«Скарбничка здоров’я»: як лікарі «Охматдиту» проводять безкоштовні медогляди дітей у регіонах

Фахову допомогу від кращих лікарів країни можна отримати у своєму населеному пункті

Повномасштабна війна впливає абсолютно на всі аспекти нашого життя, в першу чергу — на здоров`я. Але якщо дорослі можуть подбати про себе бодай на базовому рівні, то діти залишаються найбільш вразливою категорією. Особливо це стосується регіонів, віддалених від великих міст і медичних центрів. Стурбовані цією ситуацією, лікарі «Охматдиту» одразу після деокупації Житомирської, Київської та Чернігівської областей на волонтерських засадах почали їздити у такі малодоступні населені пункти і проводити там профілактичні огляди дітей. У 2023 році вони об’єднали зусилля з Благодійним фондом «МХП — Громаді» і розширили географію своїх виїздів на Вінницьку, Черкаську та Дніпропетровську області. Завдяки цьому бригаді спеціалістів вдалося оглянути майже три тисячі дітей, з яких на дообстеження в КДП було скеровано 1070 осіб, на госпіталізацію у профільні відділення лікарні — 115.

Проєкт «Скарбничка здоров’я»

«Скарбничка» стала продовженням масштабної програми «Лікар для села», яка успішно працює з 2019 року та надає кваліфіковану медичну допомогу дорослим українцям. За цей час лікарі встигли здійснити виїзди у 224 населені пункти 6 областей, провести 16 136 оглядів і видати 5868 пар окулярів. На відміну від проєкту «Лікар для села» у фокусі «Скарбнички здоров’я» — діти, особливо з малозабезпечених сімей, діти з інвалідністю та діти-ВПО. Усього лікарі провели понад 13 тисяч візитів, в середньому по чотири візити на кожну дитину.

Склад виїзної бригади

Педіатри, гематологи, ортопеди, хірурги, урологи, гінекологи, психологи, кардіологи, ендокринологи, неврологи, гастроентерологи, алергологи, окулісти, ЛОР-спеціалісти, стоматологи, лікарі функціональної діагностики та лабораторна служба. Основні цілі бригади: покращення та збереження здоров’я дітей за рахунок забезпечення доступності високоспеціалізованої, кваліфікованої медичної допомоги, формування у населення відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я близьких, надання організаційно-методичної допомоги медичним працівникам ЛПЗ областей.

«Дітей оглядають майже всі ключові спеціалісти. Навіть у фаховій поліклініці отримати всі ці послуги за один день нереально», — пояснює завідувачка педіатричного відділення «Охматдит» Ольга Медведєва.

Навесні 2022 року лікарі «Охматдиту» виїздили у регіони за власний кошт і звичайним громадським транспортом. Та завдяки співпраці з Благодійним фондом «МХП — Громаді» медиків забезпечили зручним сучасним транспортом і трьома аналізаторами (гематологічним, біохімічним та аналізатором електролітів). Гематологічний аналізатор дає можливість провести розширений аналіз крові за 23 параметрами всього за 1 хвилину, а біохімічний аналізатор має продуктивність у понад 200 тестів за годину.

«Консультативне заключення обстеження ми видаємо день у день. Завдяки гематологічному аналізатору і обладнанню ми робимо одразу аналізи крові та сечі, протягом години-півтори отримуємо результати і можемо призначати лікування», — ділиться лікарка.

Дослідження, які проводяться

Інструментальні (ЕКГ-, УЗД-моніторинги) та лабораторні дослідження (ЗАК, біохімічні, імуносерологічні, гормональні та загально клінічні (ЗАС, аналіз виділень із сечостатевої системи).

Дитячі хвороби в умовах війни

Тривале перебування дітей у підвалах та укриттях, відсутність доступу до води та зміна харчування провокували загострення хронічних захворювань та появу нових. Захворювання, які найчастіше виявлялися серед неврологічної патології: синдром нейрорефлекторної збудливості, синдром вегетативних розладів, астенічний синдром, тривожний розлад, порушення сну, аутизм, головний біль напруги тощо. Трішки статистики і порівнянь: у дітей, які проживали на деокупованій території, неврологічна патологія реєструвалася у 8,7%; у дітей, які проживали на неокупованій території, цей показник становив 8,3%. Гастроентерологічна патологія (гастродуоденіт, функціональні розлади ШКТ, дисфункція біліарного тракту, глистяна інвазія, реактивний панкреатит тощо) у дітей, які проживали на деокупованій території, —  21,1%; у дітей, які проживали на неокупованій території, — 12,3%. Ендокринна патологія (дифузний зоб, порушення росту, надлишкова вага, цукровий діабет): 27,3% і 19,8% відповідно; алергологічна патологія (атопічний дерматит, контактний дерматит, алергічний риніт, ризик БА тощо): 13% і 10,3% відповідно. У 66,9% дітей, які проживали на деокупованій території, реєструвалися  ознаки психологічного стресу. Найчастішими були скарги на порушення сну та страхи. Серед найбільших страхів: страх смерті, втрати батьків, близьких, страхи вибухів, втрати житла, втрати особистих речей, іграшок. Діти, які були свідками вибухів, стрільби, смертей, воєнних дій, зазнали гострого стресу. Це спричинило емоційні та поведінкові порушення.

Важливість роботи виїзних бригад у регіонах

Комплексне обстеження дітей мультидисциплінарною командою сприяє ранньому виявленню первинної патології та своєчасній корекції загострень хронічних хвороб.

«Діти у громадах, як і дорослі, потребують професійного лікарського огляду. Та на відміну від дорослих вони не можуть приймати самостійно рішення, часто не знають особливостей свого тіла і не в змозі вчасно сказати, коли в них щось болить чи турбує. Крім цього, потрапити у районний чи обласний центр з дитиною теж більш проблематично. Особливо під час тривог, коли громадський транспорт зупиняється, люди прямують в укриття. Логістично це дуже складно», — зазначає директорка Благодійного Фонду «МХП — Громаді» Тетяна Волочай.

Залученість громад

Представники місцевої влади переважно всіляко сприяють проєкту «Скарбничка здоров’я» і створюють усі необхідні умови для виїзної бригади: надають будинки культури чи скасовують уроки, аби виділити під ці потреби школу. Якщо огляд перериває повітряна тривога, лікарі одразу спускаються до бомбосховищ (обережно транспортуючи аналізатор MindRay) і продовжують працювати вже там.

#нечекайзчекапом

З літа 2023 року виїзди «Скарбнички здоров’я» проводяться під гаслом #нечекайзчекапом, аби донести населенню, у першу чергу батькам, важливість вчасної діагностики та регулярного слідкування за розвитком дитячого організму. Багато хвороб на початкових етапах можуть протікати безсимптомно, тому необхідно робити медогляди дітей так само часто, як і дорослих.  

«Війна зачепила усіх наших дітей, вони постійно чують сигнали тривоги, навчаються в укриттях, сплять під час ракетних атак. Це має великий і дуже негативний вплив на здоров`я, особливо якщо дитина має схильність до хронічних хвороб. Тому вчасний чекап — украй необхідна річ», — переконана Тетяна Волочай.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали