Журнал «ELLE Україна» отримав ексклюзивну можливість поспілкуватися з дев’ятьма першими леді та джентльменами, які приїхали до нас, попри всі виклики воєнного часу.
У своїй промові на відкритті цьогорічного Саміту, присвяченого безпеці дітей, перша леді України наголосила: «Бойові дії тривають у більшості регіонів світу. І коли будь-де гинуть діти, це виклик усім правам людини». На тематичних панелях було розглянуто саме питання безпеки дітей під час збройних конфліктів, у родині, у школі та у віртуальному просторі, у навколишньому середовищі. «Болюча тема для України, де російські агресори щодня вбивають й калічать дітей і вже викрали 19 тисяч наших маленьких співвітчизників. Але хоч війна триває та залишається найбільшим болем для українців, наша держава сконцентрована не лише на собі, а й шукає нові рішення для подолання глобальних загроз і викликів. Адже безпека дітей багатовимірна», — зазначила Олена Зеленська.
Цьогорічний Саміт відвідали перша леді Гватемали Лукресія Пейнадо, перша леді Естонії Сір’є Каріс, чоловік Прем’єр-міністерки Данії Бо Тенгберг, перша леді Литви Діана Наусєдєнє, перша леді Сербії Тамара Вучич, перший джентльмен Словенії Алеш Мусар, перша леді Фінляндії Сюзанн Іннес-Стубб, дружина Прем’єр-міністра Белізу Россана Брісеньо.
Під час зйомок обкладинки в нас випала нагода ближче познайомитися з високими гостями. Музей «Хлібня» у Софії Київській, де тривала символічна виставка «Мистецтво — вища форма надії», став ідеальним місцем для отримання відповідей на питання: як наші гості впливають на імідж своїх країн через м’яку силу, чому важливо проводити такі ініціативи, як Саміт перших леді та джентльменів, і як вони вбачають свої персональні місії.
перша леді України Олена Зеленська
Варто почати з того, що таке м’яка сила. За класичним визначенням автора цього терміну Джозефа Ная, це можливість досягнути результату через співробітництво, добровільну участь, взаємну симпатію учасників. На відміну від сили жорсткої, яка передбачає примус чи оплату — нею, зокрема, весь час послуговується Росія, коли залякує одиниці своїх так званих союзників.
Отже, м’яка сила — це не обов’язково про культуру та дипломатію, і кожна країна по-своєму нарощує свій індекс мʼякої сили. Приміром, Швеція зазвичай має високі бали у світовому рейтингу завдяки своїм гуманітарним цінностям: у них інновації, боротьба зі зміною клімату дуже органічно вплетені у модель держави загального добробуту. І це все про мʼяку силу — адже, приміром, доброзичливе ставлення до довкілля якнайкраще підсвічує позитивний імідж країни.
Україна зараз нарощує мʼяку силу дуже активно. Цьогоріч була створена Глобальна коаліція українських студій, яка має на меті об’єднати всі програми з україністики в університетах світу та розвинути нові, щоб студенти, майбутні вчені дізнавалися об’єктивну інформацію про нашу країну і поширювали її далі. Та навіть приєднання України до Міжнародної коаліції зі шкільного харчування підвищує наш індекс, адже це плюс до загального добробуту.
Дії перших леді та джентльменів впливають не лише на імідж, а й на ВВП своїх країн. Знаємо про це вже достеменно завдяки дослідженню, яке цьогоріч провела світова консалтингова компанія з оцінки брендів Brand Finance. Згідно з ним, вплив перших леді та джентльменів на м’яку силу країни становить 35%. Тобто у нас є всі інструменти, щоб на третину формувати сприйняття своїх країн у світі. Там же, в дослідженні, виявили: підвищення показника Глобального індексу м’якої сили завдяки ініціативам перших леді та джентльменів може привести до зростання ВВП на суму до 1,22 мільярда доларів.
За минулий рік Україна додала найбільше балів серед усіх країн світового рейтингу м’якої сили. Це в тому числі результат нашої діяльності. Показник, що діалог людяності, як дуже коротко можна окрестити мʼяку силу, ефективніший, аніж натиск ворога.
Саміт перших леді та джентльменів однозначно працює на мʼяку силу держави, адже як мінімум це дуже плідний міжнародний нетворкінг. Приміром, цього року до нас уперше доєдналися мої колеги з Латинської Америки, перші леді Белізу та Гватемали. І це хороше зрушення в дипломатичних стосунках з цим регіоном. Бо для їхніх країн (не тільки для них, наводжу це як приклад) формуватиметься імідж України як країни, що піклується про безпеку не лише українських дітей, а й дітей у всьому світі. Країни, що прагне захистити їх не лише від ракет, а й від булінгу, ментально. Країни, що захищає своє довкілля — на Саміті наскрізною темою була екологія. Врешті-решт, країни, чиї діти мають стійкість, мають спроможність танцювати, попри те, що війна лишила шрами на їхньому тілі. Я вдячна всім моїм колегам за те, що спільно нам вдається показувати саме таку Україну — країну, що говорить мовою людяності.
І в Україні, і в США, і у Фінляндії діти стикаються з булінгом у школі — різною мовою, з різних причин, однак його механізм однаковий. І от у Фінляндії є вже сильна експертиза, як з ним боротися, — ясна річ, ми не маємо «винаходити» щось геть нове, якщо вже є хороші напрацьовані механізми. Естонія сильна в питаннях кібербезпеки — на Саміті виступали їхні представники; Японія лідирує за показниками дитячого здоров’я. Але жодній країні не під силу відповісти на всі виклики одразу. Особливо країні у розпал повномасштабної війни. Тому брати й використовувати позитивний досвід партнерів, а не набивати власні синці там, де цього можна уникнути, — найкраще рішення.
Уже маємо потужний приклад такої співпраці — медичне партнерство, що було започатковане на полях минулого саміту. У ньому вже беруть участь 17 країн і 44 закордонні медичні заклади, що стали медичними побратимами й посестрами наших лікарень, у тому числі й дитячих. Наші медики мають змогу консультуватися з колегами з усього світу, проходити стажування, запозичати науковий досвід. Уявіть, що в Україні працюють лікарі з найкращих госпіталів світу, — це абсолютно безцінна
співпраця.
Україна зараз у дуже складній ситуації: нам треба рятувати дітей і від побутових й соціальних загроз, і від загрози, яку створила країна-агресор. Від її щоденних бомб і ракет. Від її викрадень. Дев’ятнадцять тисяч — і це щонайменше — наших дітей вивезено з окупованих територій до Росії. Ще один приклад міжнародного партнерства, який уже працює, — Коаліція з повернення дітей, спілка із країн, яким не байдуже і які допомагають у переговорному процесі з російськими терористами.
У нас на Саміті виступав Френсіс Фукуяма, футуролог, економіст зі світовим імʼям. Так от він сказав, що інвестує багато часу та зусиль для того, щоб допомогти молодшому поколінню України. І що це найбільш наснажливий досвід у його житті. Я би хотіла, щоб саме так діяла вся світова спільнота, гуртуючись навколо безпеки дітей.
Публічно представили один із результатів на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, в межах окремого івенту Саміту. Це спільна декларація учасників Саміту — моїх колег, перших леді та джентльменів — яка узгоджує ключові пріоритети безпеки дітей: у збройних конфліктах, родині, школі, кіберпросторі. Власне, ці пріоритети визначали основні панелі Саміту.
Однак цей документ не декларативний, як багато міжнародних документів, що вже існують у цій площині. Україна зобовʼязалася й розробила експертний документ, в якому зібрала наш непростий досвід, як реагувати на воєнні виклики задля безпеки дітей. Його зможе використати будь-яка країна світу, що наразі перебуває у воєнному конфлікті чи опиниться перед ним. А також зможе застосувати й до інших загроз — як-от стихійні лиха. У нас школи руйнують російські ракети, а десь, приміром, — смерчі. В обох випадках дітей потрібно рятувати з-під завалів, а їхніх батьків — рятувати ментально. Ми вчилися та ще вчимося цьому зараз фактично в реальному часі. Хочу вірити, що ці практичні рекомендації допоможуть рятувати дітей у всьому світі, бо їх країни вже матимуть інструменти для цього.
Чому для нас так важливо, щоб документ був дієвим? Тому що за останні три роки ми бачимо, наскільки хиткими виявилися міжнародні, навіть найкращі домовленості, перед реальною загрозою. Хіба ми можемо казати, що Конвенція ООН про права дітей працює, коли країна — член ООН, країна-терорист Росія, вбиває та викрадає українських дітей? Певно, ні. Отже, потрібні нові політики, нові домовленості, як діяти.
Поговорили про це на полях Генасамблеї. Вона завжди збирає ключових політиків, міжнародні організації, громадянське суспільство, дипломатів. Власне, усіх тих дорослих, чий прямий обовʼязок — захищати дітей. Сподіваюсь, нам вдасться консолідувати потрібні зусилля на міжнародній арені.
перша леді Фінляндії Сюзанн Іннес-Стубб
Люди часто недооцінюють значення м’якої сили. Ви можете мати всю владу у світі, але, зрештою, саме сприйняття людьми вас або вашої країни має вирішальне значення. Росія, наприклад, зараз не має м’якої сили. На відміну від України. І робота, яку проводить Олена Зеленська, — це м’яка сила в її найкращому прояві. Тому ваша країна відома в усьому світі не лише своєю мужністю і стійкістю, а й співчуттям, теплотою та відкритістю своїх людей.
Ніщо не заслуговує на нашу любов і захист більше, ніж діти. Будь-яка інвестиція в їхній добробут — це інвестиція в майбутнє. Проте, особливо під час війни, голоси дітей часто втрачаються. Ми повинні прагнути, щоб майбутні покоління зростали здоровими, врівноваженими та освіченими громадянами, які роблять позитивний внесок у суспільство. Коли діти ростуть у безпечному середовищі, вони найімовірніше процвітатимуть і допомагатимуть будувати більш стабільний і мирний світ. У цьому завданні освіта відіграє ключову роль. Наразі у Фінляндії близько дев’яти тисяч українських дітей здобувають дошкільну та початкову освіту. Ми у Фінляндії раді, що можемо підтримати Україну, і надаємо безкоштовну освіту маленьким українцям, щоб одного дня вони змогли успішно повернутися до демократичної, квітучої та незалежної України.
Ми у Фінляндії знаємо, що означає боротися за незалежність. Адже маємо понад 1300 кілометрів кордону та власну історію війн з росіянами, тож відчуваємо величезне співчуття до українців, які опинилися в цій жахливій ситуації. Фінляндія є одним з найсильніших прихильників України.
Для мене велика честь брати участь у Саміті перших леді та джентльменів. І таким чином теж засвідчити підтримку України нашою державою.
перша леді Фінляндії Сюзанн Іннес-Стубб та перша леді Естонії Сір’є Каріс
Вплив перших леді та джентльменів може виходити далеко за межі традиційної дипломатії. Через адвокацію та спільні ініціативи ми здатні підтримувати справи, що викликають широкий резонанс у різних країнах, як-от підвищення обізнаності про ментальне здоров’я, підтримка інклюзивних освітніх можливостей і заохочення особистісного зростання. Це дозволяє нам проеціювати наші цінності, ідеали та культуру на розбудову доброзичливості й зміцнення партнерських відносин.
Саме тому як перша леді я виступаю за психічне здоров’я та благополуччя дітей і молоді. Сьогодні, коли ментальне здоров’я юнацтва є одним з найбільших викликів нашого суспільства, ми маємо докласти максимум зусиль, щоб забезпечити нашим дітям умови зростати й навчатися в безпечному просторі. Діти та молодь є одними з найбільш вразливих верств людства. Їхній захист — це спільна відповідальність, яка не має кордонів, оскільки їхній добробут формує наше майбутнє. Адже в усьому світі проблеми схожі, тому разом ми здатні знайти рішення.
Однак сьогодні ми не можемо забувати, що наше найважливіше колективне зусилля — це зупинити російську агресію проти України. Ми є свідками воєнних злочинів майже щодня, коли російська армія бомбить школи, дитячі майданчики та лікарні. Ми не можемо заспокоїтися, поки діти, депортовані загарбниками, не будуть повернуті до своїх родин. Діти — це серце кожної нації, і коли ми захищаємо їх разом, то не лише розвиваємо їхній потенціал, а й підтримуємо більш співчутливий світ. Естонія триматиме питання українських дітей, які постраждали від війни, особливо депортованих дітей, на міжнародному порядку денному.
Я щиро захоплююся Оленою Зеленською не лише як лідеркою — її відданість дітям та їхній безпеці справді надихає. Завдяки об’єднанню ми можемо впливати на позитивні зміни в глобальному масштабі. Я вже вдруге беру участь у Саміті перших леді та джентльменів у Києві, тому рада поділитися своїми думками про безпеку в контексті освіти на прикладах з Естонії. Цей форум також сприяє міжкультурному взаєморозумінню та допомагає будувати цінні партнерства.
Естонія підтримує Україну з першого дня повномасштабної російської агресії, і ми надалі підтримуватимемо вас, доки це буде необхідно.
перший джентльмен Словенії Алеш Мусар
Коли ми захищаємо дітей, то насправді захищаємо наше майбутнє. Ми несемо відповідальність за передачу наших цінностей і нашої спадщини від покоління до покоління. Оскільки небезпеки, що загрожують дітям, не визнають міжнародних кордонів, вони є глобальними. Наші дії також мають бути спільними, незалежно від того, в якій країні ми перебуваємо.
Кожна дитина має право жити в мирі та безпеці. Діти України позбавлені цього права. Вчора я приїхав сюди з Ізмаїла, де наша гуманітарна організація ITF реалізує проєкт з надання психосоціальної підтримки дітям (у місті Ізмаїл, Ізмаїльському районі та в Херсонській області за підтримки урядів Словенії та США
в рамках реалізації пілотного проєкту «Турбота про психічне здоров’я та психосоціальна допомога дітям та їхнім сім’ям», що реалізується ГО «Жива-Я». — Прим. ред.).
Внутрішнє переміщення, відсутність батьків, які значною мірою перебувають в армії, нездатність сімей впоратися з різними ситуаціями під час війни — це дійсно те, де ми всі разом повинні допомогти забезпечити систему, яка дозволяє розпізнати, коли діти в біді, та надати їм допомогу через консультування. Це те, що ми намагаємося зробити. І ми маємо та можемо це робити, щоб захистити майбутнє українських дітей і, як ми вже говорили, майбутнє України.
Безпека дітей — всесвітня тема. І саміти, що присвячені такій темі в будь-якій точці світу, ми безумовно відвідали б, якби нас запросили. Але я переконаний — вкрай важливо, що ми нині приїхали до Києва. І не тільки тому, що діти в Україні перебувають в особливій небезпеці під час цієї війни, але й для того, щоб показати нашу солідарність з ними, щоб показати, що нам не байдуже, що тут відбувається: дітей переміщують, дітей викрадають, дітей ранять і дітей вбивають. Ми (перші леді та джентльмени. — Прим. ред.) перебуваємо на неформальних позиціях. Наші ролі здебільшого чітко не визначені. Спільним для всіх нас є те, що ми служимо нашим країнам. Наша роль полягає в тому, щоб підтримувати політику наших дружин чи чоловіків, президентів чи прем’єрів, а також висловлювати ставлення до певних проблем наших країн. Те, що роблять перші леді та джентльмени, впливає на імідж наших держав. Це так звана м’яка сила. Цілком очевидно, що Словенія підтримує Україну в цій жахливій війні, — це також одна з причин мого перебування тут.
перша леді Сербії Тамара Вучич
Я вірю, що кожен з нас, кожен громадянин окремо, незалежно від того, чим він чи вона займається, відіграє важливу роль у представництві своєї країни. Куди б ми не йшли, що б ми не робили, на нас неминуче дивляться крізь призму нашого походження. Бо ми — повноважні представники своєї держави, і на основі нашої поведінки буде складатися враження про наших людей і країну в цілому. Якщо додати до цієї картини відповідальність, що її несе в собі роль першої леді або джентльмена (байдуже, визначена вона інституційно чи ні), а також підвищену видноту, частоту контактів, — тільки тоді ми зможемо побачити можливість і потенціал м’якої сили через діяльність і співпрацю між першими леді та джентльменами.
Раніше ця роль мала суто протокольний характер. Потім протягом десятиліть вона трансформувалася залежно від готовності та бажання осіб на цій посаді активніше долучатися до створення кращого та гуманнішого суспільства.
Сьогодні я впізнаю багатьох перших леді та джентльменів, які досягли значних успіхів у своїх професіях і які готові додатково залучити свої знання, досвід, енергію, час і зробити певний внесок у розвиток людського суспільства, поставити свої здібності на службу дипломатичній діяльності, співпраці та наведенню мостів між народами і країнами.
Особистий контакт багато значить не тільки в дипломатії, а й у політиці. Як професійна дипломатка, саме в особистому контакті я вбачаю найбільшу силу таких зустрічей. Я підтримую Саміт, що вже вчетверте проходить у Києві, від самого початку, коли Олена Зеленська презентувала й запропонувала його проведення. Адже я усвідомлюю важливість співпраці в рамках платформи, яка збирає людей, готових пропонувати та забезпечувати зміни на краще.
перша леді Белізу Россана Брісеньо
Коли перші леді та джентльмени відстоюють справи, які співзвучні глобальним пріоритетам, вони демонструють прагнення своїх країн бути відповідальними, орієнтованими на співпрацю та співчутливими членами міжнародної спільноти. Як дружина Прем’єр-міністра Белізу, я глибоко усвідомлюю свій обов’язок не лише представляти погляди мого чоловіка та його адміністрації, а й втілювати дух Белізу та його народу. Тому через свої дії, ініціативи та партнерства з іншими країнами я слугую відображенням цінностей і пріоритетів моєї нації, через які я прагну підтримувати позитивний і достовірний образ Белізу у світі.
Хоча кожна країна має свій унікальний підхід до безпеки дітей, наші виклики не завжди унікальні.Тому шляхом об’єднання наших зусиль ми здатні краще вирішувати ці проблеми, які жодна країна не може вирішити самотужки. Спільна праця дозволяє ділитися нашими знаннями, ресурсами та найкращими практиками для побудови систем захисту, які є більш стійкими та ефективними для забезпечення добробуту дітей в усьому світі.
Коли ми об’єднуємося задля захисту дітей, то посилаємо переконливий сигнал: незалежно від того, звідки діти походять, їхня безпека та благополуччя завжди мають бути фундаментальним аспектом місії кожної нації.
Завдяки поважній платформі, ініційованій в Україні, перші леді та джентльмени мають перспективу спілкуватися з різноманітною аудиторією — як на національному, так і на міжнародному рівні. Тим самим ми розвиваємо довготривалі відносини, що виходять за рамки просто політичних чи дипломатичних зв’язків. Тому через участь у Саміті перших леді та джентльменів ми допомагаємо генерувати позитивний вплив за межами наших кордонів, демонструємо нашу відданість глобальній солідарності та спільному процвітанню.
Моя головна мотивація поїхати до країни, охопленої війною, щоб взяти участь у Саміті, випливає з моєї непохитної прихильності до безпеки та благополуччя дітей. Моя місія — висвітлювати актуальні проблеми, а також слухати та вчитися на досвіді інших, забезпечувати постійне вдосконалення наших стратегій.
чоловік Прем’єр-міністерки Данії Бо Тенгберг
Перш за все, я вважаю, що діти — це найцінніше, що у нас є, і в них наше майбутнє. Не тільки їхнє майбутнє, але й наше. І я б сказав, що маленькі діти беззахисні й невинні, тому наш обов’язок, звичайно, піклуватися про них, всіляко захищати їх. Усі розуміють, що виклики, небезпеки не мають кордонів, і вони приходять з багатьох напрямків.
В Україні — це передусім війна і все, що витікає з неї. Якщо говорити про ментальне здоров’я, згадати тему минулорічного Саміту, то війна через різні травматичні події вдирається в душі дітей, в їхнє мислення. Тому дуже важливо піклуватися про них, не допускати, щоб діти отримували цей жахливий досвід, і лікувати тих, хто вже постраждав внаслідок війни.
Особисто я брав участь у панелі, що присвячена загрозам для дітей з боку кіберпростору. Звичайно, кіберпростір має багато й позитивних рис, але не слід недооцінювати приховані в ньому небезпеки. Тому важливо наголосити на великій відповідальності авторів контенту під час створення медіапродуктів для дітей — зокрема кіно, телебачення чи онлайн-платформи.
Я вважаю, що такі форми взаємодії, як саміти, важливі. Платформа перших леді та джентльменів надає майданчик для потужного діалогу. Переконаний: ми як перші леді та джентльмени можемо надихнути, привернути увагу до цих актуальних тем не тільки у своїх суспільствах, а й на міжнародному рівні. Це дуже слушна нагода підтримувати добрі особисті стосунки, що в нашому світі є вкрай важливим. Подібні зустрічі, зокрема Київський саміт, всіляко допомагають зміцнювати відносини між країнами, між людьми. Звичайно, я також, як і всі мої колеги, хочу наголосити: я відвідую вашу країну під час війни для того, щоб щиро її підтримати.
перша леді Литви Діана Наусєдєнє
Обов’язки першої леді в Литві є громадськими. Вони полягають у представленні Литви у світі, підвищенні видимості та впізнаваності культури країни. Активна діяльність і м’яка сила є ефективними інструментами для досягнення успіху Литви. Дослідження суспільних наук описують сфери відповідальності перших леді та джентльменів як широкомасштабні, що, безсумнівно, охоплюють усі вісім стовпів м’якої сили: бізнес і торгівля, державне управління, міжнародні відносини, культура і спадщина, ЗМІ та комунікації, освіта і наука, люди і цінності, а також стале майбутнє.
Індекс м’якої сили став невід’ємною частиною порядку денного ООН. Більше того, він є важливим індикатором для оцінки виконання Цілей сталого розвитку. Партнерство між першими леді та першими джентльменами виходить за рамки просування політичних, економічних і культурних відносин. Воно відіграє вирішальну роль під час гуманітарних криз. Від демонстрації солідарності під час землетрусу в Туреччині до обміну досвідом з Польщею у вирішенні проблем, з якими стикаються люди з інвалідністю. Також унікальним прикладом багатосторонньої співпраці став Український центр у Литві, який ми відкрили та патронуємо разом з Оленою Зеленською. Центр надає українським сім’ям психологічну підтримку, соціальні, освітні та культурні послуги, об’єднуючи м’яку силу з роботою державних органів, наукових і культурних установ, неурядових організацій та міжнародних партнерів. У липні 2023 року під час саміту НАТО у Вільнюсі діяльність Українського центру була презентована не лише дружинам і партнерам лідерів країн-членів та країн-партнерів НАТО — першим леді та джентльменам країн, а й усій світовій спільноті. Тому я глибоко переконана, що перші леді та джентльмени повинні й надалі згуртовуватися, об’єднуватися для сприяння діалогу та ефективному вирішенню глобальних гуманітарних викликів через партнерство, публічну дипломатію, обмін знаннями та спільні ініціативи.
Благополуччя дітей — це спільна мета для всіх нас. Я щиро вірю, що м’яка сила, солідарність і гуманізм ставатимуть сильнішими, як потужна протиотрута жорстокій машині війни, прокладаючи шлях до ефективних рішень, які забезпечать стале майбутнє нашого спільного світу.
Україна бореться не лише за власну свободу та незалежність, а й за свободу і незалежність усієї Європи. Україна захищає свій суверенітет, спільні людські цінності та саму демократію. Сталість і порядок завтрашнього світу повинні ґрунтуватися на принципах міжнародного права. Саме тому моя країна є одним з найактивніших прихильників України. Кожен з нас має унікальний голос, який ми можемо використати для боротьби за процвітання та прогрес, за щасливе дитинство для всіх. Мій вибір — стояти за дітей, за майбутнє, за життя. Я закликаю всю міжнародну спільноту стати разом з Україною на бік Правди й Добра.
перша леді Гватемали Лукресія Пейнадо
М’яка сила перших леді та джентльменів може сильно впливати на ключові теми та позиціонувати їх на різних рівнях. Через втілення в життя нашої індивідуальної та колективної м’якої сили ми стаємо інструментом для лідерства без офіційних повноважень. Наприклад, підвищення обізнаності, формування громадської думки та проголошення ключових меседжів — це дієві способи залучення такої м’якої сили на користь всіх, зокрема вразливих груп.
Історія знає безліч прикладів того, як перші леді та джентльмени задіяли м’яку дипломатію, м’яку силу, щоб розширити можливості громад і просувати місцеві національні або глобальні програми. Громади та окремі особи повинні діяти таким чином, щоб поважати гідність, притаманну дітям і підліткам, зберігати, поважати та просувати їхні права людини. Надзвичайно важливо, щоб емоційна, фізична цілісність дітей і молоді була захищена у приватній і публічній сферах.
Я відстоюю профілактику, дію на випередження. Отже, профілактика в нашій діяльності має бути пріоритетом номер один. Просвітницька робота з сім’ями, батьками та громадами. Виховання дітей у позитивному та дбайливому ставленні до них. Підтримувати батьків і дітей в адекватному управлінні своїми емоціями та надавати їм навички для вирішення складних ситуацій, пов’язаних з батьківським вихованням і сім’єю. Ці зусилля продемонстрували успіх, знизили ризики та підвищили рівень захисту дітей на первинному рівні. Отже, спільними зусиллями прагнемо подолання всіх викликів!
Номер доступний для замовлення на сайті elle.ua за посиланням.
Фото: Антон Кулаковський;
Технічне забезпечення: Діма Ромас;
Стиліст: Наташа Каменська;
Асистенти стиліста: Христина Мулярчук, Юрій Жуйков;
Візаж/зачіски: Тетяна Овдієнко;
Sandler Wellness Center: Перукарі: Руслан Захарченко, Наталія Задоєнко, Ольга Ткаченя, Олена Шевченко; Візажисти: Дмитро Грибко, Марк Метцгер, Яна Мартиросян, Марта Скальська;
Офіційний партнер зйомки: Guzema Fine Jewelry.