16 українськомовних подкастів, Youtube-каналів та сторінок в Instagram про культуру, історію і не тільки

Література, подорожі та інтерв’ю  

Побутує думка, що українськомовного контенту або зовсім немає, або він не на хорошому рівні. Проте Youtube-канали та подкасти доводять протилежне — тепер кожен може знайти те, що йому до вподоби. 

Пропонуємо добірку українськомовних ресурсів про культуру, історію і не тільки. Серед них — подкасти про літературу через призму суспільно-політичних конфліктів чи Youtube-канали про подорожі найвіддаленішими куточками України. 

Youtube-канали

імені Т. Г. Шевченка

Youtube-канал «імені Т. Г. Шевченка» створили брати Капранови, українські письменники та публіцисти. Вони розповідають про історію та культуру України: пояснюють, як формувалося українське кіно, аналізують події, розповідають про період козацтва тощо. 

Загін Кіноманів 

«Загін Кіноманів» — це Youtube-канал про кіно. Його автор Віталій Гордієнко робить огляд українських та світових прем’єр, формує списки найкращих фільмів, презентує документальні роботи на тему кіно та проводить репортажі з прем’єр та фестивалів. 

Ukraїner

Ukraїner — це медіапроєкт, що розповідає пізнавальні історії про найвіддаленіші куточки країни, людей, мистецтво та бізнес в Україні. А його Youtube-канал — це поєднання подорожей, активного туризму, відкриттів, мандрів, антропології та етнографії. Відео, які поширює проєкт, переносять глядачів у віртуальну експедицію Україною.

WiseCow

Youtube-канал WiseCow — це лекції про мистецтво, історію, журналістику, літературу та кіно. Наприклад, можна прослухати курс «Жіночі імена у мистецтві», «Голлівудський ренесанс» чи «Українська література в іменах».

Твоя підпільна гуманітарка

Youtube-канал заснували Остап Українець, Євген Лір і Катерина Дудка. Вони обговорюють усе, що стосується гуманітарних наук: культуру, літературу, мову тощо. Також вони випустили серію порад, як перейти на українську мову.

Подкасти

«Паралельна реальність»

Подкаст «Паралельна реальність» — розмови з українськими жінками про виклики вимушеної еміграції, психологічне здоров`я та адаптацію до нових реалій. Ведучою є Ксенія Вербаховська, яка сама емігрувала з України в Німеччину через війну. В кожному епізоді подкасту вона запрошує яскравих героїнь, які живуть у двох паралельних реальностях.

У першій реальності ці жінки живуть у таких країнах, як Німеччина, Польща, Іспанія або Канада, де вони стикаються з рутиною повсякденного життя, досліджують нові місця та культури, вивчають місцеві мови та намагаються насолоджуватися кожним моментом. Однак у другій, паралельній реальності вони постійно залишаються ментально пов`язаними з Україною, своїми друзями та рідними, відчуваючи напругу та страх.

Серед героїнь подкасту — Анна Озерчук, талановита фотографка, яка наразі проживає у Лондоні; Софі Рожко, яка є засновницею онлайн-школи здорового харчування the BodySchool та коворкінгу у Валенсії з українськими майстрами; Аліна Врублевська, PR-консультантка та засновниця консалтингової агенції «Я не знаю», яка переїхала до Берліна, і не тільки.

Говорить Жадан

Письменник та музикант Сергій Жадан у своєму подкасті розмовляє зі знаковими людьми України: Олегом Скрипкою, Христиною Соловій, Євгеном Клопотенком, Андрієм Хливнюком та іншими. Кожен випуск присвячений окремій темі та окремій особистості — тому такі обговорення завжди цікаво слухати.   

Український культ

Подкаст створила команда Kult на замовлення Суспільного. Його автори та ведучі — літературознавиця Тетяна Огаркова та філософ Володимир Єрмоленко. Вони руйнують міф про провінційність української культури: розмовляють з відомими експертками та експертами з історії, літератури, мистецтва, філософії та кіно. Так ведучі доводять, чому українська культура цікава та які зв’язки вона має з європейською та світовою культурою.

Взяла і прочитала

Авторка подкасту від «Радіо Поділ» — журналістка та культурна менеджерка Богдана Неборак. Вона обирає теми для випусків через два фільтри: кожна книжка, що потрапила до кола обговорюваних, повинна бути ілюстрацією актуального суспільно-політичного конфлікту та не повинна бути «літературою задля літератури».

Ти ж дівчинка

Саша Сосніна та Юля Долгіх-Черниш створили подкаст «Ти ж дівчинка», бо їм набридло, що «феміністок сприймають як злих некрасивих чоловіконенависниць, які борються з вітряками, бо «ніякої дискримінації не існує». Вони присвячують випуски першим феміністкам в Україні, протестам проти конкурсу «Міс Америка», суфражисткам та нобелівським лауреаткам.  

Непам’ятники

Подкаст «Непам’ятники» — це серія культурно-просвітницьких епізодів від Лариси Латипової та Ілони Довгань про видатних українських жінок. Авторки роблять акцент на невідомих фактах із життя героїнь випусків, тому й формують нові погляди на особистість жінки-українки. 

Профілі в Instagram

@iryna_pobidash

Кандидатка філологічних наук та доцентка КПІ Ірина Побідаш веде блог про літературу. Вона ділиться відгуками про книжки, розповідає про українських та світових письменників й аналізує літературні стилі в прямих ефірах. 

@prostir.media

«Простір» ㅡ онлайн-медіа про історію. Мета його засновників ㅡ простими словами розповідати про складні сторінки історії України. Онлайн-медіа вже має дописи про воєнні перемоги України та спроби СРСР знищити нашу державу. Щоб поділитися інформацією з друзями-іноземцями, можна перейти на англійську версію «Простору».

@yuliia.moroz.editor

Редакторка Юлія Мороз у своєму блозі ділиться порадами, як удосконалити українську мову: пояснює правила пунктуації, розповідає про найпоширеніші помилки та показує ті джерела інформації, за якими першочергово потрібно перевіряти свою грамотність. 

@filter.mkip

Фільтр ㅡ це національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та інформаційної політики України. Його засновники розповідають, як правильно споживати інформацію, як убезпечити персональні дані в інтернеті чи як не піддаватися емоційним заголовкам. 

@alina_frendiy

Аліна Френдій веде lifestyle blog: надихає підписників своїм способом життя та ділиться особливими моментами материнства. Вона також є відомою українською fashion-інфлюенсеркою: відвідує модні покази та має декілька власних брендів одягу.


Реклама

Популярні матеріали

Вибір тижня: найстильніші вбрання та аксесуари на зиму в нових...


«Аптечка першої ментальної допомоги»: картки для саморефлексії...


Fashion Talk: 15 питань Ользі Галушці про улюблені бренди...


Читайте також
Популярні матеріали