Ігор Лаченков про популярність свого Telegram-каналу, мільйонні збори для ЗСУ та лагідну українізацію

Ексклюзивно для ELLE.UA

Багато українців дізналися про початок повномасштабної війни з Telegram-каналу «Лачен пише», створеного 23-річним блогером Ігорем Лаченковим на початку січня. За вісім місяців ресурс став одним з найтоповіших в українському інфопросторі: за ним на сьогодні стежать понад 850 тисяч читачів. Шалену популярність хлопець зумів конвертувати у соціальну допомогу: влітку разом із Сергієм Притулою всього за три дні він зібрав 600 млн грн на безпілотники «Байрактар», менше ніж за добу — 24 млн грн для ЗСУ з нагоди Дня Незалежності та понад 5 млн грн — на «херсонські кавуни» на тлі новин про успіхи українських військ на півдні країни. Блогер, якого днями внесли до рейтингу Forbes «30 до 30: обличчя майбутнього», не поспішає спочивати на лаврах, у режимі нон-стоп веде Telegram-канали «Лачен пише», «Бро скинув мем», «Злочин та кара», канали у Twitter, Instagram, Facebook і продовжує допомагати армії й медикам.

Старша редакторка ELLE Світлана Кравченко розпитала Ігоря Лаченкова, як це — бути лідером думок у країні, де йде війна, чому його благодійні збори завжди короткострокові, як він підтримує свій емоційний стан та чим планує займатися після перемоги.

ELLE.UA Буквально за кілька місяців ви стали справжньою зіркою, до думки якої прислухаються сотні тисяч українців. Що дає вам така популярність і чи немає у вас страху втратити цей вплив після завершення війни? Адже змінюються часи, змінюються і герої.

І.Л.: Сьогодні я відчуваю велику відповідальність за все, що я роблю і говорю, тому що розумію, як впливаю на інформаційний простір. Для багатьох людей, які стежать за мною, я є прикладом. Популярність допомагає мені у волонтерстві, тому що я використовую свій медійний ресурс тільки для того, щоб якось пришвидшити перемогу нашої країни. Чи боюся я втратити цю популярність? Скажу чесно, мене це не хвилює: як прийшло, так і пішло. Гадаю, мені завжди буде чим зайнятися, та й новини нікуди не зникнуть.

ELLE.UA Сьогодні контент каналу «Лачен пише» мало чим відрізняється від Telegram-каналів «Української правди», НВ, «Громадського» тощо, хіба що вашими короткими (часто іронічними) коментарями. Яким ви бачили цей канал на самому старті?

І.Л.: «Лачен пише» створювався для «своїх». Через цензуру я не все міг публікувати в Instagram, тому почав писати у власний Telegram-канал. Я ж не знав тоді, що все так обернеться. Спочатку я намагався висвітлювати аналітику на політичні та економічні теми. Але вже буквально за тиждень стало зрозуміло, що все йде до війни, а отже, увага каналу зосередилася тільки на цьому питанні.

ELLE.UA У своїх попередніх інтерв’ю ви зазначали, що були готові до повномасштабного вторгнення РФ. Розкажіть, будь ласка, про це більше детально.

І.Л.: Я слухав багатьох військових і спілкувався з багатьма аналітиками, які говорили про неминучість повномасштабного вторгнення з боку РФ. Батальйон «Азов», повідомлення якого я теж читав, чітко розписав сценарій, як усе має бути. Тільки ніхто не знав, коли саме це трапиться. Мене звинувачували в тому, що я багато часу приділяю військовій темі. Усе було очевидним, хоча багато хто не вірив до останнього.

24 лютого я зустрів у режимі онлайн.

Багато українців дізналися про ситуацію з мого повідомлення «Почалася війна».

Звісно, я не спав. Якщо подивитися канал, там видно, що я всю ніч моніторив новини: вибухи в Маріуполі, прорив блокпоста з Криму, виступ Путіна о 4:00 і зрештою повідомлення про повномасштабне вторгнення.

ELLE.UA У нещодавньому інтерв’ю американському виданню Washington Post Володимир Зеленський підтвердив, що вище керівництво було поінформоване про цілком реальні плани Кремля атакувати Україну. Водночас населення, за його словами, до останнього заспокоювали, аби «втримати країну від хаосу». Багатьох українців обурила ця заява і той факт, що їх не попередили про повномасштабне вторгнення. А як до цього поставилися ви?

І.Л.: Це важке питання. По-перше, Кирило Буданов (начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України. — Ред.) попереджав про загрозу повномасштабної війни. Тому не можна стверджувати, що від нас щось приховували. Погляньмо хоча б на Донбас сьогодні: лінія фронту постійно зміщується, всі розуміють, що триває війна, летять ракети, розриваються снаряди. І що, звідти евакуюються? Не всі. Там досі залишається багато людей. Якби в січні нам офіційно заявили, що буде повномасштабне вторгнення, гадаю, 60% українців сприйняли б це як брехню. До того ж немає вже сенсу сидіти й гадати, як було б краще. Маємо те, що маємо. Сьогодні треба думати, як перемогти, як далі боротися з величезною країною-агресоркою. Минуле — то минуле.

ELLE.UA Але в контексті цього як українцям зараз ставитися до заяв причетних до влади осіб про завершення війни через умовні 2-3 тижні?

І.Л.: Чим швидше люди зрозуміють, що ця війна триватиме довго, тим їм самим буде легше. Щось спрогнозувати нереально, ми не ворожки, не астрологи. Аналітику теж будувати непросто, тому що світ перебуває у стані турбулентності. Ми оцінюємо ситуацію з позиції країни, в якій іде війна. Але в інших державах теж відбувається багато різних процесів, які на нас прямо впливають. Ми всі перебуваємо на межі глобальної економічної кризи, важко сказати, що буде восени. Тому давати сьогодні якісь прогнози — марна справа.

ELLE.UA Днями в публічному просторі з’явилася інформація про великий контрнаступ ЗСУ на Херсонському напрямку. У той час коли медіа почали публікувати меми про херсонські кавуни, деякі військові попросили суспільство бути більш стриманим у висвітленні таких новин, оскільки ніхто не знає, якою ціною насправді дається звільнення регіону. Як на своєму каналі таку інформацію подаєте ви?

І.Л.: Я писав, що потрібно довіряти тільки військовому керівництву щодо новин із фронту, а саме на Херсонському напрямку. Я публікую, куди ми влучаємо і що знищуємо, якщо це відкрита інформація, якщо це дані від офіційних джерел, оприлюднення яких не шкодить поточній ситуації.

ELLE.UA Як ви запобігаєте розповсюдженню фейків на своєму каналі?

І.Л.: Весь контент ми перевіряємо, але інколи навіть офіційна інформація спростовується і доводиться вибачатися. Буває, що й офіційні представники роблять вкиди. Ще сім місяців тому кількість фейків в українських медіа зашкалювала, трапляються вони і зараз. Наприклад, днями багато ресурсів поширили фейковий Telegram-канал Валерія Залужного (Головнокомандувач Збройних Сил України. — Ред.). Це було смішно, оскільки перевірити джерело можна було за хвилину, аби потім не публікувати спростувань і вибачень.

ELLE.UA На тлі новин про успіхи української армії на півдні ви оголосили збір коштів для ЗСУ («на херсонські кавуни»), який закрили рівно через добу. Більшість ваших зборів обмежені в часі, чому?

І.Л.: Цей збір не був прив’язаний до цифри чи якоїсь дати, ми збирали на wow-ефекті. Люди хотіли якось допомогти армії, ми використали цей момент, щоб направити кошти до фонду «Повернись живим». Поставили дедлайн до кінця дня, щоб не розтягувати. У таких зборах головне — тримати їх у фокусі уваги. Коли ти відкрив збір, запушив і швидко закрив, люди відчувають єдність і те, як завдяки маленьким внескам збирається велика сума. І це круто.

Якщо збір розтягувати на тиждень, актуальність утрачається і люди забувають про нього.

ELLE.UA Скільки всього за сім місяців вами було проведено таких зборів?

І.Л.: До десяти.

ELLE.UA Яка сума була зібрана?

І.Л.: Якщо рахувати з «Байрактарами», то десь 140 млн грн. Два останні збори (До Дня Незалежності й «на херсонські кавуни») — майже 30 млн грн.

ELLE.UA Як людина, котра регулярно займається благодійними зборами, чи помітили ви зменшення донатів від людей порівняно з першими місяцями війни?

І.Л.: Я можу спиратися тільки на слова Тараса Чмута, директора фонду «Повернись живим», який має доступ до глибинної аналітики. Він каже, що так, залученість справді впала і багато благодійних фондів зараз тримаються на стабільному плато. Ті донати, які ми спостерігали в перші три місяці, — це взагалі шалені цифри. І процитую знову пана Чмута: «Збори прив’язані до економіки країни, падає економіка — збори теж падають».

ELLE.UA У чому мають найбільшу потребу наші військові? На що зараз краще донатити?

І.Л.: Якщо говорити з позиції волонтерів, то краще купувати дрони і транспорт. 80% усіх запитів до мене стосуються саме автівок.

ELLE.UA Трапляються випадки, коли блогери відкривають збори і допомагають ЗСУ через так званих волонтерів, які зрештою виявляються шахраями. Чи можна з огляду на це говорити, що краще донатити тільки фондам напряму?

І.Л.: Звісно, в сім’ї не без виродків. Але є дуже багато порядних волонтерів, які з 24 лютого, а дехто і роками допомагають країні, і до них немає жодних питань. Краще перевіряти, кому ти донатиш гроші, хто ця людина, чим вона займалася раніше. Я згоден, що не завжди публічні люди можуть виявитися суперчесними, але волонтерство — це завжди про довіру. Я не буду закликати не довіряти нікому, крім фондів. Самі фонди зізнаються, що чесні волонтери, які можуть купити автівку і передати на фронт, дуже допомагають їм. Це все сприяє спільній перемозі.

ELLE.UA Як би ви описали той рівень волонтерства, на який вийшла Україна за ці сім місяців?

І.Л.: Усім сьогодні зрозуміло: ця війна не політична, а ідеологічна.

Українці, які хочуть боротися з агресором, збирають нереальні суми на «Байрактари», дрони, супутники. Це не тільки історія внутрішньої крутизни, це світові масштаби, які Росії можуть тільки снитися.  

ELLE.UA Очільник британської розвідувальної служби Джеремі Флемінг у статті для The Economist заявив, що Путін повністю програв інформаційну війну в Україні. Чи згодні ви з його думкою?

І.Л.: Я вважаю, що інформаційна війна, як і війна на всіх інших фронтах, триває кожен день. Можна сказати, що на нашому боці перевага, та ще не перемога. Росія роками вкладала величезні кошти у пропаганду, в тому числі й на Заході. Згадаймо хоча б цей скандал зі звітом Amnesty International — яскравий приклад того, як РФ не економить на інформаційній війні. Якби українці не порушили це питання, якби не збурили соцмережі, якби наш дипломатичний блок не виніс це на міжнародний рівень, світова спільнота проковтнула б той «звіт», а росіяни використовували б як «надійне джерело інформації». Росія продовжує це робити: скуповує таких собі журналістів на Заході, які люблять гроші, і розкручує про нас багато неправдивих історій. Наприклад, у сусідній країні зараз розганяють тему «Досить українізувати Польщу» (навіть хештег такий запустили). Я занурився в питання, передивився багато акаунтів, які це розповсюджують, і побачив низку російських ботів, на сторінках яких нічого, крім того хештегу, немає. Звісно, серед поляків також трапляються радикально налаштовані, але їх завжди мізерно мало порівняно з тим, скільки людей нас там зараз підтримує.

ELLE.UA Соціологи стверджують: повномасштабне вторгнення РФ спричинило безпрецедентне об’єднання нації в підтримці української мови. Нині в умовах війни ми спостерігаємо масовий перехід російськомовних громадян на українську. Поділіться власним досвідом і думками щодо мовного питання.

І.Л.: Я за лагідну українізацію. Мені здається, що мовне питання часто використовують як маніпуляцію або хайп. Якщо хочеш хайпонути в Інтернеті, напиши пост про мову. Я постійно всім кажу: зараз треба думати, як боротися з агресором і не шукати внутрішніх ворогів. Українізуватися треба, це не обговорюється, ми йдемо до цього. Водночас неможливо на сто відсотків українізуватися за короткий проміжок часу, тоді як сотні років знищували нашу мову, культуру і взагалі українців. Я бачу позитивну динаміку: люди поступово українізуються. Я бачу це у своєму колі й на власному прикладі: усі платформи я перевів на українську, намагаюся спілкуватися нею і поза роботою. Вважаю, що людям потрібен час: хто захоче, той перейде. І не треба кричати: «Чому ти спілкуєшся російською?» — краще покажи, як круто розмовляти українською. Тому що українці — вільний народ, який негативно сприймає різку позицію.

Потрібно менше сваритися і більше думати.

Якщо ви так переймаєтеся українізацією, робіть класний контент. Тому що найкращий вихід — це створювати більше українського продукту, більше навчати людей, більше пояснювати.

ELLE.UA Кого б з україномовних YouTube-блогерів ви порадили?

І.Л.: Усі знають Сергія Стерненка, в його ніші йому немає заміни. Якщо говорити про розважальний контент, то «Леви на джипі» — це просто топ. Гадаю, що класних україномовних каналів зараз вистачає, просто я трохи не в темі з огляду на свою завантаженість, часу на YouTube у мене немає.

ELLE.UA Чи не хочеться вам бодай іноді влаштувати собі digital detox? Сьогодні психологи радять це українцям, які перебувають по інший бік інфопростору. А ви взагалі в новинах 24/7...

І.Л.: Я постійно в телефоні, не можу більше 20 хвилин не брати його до рук. Звісно, хочеться трохи перепочити, але на це немає часу. Щойно я щось таке для себе запланую, як починає відбуватися щось у країні або ж виникає потреба у зборах. Потім відпочину.

ELLE.UA Але ж над каналом «Лачен пише» крім вас працює ще двоє осіб. Невже вони не можуть вас підстрахувати?

І.Л.: Колеги допомагають мені з каналом, коли я на годину-дві відволікаюся на інші справи. Але навіть у цей час я дивлюся, що там поститься.

ELLE.UA Як ви підтримуєте свій емоційний стан у такому ритмі?

І.Л.: Мені подобається «бавовна» — коли все палає, горить, усі бігають, метушаться. (Сміється.) А ще люблю піші прогулянки під музику.

ELLE.UA Ви яскравий представник сучасної української молоді, яка змінює історію країни. Якими ви бачите сьогодні своїх ровесників, яких війна змусила різко подорослішати?

І.Л.: Я захоплююся ними! Мені дуже подобається, як молоде покоління формує контекст подій, які ми зараз переживаємо. Коли я дивлюся на нашу молодь, я спокійний за наше майбутнє. Так, не всі ідеальні, хтось показує і негативні приклади, але більшість із них — це топ, це наше завтра, яке точно буде добрим.

ELLE.UA Який власний проєкт ви б хотіли реалізувати після перемоги?

І.Л.: Я б сфокусувався на ветеранах. Я б не хотів, щоб наші військові зникали з повістки. Мрію, щоб їм вистачало уваги, щоб вони були всім забезпечені.

Після перемоги на нас чекає дуже багато роботи, коли велика кількість бійців повернеться до цивільного життя.

Не думаю, що буду займатися тільки цим питанням, але про військових точно не дам забути.

ELLE.UA Про що писатиме ваш Telegram-канал, коли закінчиться війна?

І.Л.: Мрію, як ми спостерігатимемо розпад Росії, відбудову Маріуполя, Харкова, Миколаєва... Як на «Донбас Арені» влаштує концерт Kalush Orchestra. Думаю, що гарних новин буде багато. Контенту для каналу точно вистачить.


Реклама

Популярні матеріали

Інноваційна beauty-технологія, яка зробить шкіру досконалою...


Улюблені ритуали догляду за волоссям шеф-редакторки ELLE.UA...


Як омолодити шкіру без операцій: довготривалий anti-age ефект з...


Читайте також
Популярні матеріали