8 МАЛЬОВНИЧИХ КУТОЧКІВ АВСТРІЇ, КУДИ ВАМ...

ЛУЧШИЕ ЦИТАТЫ НАТАЛЬИ ВОДЯНОВОЙ О ЗАВИСТИ...

5 СЕРІАЛІВ, ЗНЯТИХ ЗА МОТИВАМИ ВІДОМИХ...

5 ДОКУМЕНТАЛЬНИХ ФІЛЬМІВ ПРО ЛЕГЕНДАРНИХ...

10 ЗІРОК ЗА 50, ЯКІ НЕ БОЯТЬСЯ НОСИТИ ВІДВЕРТИХ...

«‎Неможливо допустити, щоб тобою маніпулювали — це поразка в усьому», — Тетяна Коба

Ексклюзивне інтерв`ю з начальницею Центру оборонних закупівель Міністерства оборони України та радницею президента Національної академії медичних наук України

Рейтинг статьи / 0
2 5 3

ELLE З чого почали роботу у державній сфері? 

Тетяна Коба Усе сталося випадково. Мене запросили працювати економістом в комунальне підприємство, що підпорядковане КМДА (КМР). Робота почалася в області закупівель, як раз на той час почав діяти пілотний проект впровадження електронної системи Прозорро. Започаткували відділ закупівель в підприємстві, показали найкращий результат, і до мене почали звертатися за консультаціями та порадами з усіх підприємств, лікарень що були в КМДА. Тоді майже одразу і запросили до самої адміністрації, але вже працювати з усіма підпорядкованими структурами, які на той час проводили тендери. Викладала лекції, практичні навички та проблемні питання, що виникали під час впровадження Прозорро. Це була співпраця з Мінекономікою та Трансперенсі Інтернешнл, що була на той час модератором у цьому процесі. 

Складні часи почалися одразу. Телефон дзвонив постійно. Потім започаткували цілий відділ супроводження закупівель.

Загальна кількість підприємств у КМДА складала півтори тисячі — від ЖКГ до лікарень та ремонту доріг. Так і почався шлях у держаному секторі. Викладала лекції для аудиторії з 350 учасників, які були налаштовані недружньо. Основна задача була — надати людям відповіді на питання та вийти з лекції для всіх другом. Емоційно було дуже складно. Ти маєш всіх вислухати, допомогти та ще пояснити, як працювати та жити з цим далі. Дні, місяці, роки пролетіли як одна секунда. Спостерігала тільки на папері за датами у який час жила.

ELLE З чим пов’язана часта зміна профілю роботи – держзакупівлі, медицина, тепер оборонний сектор? Чому зосередилися саме на цих питаннях?

Т. К. Насамперед все це поєднує тільки одне — закупівлі, які включають у себе великий спектр питань: річний план, ведення переговорів з ринком, проведення самої процедури, співпраця з іншими державними  органами, ведення угод та їхнє належне виконання.

Люди навіть не розуміють, наскільки це великий обсяг роботи, фізичне навантаження, емоційне, розумове. Усе пропускаєш через себе, бо розумієш — від тебе залежить дуже багато. 

Якщо ти професіонал у своїй сфері, тобі усе одно, що закуповувати. Тільки відповідальність лягає на тебе у розрізі держави. Потрібно вибудовувати політику так, щоб досягти максимального ефекту. Потрапивши у медичну сферу, розумієш, що від тебе залежить життя людини. Коли зустрічаєшся з пацієнтами або з рідними людей, які приречені, робиш усе можливе, що можеш. Це боротьба, тільки лінія фронту в іншому місці. Я постійно відвідувала лікарні по всій Україні, та коли потрапляєш в онкологічне відділення — відчуваєш запах смерті. 

Медична та оборонна сфери — найчутливіші міністерства. Вони відповідають за збереження життя нас усіх. Робота різнопланова, починаючи зі спілкування з лікарями, пацієнтами, благодійними фондами, міжнародними асоціаціями, державними органами влади на всіх рівнях, адже ми несемо відповідальність за всю країну. Ми маємо приймати рішення від яких залежать людські життя. 

Коли тобі дзвонять і благають допомогти маленькій дівчинці, робиш усе, щоб її врятувати, а потім зустрічаєш через півроку у магазині усміхнену, щасливу родину, розумієш, що маєш боротися та стиснути зуби від утоми, болю в тілі та рятувати життя. Щастя знати, що твоя робота не марна, і вона дає тобі сили піднімитися кожного дня з ліжка та йти на лінію фронту, боротися до останнього за життя людей. Це стає твоїм способом життя. 

ELLE Як поєднувати холодний розум керівника і водночас залишатися жіночною на посаді, яка вимагає маскулінних якостей?

Т. К. Керівник має приймати рішення, думаючи та нести за них відповідальність. Професіоналізм у всьому. Холодний розум з часом стає твоїм життям. Так, складно залишатися жіночною на посаді. Іноді доводилося приймати складні рішення, за які тебе засуджували, але ти знав, що робиш це тільки заради держави. Минає час і я чую, що була права. Жіночність… Напевно, хочеться запитати — а що це?

Дуже складно перемикатися вдома, а тим паче складно знайти людину, яка буде розуміти з одного погляду, нагадувати, що ти просто жінка, підтримувати та тримати за руку у складні часи. 

Образ жіночності іноді допомагає, а іноді у суспільстві і досі панує недовіра до жінки як до держслужбовця та політика. Хоча жінки набагато сильніші і вміють контролювати емоції.

ELLE Наскільки жінки можуть впливати на політичні процеси, щоб змінити цю зашкарублу систему?

Т. К. Впливати можуть усі, хто переступає поріг міністерств або інших державних установ. Деякі люди, які приходять до влади, тривалий час не розуміють, що вони несуть відповідальність за державу і їхні рішення необдумані, емоційні, недосвідчені можуть зруйнувати багато життів. 

Жіночий розум та шарм іноді роблять багато добрих речей: коли потрібно включити хитрощі, при цьому у жодному разі не показувати слабкість, нам цього не пробачать.

Неможливо допустити, щоб тобою маніпулювали — це поразка в усьому.

ELLE Які свої найважливіші досягнення можете назвати? 

Т. К. Багато реформ було зроблено за часів, коли працювала у КМДА, МОЗ України та невеликий проміжок часу у Мінобороні. Кожне досягнення, навіть незначне — уже перемога, особливо у період політичних змін. Вижити, врятувати, не втратити себе як особистість, піднятися та йти далі — основні особисті досягнення. У роботі це — запровадження реформ, які багато років були недосяжні в країні.

ELLE Усе більше людей зіштовхується з емоційним вигоранням навіть на улюбленій роботі. Які ритуали допомагають вам перестрахуватися від цього? 

Т. К. Робота стає твоїм способом життя. Основне, що допомагає мені — маленька донечка, яка  завжди поряд. Іноді йду на іподром і їжджу верхи. Там я залишаюся наодинці. Коли мені важко на серці, знаходжу там спокій. Іноді хочеться кудись поїхати, де не ловить інтернет і немає телефонного зв’язку, але я давно не пам’ятаю такого. Мабуть, з цим треба щось робити і поновлювати ритуал.

ELLE Які 3 звички допоможуть людині ефективніше використовувати свої емоційні ресурси?  

Т. К. Самоконтроль. Контролювати та навчитися опановувати своє обличчя, іноді воно може вас видати. Приймати швидко рішення, контролювати ситуацію і бути завжди готовим до будь-яких питань. Готуватися завжди до зустрічі. Не можна сердитися. Те, що розпочато у гніві, закінчиться соромом. Опановуйте свій гнів.

Правильно дихайте. Потрібно бути завжди спокійним та стриманим, тоді дихання буде рівним і як результат — буде легше спілкуватися з людьми.

Терплячість та зваженість. Вміти слухати та почути людину. Вміти дослухати до кінця та проаналізувати ситуацію або розмову.

ELLE На якому етапі кар’єри стали мамою? Чи виникали сумніви про те, що принаймні тимчасово випасати з професійної сфери?

Т. К. Це було десять років тому, я ще не працювала у державній сфері. Іноді хочеться вийти і піти, навіть не думаючи куди, але відповідальність за сім’ю і за тих, хто поряд надто велика.

Змінити професію не готова, це стало моїм життям. Відчуваю в собі ще сили йти далі і робити зміни у державі. Бо тут я народилася, тут мої батики і тут росте моя донька. Ми всі є частиною нашої України і я буду працювати, щоб моя та інші сім’ї відчували себе щасливими.

ELLE Назвіть якості, за які вас можуть не любити, втім вони вам допомагають у роботі.

Т. К. Жорсткість, наполегливість, рішучість, іноді впертість.

ELLE Кого з жінок у міжнародній політиці ви могли б назвати взірцем для наслідування?

Т. К. Єва Кейлі, Маргарет Тетчер, Гілларі Клінтон, Індіра Ганді. Жінки, які показали усьому світу потужність та міць жіночої мудрості.

ELLE Що б ви побажали нашим читачкам?

Т. К. Мудрість — це доброта з розумом, мудрість без доброти — егоїзм. Будьте завжди мудрими та добрими, адже так мало доброти та любові серед нас.

8 мальовничих куточків Австрії, куди вам захочеться повернутися

Наталія Микольська про те, як бути щасливою мамою та успішною на роботі

Що потрібно зробити, аби в політиці стало більше жінок

Beauty-эволюция Натальи Водяновой в 30 фотографиях

Лучшие цитаты Натальи Водяновой о зависти, любви и поцелуях с женщинами

15 мужских смс: что он действительно имел в виду