«Повномасштабна війна пришвидшила відкриття фітнес-клубів Smartass у Європі», — Катерина Кузьменко про бізнес, спорт та work-war balance

У спеціальному інтерв’ю для ELLE.UA

Мережа фітнес-клубів Smartass до 24 лютого 2022 року мала глобальні плани щодо свого розвитку, і, як не парадоксально, саме повномасштабне вторгнення пришвидшило реалізацію цих планів. Та не все було так просто. Про те, як клуби перетворилися на «пункти незламності» в Києві та Львові, про втрату частини команди, відкриття франшизи за кордоном, підготовку фітнес-туру та особисті трансформації за цей рік співзасновниця Smartass Катерина Кузьменко розповіла в інтерв’ю старшій редакторці ELLE Світлані Кравченко.

Катю, розкажіть, які ви мали бізнес-плани до 24 лютого 2022 року?

Ми готували до відкриття франшизні клуби у Харкові та Черкасах. Паралельно вели активні переговори щодо Дніпра та Одеси і вже підшуковували приміщення. Хотіли до кінця 2022 року відкрити ще один клуб у Києві та почати рухатися за кордон.

Повномасштабна війна підштовхнула нас до того, щоб форсувати відкриття клубів у Європі.

До кінця весни відкриється наш перший клуб у Болгарії. Паралельно працюємо над іншими країнами. Найімовірніше, наступною в черзі буде Польща, а саме Варшава. 

Чи були ви готові до повномасштабного вторгнення? Як змінилася ваша діяльність упродовж перших місяців повномасштабної війни?

Ні, ми до кінця не вірили в таку можливість. Тому, як і більшість українських бізнесів, опинилися без плану Б. 24 лютого я була записана на тренування о 7:00, і, поки частина Києва вже евакуювалася, роздумувала, чи йти мені на те тренування… Ба більше, одна наша клієнтка таки доїхала і, здається, була більше засмучена від того, що не потренувалася, аніж від того, що нам на голови летять ракети. (Сміється.)

Коли минув перший шок, ми з командою почали діяти: їжу з ресторану роздали на потреби, у підвалі організували прихисток, у бомбосховища віддали килимки. Львівський Smartass перетворився на повноцінний пункт, де люди, що рятувалися від війни, могли безкоштовно жити та харчуватися впродовж якогось часу.

Трохи згодом ми створили платформу UWO (Ukrainian Workouts Online), на якій публікували змонтовані нами відео тренувань від тренерів зі всієї Украіни. В такий спосіб зібрали кошти для підтримки професіоналів нашої індустрії під час найкритичніших перших місяців війни. 

Коли прийшло розуміння, що час повертатися до звичного режиму роботи? Як відреагували на новину ваші клієнти?

Smartass відкрився у квітні 2022 року. Ми з Віктором Глущенком (СЕО Smartass) весь час залишалися у Києві, тому мали змогу моніторити ситуацію у місті. Бачили, що люди повертаються, а місто знову оживає.

Коли нарешті відважилися відкритися знову, не сподівалися на той фідбек, який отримали. Клуб став буквально місцем перезавантаження для багатьох наших клієнтів. Люди приходили до нас, щоб забути хоча б на годину про те, що коїться навкруги. До речі, тоді ми адаптували свою комунікацію та замість агресивних зборів чи обговорень повномасштабної війни у контексті клубу інтегрували благодійні тренування, з яких просто й досі тихо перераховуємо кошти на благодійність та ЗСУ.

Яких змін зазнав ваш бізнес за рік повномасштабної війни: з якими головними викликами ви зіткнулися, від чого довелося відмовитися? Як вам вдалося пережити період відсутності світла та води в Києві? 

Ми втратили частину нашої команди тренерів через еміграцію. Це було дуже боляче для нас, адже всі вони проходять програму спеціальної підготовки Smartass, і ми багато інвестуємо у їхній розвиток. Довелося оперативно шукати та навчати нових спеціалістів. 

З водою та світлом нам неймовірно пощастило. Вони майже завжди в нас були через двохфазне підключення, тому ми могли розміщувати у себе всіх, кому у цьому плані пощастило менше. Люди приїжджали просто помитися та попрацювати у теплі. Через відключенння однієї з фаз електроенергії на Жилянській, у нас були проблеми з вентиляцією та роботою деяких приладів на кухні. У закладі стояв специфічний запах їжі, у залах було душнувато, але гості ставилися до всього з розумінням. Оболонський клуб постраждав більше за інші через вимкнення електрики та сирени, бо розташований не в автономному приміщенні, а залежить від правил ТРЦ. Та на момент моєї відповіді ми знову працюємо без перебоїв у всіх клубах. 

У часи викликів і випробувань ви наважуєтеся на запуск франшизи. Розкажіть, будь ласка, більш детально про глобальні плани, перші результати і головну мету.

Франшизу ми запустили до війни та встигли відкрити два франшизних клуби (один на Оболоні у Києві, а другий у Львові). У березні 2022 року мав відкритися клуб у Харкові, а у квітні у Черкасах. Ми хотіли зачекати ще рік перед виходом на міжнародний рівень, але катаклізми, як ви знаєте, є рушійною силою для різкого зростання.

Ми бачимо, що наш формат прекрасно вписується у світовий тренд, але вигідно вирізняється на фоні фітнес-клубів схожого типу, що дає нашему проєкту шанс на успіх.

Наприклад, ми використовуємо науковий підхід під час проведення тренувань. Завдяки світловим сценаріям, правильно підібраній музиці та роботі тренера нам вдається керувати нервовою системою клієнтів. Так ми допомагаємо їм викладатися на всі 100% і отримувати максимальний результат.
 
Наразі, окрім Болгарії, ми готуємо до відкриття Польщу та ведемо переговори щодо інших країн. Всередині нашої команди є архітектурний підрозділ, який я очолюю. Це дає нам можливість створювати наступний клуб не схожим на попередній, але впізнаваним у будь-якому куточку світу. А ще це означає, що кожен новий клуб буде ще кращим за попередній, бо з кожним новим проєктом ми вчимося робити його оптимальнішим та ефективнішим.



Нещодавно ви опублікували анонс першого фітнес-туру за кордоном, що він в себе буде включати?

Ми розробили цікаву та збалансовану програму на 6 днів/5 ночей у неймовірній локації на Кіпрі. Окрім тренувань, будуть лекції від нашого нутриціолога, хайкінг, перегляд кіно під відкритим небом, кулінарний майстер-клас та подорож до видатної архітектурної будови з виноробнею. А ще, авжеж, багато спілкування, відпочинку та час на себе. Наразі ми вирішили перенести тур на осінь. Скоро анонсуємо точні дати. 

Ви перед цим самі відвідали багато закордонних клубів, турів і кемпів. Поділіться, що вас найбільше здивувало і вразило.

Ми завжди так робимо у Smartass, до речі. Перш ніж зробити продукт, детально його вивчаємо та випробовуємо на собі. Ми вже робили фітнес-тур декілька років тому. Свідомо нічого на ньому не заробили, але отримали безцінний досвід. Окрім цього, я особисто відвідала кілька закордонних кемпів. В одному, наприклад, я була страшенно здивована запропонованою програмою. Вона виглядала так, ніби нас хотіли або вбити, або підготувати до служіння у підрозділі морських котиків. Інакше я ніяк не можу пояснити п’ять функціональних та силових тренувань на день упродовж п’яти днів. Під час останнього урочистого вечора організатори промовляли настанови для нашого повернення у реальне життя. Однією з них було побажання дотримуватися такого тренувального графіка. Нагадаю: 5 тренувань на день! 

Після кожного відвіданого туру ми з колегами заносимо всі плюси та мінуси у спеціальний файл, щоб потім врахувати чужий досвід для себе.

Так, наприклад, ми зробили висновок, що не хотіли б робити табір на виживання. Наше завдання — створити продовження нашої філософії Smartass lifestyle про баланс у всьому. Тому в нашому турі плануються і спортивні активності, і різноманітні розважальні заходи, і нетворкінг, і банальний час на себе. Ви повернетеся з відчуттям наповненості та задоволення від себе та отриманого досвіду.

Нещодавно Smartass відсвяткував четвертий день народження, з нагоди чого ви влаштували вечірку для своїх. Якими головними досягненнями за ці чотири роки ви пишаєтеся?

О, чесно кажучи, не вистачить рядків для переліку всього, чим я пишаюсь у контексті Smartass! Та перше й основне, чим я завжди пишалась, — це наша команда. Якби не їхня любов та віра у нашу спільну справу, ми б не пережили ані пандемію, ані повномасштабне вторгнення. Завдяки моїм колегам ми продовжуємо зростати, відкривати нові клуби та не відчуваємо страху чи кордонів завтрашнього дня. Ми реально та всерйоз обговорюємо за чашкою кави з Віктором та іншими керівниками, як будемо завойовувати весь світ та розвивати глобальний бренд. Зізнаюся, що дорогого вартує бути в оточенні таких самих заряджених однодумців.

Як вважаєте, чому Smartass, що є фітнес-клубом бутикового формату, входить до четвірки найкращих у Києві?

Я не впевнена, що ми входимо в рейтинг «найкращих», бо він здається дуже суб’єктивним. Але ми входимо до четвірки найбільш відвідуваних клубів у Києві. Тільки у клубі на Жилянській тренування щоденно відвідують понад 500 людей. Ми змагаємося з клубами площею 1000+ кв. м із басейнами, кортами, дитячими майданчиками тощо, тоді як займаємо нішу бутикових фітнес-клубів.



Та на відміну від великих фітнес-клубів, у нас є можливість постійно підтримувати комунікацію з клієнтом. Одним із таких інструментів є наш зручний додаток, де людина може оцінити тренера за 5-бальною шкалою, залишити відгук та чайові. Все, що нижче 5, ми вважаємо негативним відгуком, і наш ком’юніті-менеджер проводить роботу, щоб дізнатися, де ми можемо виправитися та покращитися. Завдяки цій системі ми блискавично отримуємо сповіщення про будь-яке недотримання стандартів тренером або іншим працівником клубу, про неввічливе ставлення або банально про неідеально вимитий килимок після тренувань. Одним словом, ми з клієнтом у постійному діалозі й наше завдання — якомога швидше виправити негативне враження, якщо воно виникло.

Окрім цього, у тому самому додатку можна підписуватися на друзів, якщо їхні профілі відкриті, та отримувати сповіщення, коли вони записалися на тренування. Ми весь час вдосконалюємо його і, здається, в якийсь момент наш колись базовий додаток переросте у справжню соціальну мережу. 

Які особисті зміни та трансформації вам довелося пережити за рік повномасштабного вторгнення? У чому ви шукали головну підтримку та точку опертя?

Я звернула ще більшу увагу на своє здоров’я та на те, що впливає на мій настрій. Бо, погодьтесь, багато чого негативного у постійному фоновому режимі впливає на наше нормальне самопочуття. Наприклад, на початку повномасштабної війни єдине, що мене рятувало від страху та розпачу, — це регулярні тренування. Важливо пам’ятати, що під час занять спортом організм виділяє так звані гормони щастя, які впливають на наш настрій та на чіткість мислення. Після того як всі трохи оговталися, тренери Smartass почали проводити регулярні онлайн-тренування, на яких усі учасники були з увімкненими камерами. Так радісно було бачити у тих зумівських квадратиках знайомі обличчя, ви не уявляєте! Після релончу клубів у 2022 році ми отримали купу вдячних відгуків від наших гостей, які зазначали, що для них ми стали точкою опертя та «місцем нормальності».

Чи режимна ви людина? І чи є місце слабкостям у вашому житті? Що це може бути?

Я стараюся бути режимною. Є багато досліджень, які доводять, що організм має жити у певному стабільному режимі для того, щоб правильно та довго нам служити.

У мене досить спокійне життя та дозвілля, які дозволяють мені існувати плюс-мінус без перекосів.

З віком збої режиму стають дедалі відчутнішими й організм відновлюється не так швидко, як раніше, що впливає на продуктивність та самопочуття. 



Єдине, що іноді вибиває мене з режимності, — це подорожі. Але навіть у них є певні стовпи, які дозволяють завжди залишатися у гарній формі. Наприклад, я продовжую робити розминки або легкі тренування, дотримуюсь здебільшого здорового вибору їжі та не зловживаю алкоголем. Водночас не стану собі відмовляти у дегустації чогось цікавого та смачного.

У жодному залі Smartass немає вагів. Це не випадковість? 

Відсутність вагів — це принципове рішення для нас. Я з особистого досвіду знаю, наскільки зацикленість на них може бути токсичною.

Тому ми наполягаємо на інших параметрах вимірювання покращення фізичного стану. Наприклад, прогресія вправ на тренуваннях, підвищення швидкості або покращення техніки. Ви й самі не помітите, як почнете все більше подобатися собі у дзеркалі та краще почуватися. А це найголовніше! 

Ми всі різні та маємо концентруватися винятково на своїх показниках та на своїх фізичних можливостях. Окрім цього, варто пам’ятати про те, що м’язи важать більше, ніж жир, тому орієнтація на вагу є банально неправильною й такою, що демотивує.

Зараз дуже багато українців на тлі стресу мають серйозні проблеми з вагою: хтось різко схуд, хтось, навпаки, «назаїдав» на 10-15 кг. Що б ви порадили тим, хто незадоволений своїм відображенням в дзеркалі і соромиться йти в такому вигляді в зал? З чого варто почати?

Я б порадила не картати себе за це, артикулювати причину зміни фізичного стану та прийняти його. Після цього відповісти собі на запитання, чи хочете ви позитивних змін та навіщо вони вам потрібні. Після цього почати діяти. Крок за кроком. Не підганяти себе та бути готовим до зривів. Набратися терпіння та не циклитися на зниженні або набиранні ваги. Почати сприймати тренування як засіб для покращення настрою та загального самопочуття. Тоді все вийде! 


Реклама

Популярні матеріали

Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Читайте також
Популярні матеріали