так більше, будь ласка!!!

Сейран Салієв 

Кримськотатарський активіст та громадянський журналіст

Після окупації Криму й початку репресій на півострові став громадянським журналістом, висвітлював переслідування кримських татар. У 2017 році був заарештований за звинуваченнями в причетності до забороненої в Росії (але не в Україні) ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір». У 2020 році Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сейрана Салієва до 16 років колонії суворого режиму за нібито «участь у діяльності терористичної організації», «публічні заклики до здійснення терористичної діяльності», «приготування до насильницького захоплення влади». Згодом термін скоротили на один рік.

Лист «Кримській солідарності»

12.06.2019

Ассаляму алейкум, мій дорогий і любий кримськотатарський народе, який не знає страху.

Хочу вам висловити велику подяку за те, що не залишаєте мою родину й мене у важкі години, коли чергове випробування спіткало мою другу половинку. Аллаг сизден разы олсун (Нехай благословить вас Аллаг). Коли мені адвокат повідомив новину, я очікував це почути. Тому що ця країна не має ні моральних, ні культурних підвалин. Держава намагається придушити голос правди. Тепер, окрім мене, ця репресивна машина торкнулася і моєї дружини. За що? За те, що вона почала небайдуже ставитися до нинішніх проблем свого народу?

На жаль, порочна й гірка дійсність змусила її змінити свою діяльність з вивчення економічних аспектів життєдіяльності людини й стати на важкий шлях правозахисника. Вона жертвує своєю улюбленою справою та дорогими їй людьми для того, щоб встановилася справедливість.

І ось її звинувачують у «розповсюдженні екстремістської символіки» — нібито моя дружина виставила її у 2013 році. Але ж даруйте! У 2013 році діяло зовсім інше правове поле! Ну, якщо нібито «правова й демократична держава РФ» звинувачує людей у нібито «злочинах» не в її правовому полі, тоді і я хочу її, як спадкоємицю СРСР, звинуватити в геноциді мого народу в 1921—1923, 1936... а також у 1944 роках*. І в геноциді кавказьких народів у ці ж роки, і в голодоморі в Україні у 30-ті роки. Нехай вона спочатку відповість за державні злочини, якщо є спадкоємицею «червоної чуми», ніж чіпати тих, чиї предки споконвіку жили на цих кримських землях. І в кого ніколи не виникало ні міжнаціональних, ні міжконфесійних, ні міжрелігійних конфліктів з іншими жителями цього зеленого півострова. Нехай дадуть відповідь!

Зачіпаючи нашу честь, «наші кришталеві скриньки», вони природно зачіпають нас. І нехай не думають, що ми безсилі, хоча нас посадили й обмежили нашу свободу. Наші рішучість і завзятість тільки зросли. Також їхня слабкість перед словом істини стала ще більш очевидною. Я не заспокоюся, ми не заспокоїмося, мій народ не заспокоїться. Поки наші серця б’ються — а б’ються вони в ритмі «Ля иляга иляллаг, Мугаммад расулюллаг» (немає Бога, крім Аллага, і Мухаммад — його раб і Посланець). Ми до останнього подиху боротимемося за свої права на цій створеній Аллагом землі. І ніхто, крім Аллага, нас не зупинить.

Насамкінець знову хочу висловити величезну подяку моєму народу. Хай буде задоволений вами Аллаг. І на завершення: «Хвала Аллагу, Господу Світів!»

Сервер Мустафаєв 

український правозахисник, громадянський журналіст

Сервер був затриманий 21 травня в 2018 році й арештований співробітниками ФСБ після обшуку в його будинку в місті Бахчисараї. Його звинуватили за двома статтями: «участь у діяльності терористичної організації» і «приготування до насильницького захоплення влади». Через два роки, 16 вересня 2020-го, Сервер Мустафаєв був засуджений до 14 років колонії суворого режиму. Зараз відбуває покарання у виправній колонії в Тамбовській області (Росія).

Лист українському дисидентові Мирославу Мариновичу

27.04.2022

19 квітня 1783 року** — історія повторюється***

Час невблаганно летить уперед навіть для нас, політв’язнів, бранців Кремля. Так, комусь у цих стінах дуже тісно й задушливо, але для мене, як загалом і для кожного вірянина, будь-яке становище й життєве випробування має своє пояснення, а головне — велику мудрість і задум Всевишнього.

Коловорот світових подій звівся до протистояння на території України, де світ розділився на за і проти, на до і після, а полем вирішення стала земля дуже близька й знайома, по якій чимало попоїздив, міста, в яких ходив, жив, учився, працював. Дім можна побудувати, дерево посадити й виростити, але тисячі людських життів і доль — це занадто висока ціна для геополітичних ігор, імперських амбіцій та інших сучас- них неоколонізацій, окупацій, анексій.

У ці квітневі дні тримаю піст, подумки готуюся до подальшого етапування в невідомі глибини території агресора, РФ, для відбування покарання за політично мотивованим вироком — 14 років колонії суворого режиму. Зусібіч — новини й пропаганда про цю жахливу «НЕ ВІЙНУ». Чесно, не віриться, що це можливо в ХХІ столітті, на очах у всього світу; і головне, що немає інструментів і рішучості у світу це божевілля зупинити…

…Так, усі ці роки ми стверджували й стверджуємо, що ця безбожна країна з її народотероризувальним законодавством і політикою у всі часи бачила людей лише рабами, а мусульманські народи загалом і кримських татар зокрема — ворогами, зрадниками, а тепер і терористами / екстремістами, та характеризувала іншими сучасними термінами згідно зі світовими трендами у придушенні інакодумства та в ісламофобії. Ми намагалися показати народу, як це вже відбувалося в історії, як наші предки пройшли через гіркоту й злидні в минулому, заповівши нам цінний скарб і мудрість, уроки, щоб не повторювати помилок минулого, а головне — правильно пройти несправедливу, брехливу сучасну реальність. Ми кричали й говорили на всіх можливих міжнародних майданчиках та в інституціях, волали «SOS, прокиньтеся, доки біда не прийшла у ваші домівки», адже біль Криму — це був лише старт прогулянки голодного імперіаліста й тирана РФ. Ліниві, а іноді й лицемірні прояви стурбованості й схвилювання щодо злочинів Росії, зокрема в Криму, у висліді призвели до того печального становища, за яким ми зараз із жахом спостерігаємо...

…Для мене, моїх дітей і всіх нас 19 квітня 1783 р., 18 травня 1944 р. стали не просто сторінками історії, а так званою машиною часу, в яку сучасна РФ занурила нас навесні 2014 р. Це не просто речові докази, якими військовий суд і прокурор демонізують нашу релігію, культуру, історію і народ, а це те, що хочуть викреслити з пам’яті народу, те, чого боїться тиран-агресор. Це правда, піддана репресіям і переслідуванням, наклепам і викривленню.

Ми свідомо стали на шлях захисту своїх прав та інтересів, ми ні про що не шкодуємо й готові знову пройти цей шлях, якщо це буде потрібно й дасть необхідний результат на благо миру, добра й солідарності. Так, нині вже пролито чимало крові, завдано чималих утрат, і шляху назад бути не може. Свобода або смерть.

В’язниця нам миліша за те, що хоче від нас окупант. Дай, Аллаг, мудрості відрізняти добро від зла, правильне від хибного. Амінь.

У ці благословенні дні й ночі місяця Рамадана ми просимо Всевишнього про швидку перемогу, правильну єдність і солідарність, міцну віру й неминуче уповання на Господа Світів і Царя в день суду. Дай, Боже, щоб так само, як у мечеті Ай-Софія прозвучав азан, так і в мечетях Криму нас зібрав азан на святковий переможний намаз.

З повагою 

громадянин України, політв’язень, кримський татарин 

Сервер Рустемович Мустафаєв

Реклама

Популярні матеріали

Зміна уявлення про домашній одяг у новій колекції Leinle


Три смачні рецепти для сніданку у Великий піст


5 нових серіалів квітня


Читайте також
Популярні матеріали