32 роки свободи: символи незалежності України

Уособлення сміливого та сильного народу

Конституцією загальнонаціональними символами України визначені прапор, герб і гімн. Проте важко не погодитися, що код нації формують набагато більше складових: наша історія, традиції, поезія та музика, архітектурні та художні пам’ятки, визначні місця та постаті, якими ми особливо пишаємося та завдяки яким гордо заявляємо про себе на міжнародній арені. До Дня Незалежності України ELLE.UA підготував для вас добірку символів незалежності нашої держави. 

Цього року Україна святкує особливий День Незалежності. Кожну хвилину свободи здобувають воїни, які ціною свого життя стримують російську навалу. Сирени та ракети, що забарвили українське небо кривавими плямами, ворожі танки та літаки, що вкрали мирний сон українців, згуртували та зміцнили нас. Щодня народ України показує всьому світу, що таке справжня свобода та любов до своєї батьківщини.

За останні півтора року в Україні з’явилася безліч символів незламності: прапор із заводу «Азовсталь» у Маріуполі, дивом уціліла кухонна шафа з Бородянки та півник васильківської майоліки. Ці уособлення сміливості та сили, що стали знаками нашої боротьби, перегукуються з державними та народними символами України. 

Жовтий і синій кольори

Синьо-жовтий прапор

Instagram: @ukraine.ua

Напередодні Дня Незалежності Україна святкує День Державного прапора, затверджений другим президентом України Леонідом Кучмою у 2004 році. 

Синє небо й жовті пшеничні ниви — це кольори прапора України, одного з її державних символів. За час повномасштабного вторгнення наш стяг перестав бути далеким синьо-жовтим полотном, він став рідним і близьким серцю та набув зовсім нового значення. Сьогодні прапор підкреслює самобутність українців та нашу любов до свободи.

Перша згадка про прапор України датується 1256 роком, коли поєднання синього та жовтого кольорів з’явилося на гербі Львова. Офіційне визнання синьо-жовтого стяга вперше відбулося у 1918 році, коли Центральна Рада ухвалила закон, що затверджував його як прапор Української Народної Республіки. 

 Тризуб

Тризуб Володимира Великого

Джерело: «Історична пам’ять»

У лютому 1992 року Верховна Рада України затвердила Державний герб незалежної України — золотий тризуб на синьому щиті, який був національним символом боротьби українців за незалежність ще за часів національно-визвольних змагань XX століття. Своїм корінням тризуб сягає сивої давнини. Саме він був родовим знаком Володимира Великого, що викарбуваний на його печатках і монетах. 

Тризуб також був державним гербом УНР. 25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради було ухвалено: «Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого». З’являвся символ і на перших грошах УНР. 

Гімн

Виконання гімну України

Джерело: Amazing Ukraine

Поряд із прапором і гербом серед державних символів стоять рядки «Ще не вмерла України» — гімн України. 

Історія гімну України бере початок з 1862 року, коли Павло Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна». Дуже швидко текст поширився серед українофільських гуртків, а його автора вислали за «шкідливий вплив». 

Перше публічне виконання гімну відбулося у березні 1865 року як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасу Шевченку. У 1917-1920 роках «Ще не вмерла України» став одним з державних гімнів УНР і ЗУНР. 

Конституція

Конституція України

Джерело: WikiMedia

Основним Законом України, що був затверджений 28 червня 1996 року, є Конституція України. Її попередниками були «Руська правда» Ярослава Мудрого та Конституція Пилипа Орлика — перша конституція у світі, яка, на жаль, не набула чинності, оскільки була написана у вигнанні.  

Гасло «Слава Україні!»

Мітинг на підтримку України

Instagram: @ukraine.ua / Kateryna Yegorova

Гасло «Слава Україні!», яке сьогодні почув увесь світ, уперше було згадане Тарасом Шевченком у творі «До Основ’яненка», а як вітання почало використовуватися серед харківської студентської громади за часів Революційної української партії. Наскрізним мотивом боротьби за свободу воно пройшло через національно-визвольний рух 1917-1921 років, часи ОУН та мітинги і демонстрації початку 1990-х років. 

За часів незалежності гасло увійшло в ужиток та міцно закріпилося під час Помаранчевої революції, Революції Гідності та з початком війни на Донбасі. У 2018 році Верховна Рада України затвердила вітання «Слава Україні!» — «Героям слава!» як офіційне у лавах Збройних Сил України та Національної поліції.

Українська мова

Архівні фото українців

Instagram: @carpathiancult

Українська мова є не лише державною мовою України, а й консолідаційною силою в Україні. Вона забезпечує єдність народу та є головною ознакою нації. 

На шляху України до здобуття незалежності українська мова зазнала близько 58 заборон з боку урядів Росії, Австро-Угорщини, Румунії та Польщі. Найбільшим ударом стало таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії 1863 року — Валуєвський циркуляр. 

Збройні Сили України 

Збройні Сили України

Instagram: @mstyslav.chernov

З 2014 року Збройні Сили України відстоюють свободу та незалежність нашої держави та українського народу. З початку повномасштабного вторгнення ЗСУ відбили тисячі атак російських військ, вигнали окупантів із сотень міст і селищ і продовжують боротися за кожен сантиметр землі та кожного українця. 

Дніпро

Дніпро

Instagram: @strazdina.el

«Реве та стогне Дніпр широкий, 

Сердитий вітер завива, 

Додолу верби гне високі, 

Горами хвилі підійма», — писав Тарас Шевченко. 

Дніпр, Борисфен, Славутич — усе це назви четвертої за довжиною та третьої за площею басейну річки Європи — Дніпра. Його описували у романах, піснях та старовинних переказах, ним милувалися сотні поколінь українців. До його образу зверталися Тарас Шевченко, Василь Симоненко, Максим Рильський, Павло Тичина та Володимир Сосюра. Його зображували Іван Айвазовський, Архип Куїнджі, Ян Станіславський та багато інших художників. 

З 2003 року в першу суботу липня у Києві відзначається День Дніпра. 

Майдан Незалежності

Майдан Незалежності

Instagram: @hoffmanbrendan

Центральна площа Києва, майдан Незалежності, з 2013 року набула для України нового, особливого значення. Саме тут розпочалася хвиля протестів проти режиму Януковича, які згодом переросли у Революцію Гідності. 

На Майдані зародилася нова фаза боротьби України за своє незалежне від російського впливу майбутнє, за наше право самостійно обирати шлях своєї країни. Пізніше герої, які загинули у протистоянні за Україну, стали відомі як Небесна сотня. 

Монумент Незалежності України

Монумент незалежності України

Instagram: @eli_tyler23

52-метрова колона на майдані Незалежності — Монумент Незалежності України — була зведена у 2001 році та присвячена 10-річному ювілею незалежності. Зверху пам’ятку вінчає скульптура берегині в національному костюмі, яка тримає в руках інший символ України — калинову гілку. 

Колона є не лише найвищим пам’ятником у країні, а й архітектурним втіленням свободи України. Монумент «Оранта-Україна» бачив революції, боротьбу та сміливість українців, а тепер і війну.

Пам’ятник Володимиру Великому  

Пам’ятник Володимиру Великому

Instagram: @sergii_leshchenko

Найстаріший скульптурний пам’ятник Києва, який був споруджений у 1853 році, розташований на нижній терасі Володимирської гірки та є одним із символів столиці України. 

У 988 році історія Київської Русі сягнула нової віхи — її хрещення. На тому ж місці, де на березі річки Дніпро стояв князь Володимир, був створений бронзовий пам’ятник, що й сьогодні височіє над Дніпровськими кручами. 

Прапор України, що майорів над «Азовсталлю»

Фото: ГУР МО України 

Справжнім символом незламності й нескореності українського народу стала оборона заводу «Азовсталь» у повному оточенні. Попри щоденні масовані обстріли над ним майорів український прапор, який було врятовано разом із пораненими воїнами. Тепер він став титульним експонатом музейної колекції свідчень російсько-української війни.

Гривня 

Гривня 

Джерело: WikiMedia

Національна валюта України — гривня є однією з найстаріших валют світу. Спершу гривня була ваговою одиницею Київської Русі, але з поширенням на території держави арабських дирхамів певну їхню кількість почали прирівнювати до вагової гривні, тож вона стала лічильною одиницею. 

Монетна гривня відома із середини XI століття. Це були ромбоподібні злитки, які використовувалися на всій території Київської Русі. 

Вишиванка 

Вишиванка 

Instagram: @ukrainian_garment

Українська вишиванка — символ та душа народу, його сила та історія. В орнаментованій вишивці закарбовані любов та процвітання роду, відродження та захист від зла. Кожен регіон України відрізняється своїми унікальними орнаментами, фасонами, кольорами та способом вишивання.

Цього року українська вишиванка стала одним із символів спротиву українців російській навалі. Візерунки, що глибоко проникли у код нашої нації, вплелися й у душі мільйонів українців. 

 Вишитий рушник 

 Вишитий рушник 

Instagram: @ukrainian_garment 

«Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала». 

Такі теплі слова про український вишитий рушник писав Андрій Малишко у своїй «Пісні про рушник», і недарма, адже саме він у давні часи супроводжував усе життя українця. 

Наші предки асоціювали довгий прямокутний шмат тканини з дорогою, що її має пройти людина. Рушники були важливим атрибутом календарно-обрядових свят та мали сакральну функцію. 

 Вінок 

 Вінок 

Instagram: @ukrainian_garment

Український вінок з давніх часів був одним з елементів національного костюма та одним із символів України. Це не лише прикраса, а й оберіг від нечистої сили. Вінок є знаком життєвої сили та символом перемоги життя над смертю. 

Калина 

Калина 

Instagram: @0532.ua 

У давні часи калина уособлювала народження всесвіту та вогняну трійцю: Сонце, Місяць і зорі, а тепер вона — символ України, любові та щастя. Плоди калини були символом мужності та незламності українців у боротьбі за свою свободу та незалежність, символом крові та невмирущого роду. 

Українські жінки садили кущ калини на могилах коханих, а її образ відтворений у піснях, легендах і приказках, на вишиванках, у розписі та в писанкарстві. 

Васильківська майоліка 

Васильківська майоліка 

Instagram: @zelenskiy_official 

У квітні Мережею поширилися фото з півником васильківської майоліки, що дивом уцілів у Бородянці. Незабаром ідентичних півників — символів незламності українців — отримали Володимир Зеленський і Борис Джонсон. 

Майоліка — один з різновидів кераміки, яку роблять з випаленої глини. Васильківська майоліка виготовляється на приватному підприємстві у місті Васильків Київської області. До його виробів входять 70 різних найменувань: від посуду до декоративних ваз. 

Петриківський розпис 

Петриківський розпис 

Джерело: ukrburshtyn.com 

Декоративно-орнаментальне малярство, що народилося у селі Петриківка, є одним з народних символів України. Традиційно розписом прикрашали стіни селянських хат. Фантазійний світ петриківського візерунка сповнений рослинних мотивів, які поєднувалися із зображеннями птахів, звірів і людей.

У петриківському розписі кожна рослина мала своє сакральне значення: дуб був символом сонця, а калина — дівочої краси. 

Козацтво 

«Запорожці пишуть листа турецькому султанові», Ілля Ріпин 

«Запорожці пишуть листа турецькому султанові», Ілля Рєпін 

Джерело: КПІ ім. Ігоря Сікорського 

Військові традиції мужності та хоробрості крізь віки переходили від українських козаків до воїнів, що сьогодні боронять нашу землю. Українське козацтво — видатне явище в європейській історії, тому що козаки були окремим суспільним станом з визначеними правами й мали свою територію, незалежну від державної адміністрації. 

Перша письмова згадка про українських козаків датується 1489-1492 роками, коли вони розбили татарський корабель під Бендерами. 

Булава 

Портрет гетьмана Петра Сагайдачного

Портрет Петра Конашевича-Сагайдачного

Джерело: WikiMedia 

В Україні булава — не лише холодна зброя, а й символ влади, що пройшов довгий шлях від одного з гетьманських клейнодів до офіційного символу президента.

Протягом усієї історії українського державотворення символами вищої влади були унікальні історичні реліквії, які передавались у спадок, серед них і булава. Про її вигляд нам відомо з портретів гетьманів: це була палиця завдовжки 50-70 сантиметрів з насадженою на кінці срібною або позолоченою кулею.

Сьогодні булава є одним із символів Президента України, що уособлює спадкоємність багатовікових традицій української держави. 

Пісня «Ой у лузі червона калина» 

Українські січові стрільці

Українські січові стрільці

Джерело: WikiMedia 

Українська пісня «Ой у лузі червона калина» була написана у 1914 році Степаном Чарнецьким за мотивом останнього куплету козацької пісні XVII століття «Розлилися круті бережечки». 

Одразу після написання пісня стала своєрідним гімном боротьби українського народу — спершу її співали січові стрільці, потім бійці УПА, а сьогодні — уся Україна. 

Цього року культовий гурт Pink Floyd записав кавер-версію пісні «Ой у лузі червона калина». Композиція отримала назву «Hey, Hey, Rise Up!». 

Борщ 

Борщ 

Instagram: @alissatimoshkina

Український борщ — це більше ніж національна страва, це тепло та смак народу. В Україні існують десятки рецептів борщу, що варіюються залежно від регіону. 

Нещодавно «Культура приготування українського борщу» була внесена до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. 

Козак Мамай 

Козак Мамай 

Джерело: Українопедія 

Ідеалізований образ українця-захисника уособлено в постаті козака Мамая, який, за народними переказами, мав дар зцілювати. Оповіді про нього зустрічаються у народних легендах, а його образ і до сьогодні знаходить своє відображення на картинах. 

Козака Мамая зазвичай зображають з кобзою, що символізує співочу душу народу, конем — символом волі та дубом — ознакою могутності. У його постаті зафіксована історична пам’ять народу про козацтво та свободу. 

Богдан Хмельницький 

Богдан Хмельницький 

Джерело: АрміяInform 

Однією з найбільш визначних постатей козацької доби є Богдан Хмельницький — гетьман Війська Запорозького і талановитий полководець. У 1648 році він, поставивши собі за мету звільнити та об’єднати українців у незалежну державу, підняв українські землі на національно-визвольну війну проти Речі Посполитої. 

Сучасники згадували, що Богдан Хмельницький завжди першим кидався у бій і останнім повертався з битви, мужньо зустрічав усі виклики долі та був надзвичайно міцний духом.

Тарас Шевченко 

Тарас Шевченко 

Джерело: univ.kiev.ua

Тарас Григорович Шевченко був не лише майстром пера, а й невичерпним джерелом мудрості українського народу. Його спадщина становить основу сучасної української літератури, а вірші не втрачають актуальності й до сьогодні.

На жаль, митець прожив усього 47 років, з яких 24 роки пробув у кріпацтві та 10 — на засланні. Однак він встиг піднести українську культуру на новий рівень, написати 237 віршів і поем, центральним образом яких була Україна, та намалювати понад 1300 картин. 

Ліна Костенко 

Ліна Костенко 

Джерело: WikiMedia 

«Бо хто за що, а ми за незалежність. Отож нам так і важко через те». 

Ліна Василівна — одна з найвідоміших українок сучасності, обличчя письменників-шістдесятників. У часи тоталітарного режиму, коли нещадна репресивна машина одного за одним розтинала українських митців, Ліна Костенко продовжувала боротися за Україну та свободу. 

Скіфська пектораль  

Скіфська пектораль

Джерело: WikiMedia 

У Музеї історичних коштовностей України зберігається одне зі свідчень давньої історії українських земель — пектораль скіфського царя IV століття до нашої ери. 

Пектораль було виявлено 21 червня 1971 року під час археологічних досліджень у кургані скіфського періоду Товста могила у Дніпропетровській області. Експедицією керував Борис Мозолевський. 

Соняшник 

Соняшникове поле

Instagram: @wolfgang_schwan 

Квіти соняшнику з давніх часів вважали символом любові до Батьківщини, адже, як сонце для соняха є єдиним орієнтиром, так і Вітчизна для людини. Окрім того, жовтий колір на українському прапорі часто асоціюється з безкрайніми полями соняшників. 

Існує й інше значення соняшнику — символ пам’яті захисників України, полеглих у боротьбі за незалежність і територіальну цілісність держави.

Пшениця 

Пшеничне поле

Instagram: @mstyslav.chernov

Народним символом України є також пшениця — рослина, що уособлює красу життя, добробут. Наші предки вважали її символом молодої дівчини, нареченої й випікали весільний коровай із пшеничного борошна найвищого ґатунку. За повір’ями, це мало принести достаток і щастя в молоду сім’ю. 

Лелека 

Лелека 

Instagram: @lina_kit_art

Здавна образ лелеки означав вірність і любов до батьків, рідної землі, Батьківщини. Наші предки вірили, що лише той двір є щасливим, де є гніздо лелеки, адже птах приносить на своїх крилах удачу та добробут, оберігає затишок у будинку. Також вважалося, що вони оселяються лише в добрих і працьовитих людей. 

Щороку в Україну, провіщаючи прихід весни, повертаються з теплих країв близько 25 тисяч лелек. 

Соловей 

Соловей 

Instagram: @carolashworthart

Одним з давніх живих символів України є соловей — співець добра і кохання, уособлення весни і волі, натхнення і таланту. Найвидатніший голос української природи з давніх часів зачаровував усіх, хто його чув. Магічна мелодія ширилася гаями та лісами, линула над ріками, зливалася з душею. Пташина пісня настільки вражала наших пращурів, що образ соловейка знайшов своє відображення у сотнях легенд, казок, пісень і віршів.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали