Факти про Сальвадора Далі, які змінять ваше уявлення про художника

Більше ніж художник

Сьогодні виповнюється 120 років від дня народження видатного іспанського сюрреаліста Сальвадора Далі. Безперечно, кожен чув його ім’я та бачив такі картини, як «Постійність пам’яті», «Сон, викликаний польотом бджоли довкола граната, за секунду до пробудження» та інші, однак не так багато з нас цікавилися життям художника, який небезпідставно стверджував: «Сюрреалізм — це я».

Ми пропонуємо вам трохи глибше пізнати Сальвадора Далі та його сюрреалістичний спосіб життя, згадати його відомі висловлювання та насолодитися мистецькою спадщиною.

Сальвадор Далі

1. Сальвадор Доменек Феліпе Жасінти Далі-і-Доменек, маркіз де Далі де Пуболь — так звучить повне ім’я художника — народився за 9 місяців після смерті його старшого брата, якого теж звали Сальвадор. Батьки хлопчика стверджували, що він є його реінкарнацією, що зрештою спричинило страх Далі перед могилою померлого від менінгіту брата.

У дорослому віці Сальвадор постійно конфліктував із батьками, які згодом прокляли його та вигнали з дому.

2. До школи Сальвадора Далі тягли силою. Дорогою він влаштовував скандали, на які збігалася вся вулиця. Протягом першого року навчання юний бунтар не лише не вивчив нічого нового, а й навіть забув алфавіт.

У 15 років Сальвадора виключили з чернечої школи за протести, однак згодом він усе ж завершив навчання з відзнакою.

3. Перша персональна виставка Сальвадора Далі відбулася у муніципальному театрі Фігерасі у 1918 році, коли художнику було 14 років.

Сальвадор Далі

4. Проти системи бунтував Сальвадор і під час вступу до Академії витончених мистецтв. Завданням іспиту було зобразити античну модель на весь аркуш. Після того як екзаменатор зазначив, що малюнок Далі замаленький, він стер його і зробив ще меншим. Попри це художник вступив до Академії.

5. «Якби я був на краю прірви та коник стрибнув мені в обличчя, я б краще кинувся в безодню, ніж виніс його дотик». Так Сальвадор Далі описував свій найбільший страх — коників, яких, однак, часто зображував на полотнах. 

6. Саме Сальвадор Далі створив відомий на весь світ логотип Chupa Chups. Художник, окрім грошей, приймав оплату у вигляді коробки льодяників щодня. Він не лише любив солодке, а й мав чи то специфічне почуття гумору, чи то бажання познущатися з дітей: художник приходив на дитячий майданчик, діставав цукерки, розгортав їх, облизував і кидав на землю.

Сальвадор Далі

7. У 50-х роках на замовлення Національної бібліотеки Італії сюрреаліст написав 100 акварелей до «Божественної комедії» — по одній на кожну пісню поеми.

«Це твір, який захопив мене до стану одержимості», — казав Сальвадор про роботу Данте Аліг’єрі.

Однак італійській публіці не припали до душі картини Далі. Одні були переконані, що саме італієць мав ілюструвати «Божественну комедію», а інші називали акварелі Сальвадора «державною порнографією». Ситуація набула такого розголосу, що її обговорювали навіть у парламенті.

8. У 1972 році Марі‑Елен Де Ротшильд організувала «Бал Сатани», присвячений сюрреалістам Сальвадору Далі та Рене Магрітту. Митець був дизайнером заходу і створив маску з двома обличчями для барона Гі де Ротшильда, однак сам не відповідав дрескоду вечірки.

До речі, саме «Бал Сатани» надихнув Стенлі Кубрика на зйомки фільму «З широко заплющеними очима» — найзагадковішої його роботи, яка обросла численними міфами.

Сальвадор Далі

9. У ресторанах Сальвадор завжди розраховувався за своїх друзів, однак ніколи не платив. Він виписував чек і ставив на ньому свій підпис у надії, що власник закладу не скористається ним, а залишить собі як неоціненний слід художника. І це щоразу спрацьовувало.

10. Митець співпрацював з іншими геніями свого часу, зокрема Альфредом Гічкоком і Волтом Діснеєм. З останнім у нього сформувалися дружні стосунки. Також Сальвадор захоплювався Зігмундом Фройдом, який своєю чергою досить низько оцінював роботи художника.

11. Існує легенда, що за життя Сальвадор розписався на пустих аркушах, щоб після його смерті могли створювати підробки картин.

Сальвадор Далі

12. Цьогоріч куратори виставки «Сальвадор Далі: Образ зникає» виявили фрагмент фрески художника, який розшукували роками. Дізнатися про цю визначну подію більше можна за посиланням.


Реклама

Популярні матеріали

Подорож у минуле: історія металевої сумки Paco Rabanne 1969...


Головний тренд зими: рукавички, сумки, шарфи та інші аксесуари з...


Що подивитися: 8 нових фільмів січня


Читайте також
Популярні матеріали