«Завдяки українському шоу-бізнесу ми не Білорусь. В Україні навіть вата співає українською, щоб не здаватися ватою». Велике інтерв’ю з гуртом ТНМК

Ексклюзивно для ELLE.UA

Незважаючи на те, що інфопривід для нашої зустрічі був на сто відсотків музичним — прем’єра пісні «Контакт» із нового альбому — розмова з учасниками гурту «Танок на майдані Конґо» вийшла більше з суспільно-політичним відтінком. І ви вже пробачте, що я не поцікавилася секретом назви ТНМК та походженням прізвиськ «Фоззі» й «Фагот» (перше-друге посилання в Google розкриває всі карти), реалії сьогодення самі задали тон бесіди. Про карантин «подвійних стандартів», про попурі як «пародію до Дня незалежності України», про політичні амбіції, мовний скандал і творчість в умовах ізоляції — у відвертому інтерв’ю з Олегом «Фаготом» Михайлютою та Олександром «Фоззі» Сидоренком.

ELLE.UA: Ви презентуєте кліп на пісню «Контакт», знятий у фантастично-гумористичній манері. Як виникла ідея і чи був такий формат зумовлений карантином?

Фоззі: Так, звісно. Це був період найжорсткішого карантину, коли зняти звичайним способом кліп було неможливо. Тому художниця Марія Оз, яку Фагот запросив до співпраці, дала нам завдання зняти себе вдома, просто зафіксувавши емоції. Я обожнюю такі зйомки, коли нам не треба бути в кліпі, це просто ідеально для мене. Цього разу я відзнявся за десять хвилин, донька казала мені: «Посміхайся, а зараз ти ображений». Це саме той випадок карантинної співпраці, коли я досі не знайомий з художницею-режисеркою. Знаю тільки, що вона дуже популярна в Instagram і в неї найбільші в світі очі.

Фагот: Це крутий збіг того, що тобі подобається, з тим, що тобі хочеться зробити. Насправді я підписаний на багато арт-сторінок в Instagram, особливо мені імпонують якісь божевільні підходи. І от коли пісня була вже готова, і Ольга Навроцька вже навіть написала сценарій, почався карантин і ми зрозуміли, що можемо з цим сценарієм пролетіти. У мені загорілася лампочка: а чому б і ні? Пісня все одно іронічна. Є у нас пісні серйозні, а є жартівливі. Тому тут все зійшлося: й Ілон Маск (ви його побачите в кліпі), і художниця.

ELLE.UA: Ми говоримо про презентацію треку з нового альбому. А коли ж чекати на сам альбом?

Фоззі: Альбом ще в роботі. Ми сподівалися випустити його цієї осені, але з початком карантину комунікація порушилася, адже ми записуємося на два міста — Київ і Харків.

ELLE.UA: Якщо мова зайшла про карантин, як він вплинув на творчість групи?

Фагот: Найпозитивніше він вплинув на Фоззі (в артиста в квітні народилися двійнята — Ред.), він наш головний карантинний герой. Тому ми всі раді, що в нього був час нарешті присвятити себе повністю родині, а не літати по гастролях. Я навіть думаю, що він все навмисно так підлаштував, щоб вдома посидіти (Сміється).

Фоззі: Я точно знаю, що після карантину світ не буде колишнім. Зараз ми маємо низку концертів, об’єднаних слоганом «ТНМК іде на контакт», але планувати щось трохи далі боїмося.

Фагот: Контакт був розірваний карантином.

І зараз, коли ніби все налагоджується, підключаються недосвідчені люди від влади, котрі, прикриваючись турботою, починають робити неправильні речі.

Організатори налякані, люди теж. Але ми все одно ідемо на контакт, щоб всі розуміли, що життя триває.

ELLE.UA: Як ви вважаєте, карантин зачепив шоу-бізнес більше порівняно з іншими сферами?

Фагот: Таке враження, що було вирішено влаштувати геноцид по кількох галузях. Звісно, є санітарні норми, влада має турбуватися про людей. Але як вона може заборонити людям працювати? Це ж порушення Конституції! Ми всі знаємо, що сцена «95 кварталу» стоїть в морському порту в Одесі і ціле літо працює. А іншим не можна. То що це, нормальна влада?

Фоззі: Можна робити концерти, на яких люди сидітимуть на безпечній відстані, але нам не дозволять і цього. Ми всі за безпеку, але вона мусить бути скрізь і в усіх. Ми трохи протрималися, а далі що?

Фагот: Якщо вірити загальнодоступній інформації про коронавірус, то заходи безпеки важливі, але перехворіють все одно всі.

Фоззі: Це розтягнення навантаження на медичну систему.

Всі розуміють, що зі світом відбувається лихо. Та давайте не вмирати з голоду і не втрачати колективно глузд. Всі готові впасти на 50%, але ж не на 90.

Фагот: Виходить, що зараз, турбуючись про медичну сферу, вбивається купа інших. Це важливо, але не менш важливо підтримувати і решту. Клубам і барам забороняють працювати після 23:00. Де логіка? Після 23:00 вірус розповсюджується сильніше?

ELLE.UA: Коли це все закінчиться, чи не боятимуться люди ходити на живі концерти?

Фоззі: Ходитимуть. Тому що люди як злякалися, так і розлякаються, це вічна тема. А наша «вертикалочка» (липневий концерт у готелі «Братислава» — Ред.) — найкраще тому підтвердження.

ELLE.UA: У березні-квітні більшість артистів виходили з концертами онлайн і активно розвивали соцмережі. Чи замінив вам Instagram живе спілкування з публікою?

Фоззі: Ми грали онлайн-концерти, і для мене це було жахливо: немає контакту, куражу.

У нас так побудовані концерти, що багато партій виконують люди. А як зробити це без людей? Просто в камеру вдавати, що тобі кайфово?

Фагот: Важко, коли ти не отримуєш фідбеку. Онлайн-концерти можна робити, коли виконується музика для інтровертів. Але як передати через гаджет живе шоу групи Muse? Ніяк і ніколи. Кліпи лишаються само собою, а от для шоу дуже важливий звук.

Фоззі: Можна подивитися останній фільм Крістофера Нолана піраткою в телефоні, але хіба ти отримаєш те, що в IMAX?

Фагот: Онлайн не вб’є офлайн, він додасть інших можливостей.

Фоззі: Він зможе допомогти вижити в такий момент.

Фагот: І то, як монетизувати онлайн? Ти платиш за квиток як за відчуття свята. А у випадку онлайн — це просто прояв поваги до артиста.

ELLE.UA: Повертаючись до теми живих виступів: як ви поставилися до попурі до Дня незалежності України?

Фагот: Я завжди мріяв подивитися, як Потап намагатиметься співати «ТНМК».

Фоззі: Вони зробили шоу своїм пулом.

Фаготу здається, що це була пародія на День незалежності, а я думаю, що вони просто за тиждень намагалися зліпити хоч щось з тих, хто був під рукою.

ELLE.UA: Чи надходили вам пропозиції долучитися до виступу на Софійській площі?

Фоззі: Ні, вони навіть не запитали про дозвіл на використання нашої пісні.

Зробили як зробили. Та мені здається, що День незалежності і «Шльопки» — це все ж таки різні види спорту.

День незалежності — це те, якою ми хочемо бачити Україну. Якщо вони бачать Україну з «Киевляночкою» і «Шльопками», то в нас різне бачення.

Фагот: Україна — це і «Киевляночка» і «Шльопки» теж. Але чомусь з того попурі вийшла пародія на День незалежності. Певно, такою може бути Україна. Але це не наша Україна. Це не те, до чого ми прагнемо.

ELLE.UA: Чи не висували ви публічних претензій, що вашу пісню використали без дозволу, так, як це зробили Святослав Вакарчук та Андрій Хливнюк?

Фагот: Мені приємно було, що «Зроби мені хіп-хоп» обрали як історичний момент розвитку української культури.

Так само мені було б приємно, якби мені подзвонили і запитали: «Ти не проти, якщо ми пісню використаємо?»

Думаю, вони розуміли, що я можу і погодитись, а от Вакарчук навряд чи би дав згоду співати його пісню Вірці Сердючці. Тому і не питали.

Фоззі: Мені здається, що в цілому Україна в таких сварках втрачає час, можливість і резон, якого не так багато.

Вони ставили завдання об’єднати, а замість цього тільки роз’єднали. Це вже ексцес.

Якби діти заспівали ці «Шльопки» — окей,  але якщо це концепція «Дня Победы» на «Інтері», яка стає Днем незалежності для всіх, я розглядаю це як поразку кожного з нас. І замість того, щоб отримати в складні часи відчуття того, що все в нас буде добре, ми отримали відчуття «як з цими людьми може бути щось добре?»

ELLE.UA: Крім концертної діяльності, ви долучаєтеся до великої кількості соціальних та благодійних проектів. Чому для вас так важливо декларувати свою громадянську позицію?

Фоззі: Якщо ми бачимо відео, на якому вулицею іде не Riffmaster, то ми говоримо: «Це не Riffmaster» (Андрій Антоненко, підозрюваний у вбивстві журналіста Павла Шеремета — Ред.)

Фагот: Ми робимо це, тому що без громадянської позиції кожного тут нічого ніколи не відбудеться.

Коли публічні люди відмовчуються або навпаки висловлюють антиукраїнську позицію — це не наш шлях, не ми взагалі. Я розумію, що артисти бояться втратити глядача. Проте люди ж не можуть бути поза політикою. А хто робить музику? Люди.

ELLE.UA: Чи впливала якось ваша громадянська позиція на концертну діяльність?

Фагот: Само собою. Просто ми часто відмовляємося від деяких робіт, бо не хочемо працювати з конкретними людьми.

Ми завжди, так чи інакше, не могли підтримати того, у кого був хоч трішки інший дискурс, ніж наш внутрішній.

Фоззі: Зараз, перед місцевими виборами, це особливо актуально.

ELLE.UA: З огляду на вашу активність назріває питання: чи немає у вас часом політичних намірів (за прикладом колег-артистів)?

Фоззі: Політика — це засіб досягнення влади. Влада — це керування. Не можна поєднувати керування державою із шоу-бізнесом.

Тому що політика забирає весь час. Ті, хто кажуть, що поєднують все, брешуть, або ж їх використовують. Бо це поєднати неможливо.

От ми зараз спостерігаємо за реакцією на висування в мери Києва Сергія Притули. Це ж просто жах! Люди зрозуміли, що гуморист — не найкращий бекграунд для політика. І хоча Притула зробив багато нормальних речей, сьогодні про них наче і не пам’ятають. 

ELLE.UA: Давайте перейдемо від політики до музики. На якому етапі зараз ваші сольні проекти?

Фоззі: Я закрив свій дуже давно.

Фагот: Я не закрив, але він рухається в темпі равлика.

ELLE.UA: Зазвичай коли хтось із гурту починає пробувати себе сольно, це означає близький розпад колективу. Як було у вашому випадку?

Фагот: Точно так само. Якщо хтось хотів займатися сольною кар’єрою і ставив її в пріоритет, він просто йшов з гурту і все.

Музиканта не можна зупинити робити музику.

Щось вписується в концепт гурту, щось ні. І заборонити робити те, що ти хочеш, не може ніхто. Тому й балансуємо так уже багато років. Буває, співпрацюємо з іншими продюсерами, або Фоз продає тексти колегам.

ELLE.UA: Чи завжди полюбовно приймаються подібні рішення?

Фагот: Ми поліамори в цьому питанні (Сміється).

Фоззі: Зараз паралельно з музикою і книжками я пишу сценарії для серіалів. Це моє хобі. Я завжди кажу: «Кроме русского паспорта, однополого секса и тяжелых наркотиков, все остальное — интересно попробовать».

ELLE.UA: Це пояснює те, що ви крім «ТНМК» пишете музику і тексти для інших артистів, знімаєтеся в кіно, озвучуєте мультфільми і ще багато чого робите?

Фоззі: Отримання музичної незалежності — це диверсифікація ризиків. Це завжди дозволяло нам робити музику, яку хочемо ми, а не підлаштовуватися під те, що завтра не буде чого їсти.

Як кажуть у нас в Харкові, «хавать из семи тарелок». З одного боку, це не оптимізувало наш проект. З іншого, дозволяло взяти якусь річну паузу на подумати. А якщо ти в режимі суворої естради, ти не можеш брати жодних пауз, ти маєш жити в Палаці «Україна».

ELLE.UA: У цьому складі ви на сцені вже 24 сезони. Через що за цей час ви могли посваритися?

Фоззі: Ми могли навіть побитися (Сміється).

Фагот: Якось Фоз не поділив з басистом синкопу.

ELLE.UA: Як станом на сьогодні відбувається творчий процес — ви працюєте в студії разом чи дистанційно?

Фоззі: Щоразу все інакше. Зараз ми збираємося щосереди і награємо новий матеріал. Буває, що просто сидимо і вигадуємо. Буває, що хтось приносить з карантину ідею. Бас-гітарист вдома награв, надіслав, я написав текст.

У кожної пісні — своя історія. Є пісні, які пишуться десять років, а є такі, що пишуться десять хвилин.

ELLE.UA: Чи бувало таке, що Фаготу не подобався текст, написаний Фоззі?

Фоззі: Та сотні разів бувало. Спочатку я ображаюся, а потім починаю писати новий і забуваю.

ELLE.UA: Ви обоє корінні харків’яни, які виросли в повністю російськомовному середовищі. Як склалося так, що «ТНМК» співає українською?

Фагот: Спочатку це було інтуїтивно, коли хтось із друзів заспівав українською, Фозу це сподобалося і він вирішив зануритися. А потім був фестиваль «Червона Рута» 1997 року, де співати українською було однією з головних вимог. Нам було важко, адже ми все ж таки харків’яни, але це тільки загартувало характер.

Уже тоді ми розуміли: якщо ми втратимо мову як фундамент, то втратимо і державність. Тому і несемо цю ідею всі роки.

ELLE.UA: Тоді як так вийшло, що ви втрапили в мовний скандал 2018 року?

Фагот: Ви ж знаєте, скільки є ботів та засобів маніпуляції, навіть спільноти ФСБшні типу «За мову», «Мова», «Україна понад усе». І якщо їм є за що зачепитися, то вони чіпляються. А коли ти заявляєш, що в тебе немає претензій до російськомовних, «потому что они все равно твои друзья и сограждане», кращої нагоди назвати мене поганим українцем і не знайдеш. Все ж за «темниками» робиться: є тема, давай! Люди, як свої ж злочини вішають на інших, на «чорне» говорять «біле», а на «біле» — «чорне».

ELLE.UA: З висоти авторитетності вашого гурту, як ви вважаєте, чого вдалося досягти українському шоу-бізнесу за роки незалежності? А в чому ми дуже сильно просіли?

Фоззі: Український шоу-бізнес відбувся. Ми можемо порівнювати його з українським кіно. Пісня чи кліп — це все ж таки мінімальна форма, найпростіша. Навіть люди, які не розмовляють українською, розуміють її завдяки пісням і можуть через «Ти ж мене підманула» якось ідентифікуватися. Кіно і література — це набагато важче.

Завдяки нашому шоу-бізнесу ми не Білорусь. Білоруською мовою, за їхньою версією, співають маргінали. В Україні навіть вата співає українською, бо не хоче здаватися ватою.

Фагот: Головне, що за ці роки з’явилися яскраві імена. Решта питань — не до шоу-бізнесу. Якщо в країні налагодяться економічні процеси, більшість проблем відпаде. Владі взагалі не слід лізти до артистів, у нас талантів вистачає і тих, хто вміє робити шоу з технічної точки зору, теж. Тому, дай боже, щоб у людей була змога купувати квитки на ці шоу, а якісну музику і круте оформлення в Україні навчилися робити давно.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали