Нещодавно артдиректор медіасервісу MEGOGO та дизайн-директор Spiilka design bürо Володимир Смирнов разом із MEGOGO Audio випустили подкаст «Історії українського дизайну». Вже доступні два епізоди про Георгія Нарбута — автора перших українських державних знаків — та третій, з Настею Жеребецькою, про борщ-дизайн та українську ідентичність. А в наступних випусках нас чекають розмови про військову айдентику, українську гельветику, дизайн гри «Козаки», літака «Мрія» та ювелірних виробів.
Ексклюзивно для ELLE.UA Володимир Смирнов розповів про створення проєкту, фідбек слухачів та до чого тут «італьянці».
Володимир Смирнов
Photo by @anet.bond
Кожен новий епізод подкасту «Історії українського дизайну» одразу потрапляє в топ. Розкажіть історію створення проєкту, що вас надихнуло?
Мені здається, що довгий час після 1991 року Україна у своїй більшості залишалась УРСР — в нас жили старі радянські наративи та міфи. Ті самі, що зараз використовує Росія для жалюгідного виправдання війни та вбивств українців. Після Майдану та початку війни пошуки власної національної ідентичності пришвидшились, а після початку повномасштабного вторгнення цей процес отримав новий буст. Наш ворог відмовляє нам в існуванні, тож частково це захисна реакція — ми ж існуємо, наша країна існує, ми не наш ворог, а хто ми? Ми стали цікаві самі собі. Отже, цей подкаст — моя домашня робота, яку я повинен був виконати ще у 2014 році, але забарився і зараз надолужую. Мені цікаво, що таке український дизайн, його герої, героїні та що вони зробили.
Як ви обирали теми епізодів та особистостей, про яких розповідаєте?
Є теми, які мені були давно цікаві. Наприклад, український продуктовий (цифровий) дизайн. Є такі, якими я зацікавився нещодавно, як-от військова айдентика ЗСУ. А є такі, які я відкриваю для себе саме зараз, разом зі своїми друзями та партнерками (йдеться про Настю Жеребецьку, дизайн-директорку та партнерку в бюро). Разом ми намагаємося сформулювати універсальні принципи українського дизайну.
Чи були проблеми та факапи при підготовці епізодів?
На жаль, я почав розмовляти українською в побуті тільки з початком повномасштабного вторгнення. До цього я себе трішки обманював, коли казав, що українська в мене fluent. Тому іноді трапляються казуси… Так, під час запису, здається, 3-го епізоду я разів п’ять сказав «італьянці» замість італійці. І оскільки я говорив впевнено, ніхто мене не виправив… Тож тепер і ви можете «насолодитися» моєю впевненою вимовою!
Володимир Смирнов
Photo by @anet.bond
Розкажіть більше про процес створення подкасту? Що було найважчим: начитування, підготовка, пошук інформації?
Найважче — це, напевно, записувати кілька епізодів один за одним. Пошук — це дуже цікаво, на нього витрачаємо десь 2-3 тижні. За цей період можу прочитати кілька книжок за темою, посьорчити. Під час підготовки подкаста про Нарбута навіть купив у Черкаській художній бібліотеці книжку мемуарів першої дружини Нарбута на додачу до двох, що в мене вже були. А сам запис — це 2-3 години залежно від кількості епізодів.
Ким бути легше: артдиректором чи подкастером?
Та будь-яким професіоналом бути непросто. Але цікаво!
На вашу думку, чому важливо популяризувати українські мотиви та ідеї?
Це питання нашої ідентичності, а отже — нашого виживання. Це питання безпеки.
Володимир Смирнов
Photo by @anet.bond
Розкажіть про свій улюблений епізод. Про що він і чому ви його любите?
Поки що найулюбленіший — це наша майже годинна розмова з Настічкою (Жеребецькою) про сенси й принципи українського дизайну. Це там, де «італьянці», до речі.
Щодо фідбеку слухачів подкасту: чи аналізували ви його?
Фідбек поки позитивний. В основному — «чому випуски короткі», «давай ще», «давай відео». Згоден, що про дизайн зручніше дивитися, ніж слухати, тож, можливо, колись з’явиться і відеоряд. До речі, нещодавно я проводив лекцію про трансформації дизайну в часи війни та презентацію оновленої айдентики MEGOGO, і ми записали відео з події як спеціальний епізод подкасту. Можна вважати, що трішки задовольнив запит слухачів.
Зізнавайтеся, чи чекати нам на наступний сезон?
Досліджувати український дизайн точно планую, скоро запустимо інший медіапроєкт про це. А наступний сезон... можливо. Подивимось, точніше, почуємось!
Володимир Смирнов
Photo by @anet.bond
Подкаст «Історії українського дизайну» доступний на MEGOGO Audio, Подкасти Apple, Google podkasts, NV подкасти та Spotify.