Відомі голландські флористи Пітер ван дер Слюс (котрий декорував квітами весілля голландських монархів у 2002 році) та Марк Франк (який має більше 20 років досвіду роботи з квітами) провели кілька майстер-класів з створення вишуканих квіткових композицій у Києві на виставці Flower Expo Ukraine. Оленка Мартинюк розпитала їх про тренди у флористиці та голландську культуру квітів.
Розкажіть, які зараз флористичні тренди у Голландії.
Марк: У Голландії зараз популярні багаторівневі квіткові композиції. Багато людей обирають просто одну лілію, одну стреліцію, одну троянду – кілька квіток, додають трохи листя — і все. Вони ставлять такий букет в прозорий контейнер та насолоджуються виглядом квітів. Також неймовірно сучасно виглядають антуріуми та хризантеми. У Голандії набирає популярності поєднання квітів пастельного кольору з тими, які мають персиковий відтінок.
У ваших букетах багато гілок – це зараз популярно у Голландії чи у всьому світі також?
Пітер: Так і є. Зараз весна, і ми із задоволенням використовуємо гілки фруктових дерев. Взимку ми використовуємо гілки, вкриті глітером чи снігом. З кінця березня і до жовтня всі гілки починають цвісти чи мати багато листків – про це потрібно пам’ятати. Якщо ми використовуємо гілку, яка згодом зацвіте, в букеті то це має додатковий wow-ефект.
Чим відрізняється стиль та вигляд букетів в Україні від голандських?
Марк: Квіти в Голандії не загортають в целофан. Його використовують лише для транспортування.
Як флористи бачать нові міста, де бувають?
Пітер: Я приїжджаю в Київ вже 10 років. Для нас важливо розуміти, як працюють ваші флористи, чим живе місто. Можна піти на великий ринок, де роблять ведмедиків з квітами та величезні корзини з квітами. Можна піти у вишуканий квітковий магазин.
Марк: Куди б я не приїхав, я завжди дивлюсь, як у цьому місті продають квіти, що вони продають і які букети роблять. Адже це наш бізнес. Однак це також може нас надихнути на деякі ідеї.
Чи звертаєте увагу на нові для вас квіти чи рослини в поїздках?
Пітер: Зазвичай у нас не буває вільного часу, щоб гуляти по місту, тому ми переважно бачимо рослини з вікна таксі.
Ви казали, що голландці кожного тижня купують квіти.
Марк: Так і є. Коли ми прибираємо в будинку, то потім купуємо квіти як подарунок самим собі. Варто згадати, що багато журналів ELLE по всьому світу часто пишуть про квіти. Вони можуть писати також про шпалери з малюнком у вигляді квітів, чи сукні з квітковими принтами. Адже якщо в вашому домі є щось з квітами, то це вмить робить будинок живим.
Пітер: Часто якщо люди бачать квіти в одязі в журналі, а поруч на фото букет, то хочуть, щоб у них в домівках було так само. Якщо ви бачите квіти в різних місцях, тоді це надихає вас мати їх вдома.
Марк: До речі, зараз все частіше поєднують квіти з рослинами у маленьких букетах, наприклад у ресторанах.
Можливо, в Голландії навіть є флористика в шкільній програмі?
Пітер: Іноді у нас бувають майстер-класи чи тренінги в школах, для того щоб зацікавити дітей флористикою. До речі, навіть у Голландії ми лобіюємо ідею того, щоб в гості йти з квітами, замість шоколаду та вина.
Як ви розвиваєте свій флористичний смак?
Пітер: Я виріс з квітами і на створення букетів мене може надихати безліч речей, включаючи журнали. У мене вже роки досвіду в флористиці, і я зрозумів, що я став візуалом. Наприклад, я можу йти по вулиці з друзями і звернути їхню увагу на те, на що вони навіть не подивились. Це і є натреноване око. Перед тим як робити букет, я вже знаю, яким він буде: я знаю, як себе будуть поводити квіти, тощо. Однак це вміння не приходить одразу – потрібні роки тренувань. Лише в останні кілька років я можу сказати, що повністю розумію, як все це працює.