«Моя місія — зберегти наше мистецтво»: солістки Національної опери розповідають про український балет

Інсайдерки сучасної української сцени  

Кожна балетна вистава вже за декілька тижнів анонсування має солдаут. Репертуар Національної опери та інших театрів все більше збагачується творами відомих європейських балетмейстерів та новими постановками українських балетних вистав. Емоції, які артисти проживають на сцені, стають все більш глибокими та зрозумілими кожному глядачу у залі  — бо балет завжди можна зрозуміти без слів.

Українські постановки змінюються, перероджуються, набувають нових змістів і стають новим культурним трендом. Балет — який він зараз?

Чинні та колишні солістки Національної опери Катерина Ханюкова, Анастасія Шевченко та Ольга Морозенко розповіли ELLE.

Катерина Ханюкова

Прима Англійського національного балету (English National Ballet), колишня солістка Національної опери України (2008–2012)

Що для вас балет?

Балет для мене — це справа життя. Це моя робота і те, що формує мою дисципліну. Але це не все моє життя. Я ніколи не зможу поставити балет вище за сімʼю і своїх дітей.

Яка роль артистів балету під час війни?

Бути артистом балету під час війни — це розуміти, що перш за все ти донька чи син своєї нації, а вже потім балерина. Це про те, щоб завжди триматись свого коріння, нести культуру народу назовні, бути мʼякою силою. 

Про яких легенд українського балету варто знати кожному?

Кожному варто знати про артистів, що змінили сцену на бліндажі та пішли нас захищати. Один з них — Олександр Шаповал, який загинув на фронті. 

Зі старшого покоління це Алла Лагода — легенда, балерина та педагогиня, яка присвятила українському балету понад 60 років життя та виростила ціле покоління артистів. Слід знати про Валентину Калиновську, а також про Тетяну Таякіну та Валерія Ковтуна — дует двох яскравих особистостей та артистів балету, які підкорили багатьох глядачів та критиків своїм талантом. 

Які вистави українського балету ви рекомендуєте відвідати?

Я щиро рекомендую відвідати всі вистави українського репертуару, бо хочу підтримати й наших артистів, і наші театри — не лише опери та балету, а й драматичні, які працюють і роблять премʼєри в умовах війни.

Ольга Морозенко

Радниця директора з міжнародних відносин Київського державного фахового хореографічного коледжу, засновниця балетного простору «Балеруша», екссолістка Національної опери (2004–2016)

Що для вас балет?

Балет — це все моє життя від дитинства і до сьогодні. Це навчання у КДФХК, робота солісткою в Національній опері, заснування власної балетної школи, відновлення мого рідного коледжу та розвиток його учнів. Це те, що стало моєю місією — бути амбасадоркою українського балету та розвивати його. 

Яка роль артистів балету під час війни?

Бути артисткою українського балету — це розповідати світу про український балет, відмежовувати його від асоціації з російським, створювати та відроджувати власний репертуар. Балет можна зрозуміти будь-якою мовою, тому нашим артистам важливо виступати на сценах світових театрів, розповідати про наш балет та завоювати серця глядачів у різних куточках світу. 

Про яких легенд українського балету варто знати кожному?

Серж Лифар очолював французьку оперу близько 30 років, запровадив важливі реформи та постановки у світовому балеті, які зараз вважаються еталоном. 

Також варто знати про Тетяну Таякіну — приму-балерину Національної опери України, яка виростила не одну плеяду зірок українського балету. Разом з чоловіком, хореографом Валерієм Ковтуном,  їх визнали однією з найкращих балетних пар. Анатолій Федорович Шекера — ще одна легенда українського балету. Це видатний балетмейстер-постановник, художній керівник Національної опери, балети якого були визнані у всьому світі.

Які вистави українського балету ви рекомендуєте відвідати?

«Весілля Фігаро» в постановці Віктора Яременка — це дуже легка комедійна вистава, яку можна зрозуміти, навіть не читавши лібрето. Також «Лісова пісня», «Лілея», «Маруся Богуславка» — перлини нашого балету. Вони відтворюють український характер та сутність українського народу.

Як український балет звучить у світі зараз і як він може проявитися в майбутньому?

Місія артистів балету зараз дуже нелегка. Для того щоб світ дізнався та полюбив наш репертуар, потрібен час. Я вірю в те, що наш балет може бути нарівні зі світовим, бо ми маємо надзвичайно талановитих артистів, педагогів, дітей та сильну балетну школу.

Український балет — це дійсно те, чим ми можемо пишатися.

Анастасія Шевченко

Прима-балерина Національної опери

Що для вас балет?

Балет — це моя пристрасть та справа всього життя. Вдячна за це долі. 

Яка роль артистів балету під час війни?

Бути артистом балету зараз — це вибір. Це моя місія — зберегти наше мистецтво і давати надію новим поколінням.

Про яких легенд українського балету варто знати кожному?

Легендарний Серж Лифар. Улюблена балетна пара Валерій Ковтун і Тетяна Таякіна. Хореографиня та балетмейстерка, сильна й харизматична Валентина Калиновська. Народна артистка України і талановита педагогиня Ганна Кушнірова. Колишній соліст Національної опери та викладач КДФХК Олександр Шаповал, який загинув на фронті, але назавжди залишив після себе памʼять і слід в історії нашого балету.

Які вистави українського балету ви рекомендуєте відвідати?

Перлину українського балету — магічну «Лісову пісню», трагічну історію кохання «Дама з камеліями» (маю надію, що скоро її поновимо), «Снігову королеву» у хореографії геніальної Аніко Рехвіашвілі, «Елегію воєнного часу» Олексія Ратманського.

Як український балет звучить у світі зараз і як він може проявитися в майбутньому?

Зараз, як ніколи, ми показуємо, хто ми і якою є наша ідентичність. На гастролях Національної опери в США ми були раді побачити, як нас підтримує публіка. Зараз кожна поїздка за кордон і презентація нашого мистецтва у світі показує нашу силу і волю.

Реклама

Популярні матеріали

Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Які шуби носити цієї зими: стильні ідеї з подіумів та пропозиції...


Корифеї українського театру — як вони вплинули на відродження...


Читайте також
Популярні матеріали