Про те, як українки доглядають за собою, ходять легенди. Але є в цієї медалі й зворотний бік: багато хто з нас у переліку власних пріоритетів естетику ставить вище за здоров’я. І якщо, приміром, надавати перевагу якісному догляду за обличчям, а не мейкапу ми все ж таки навчилися, то у випадку з педикюром все не так оптимістично. Для більшості з нас найбільшими проблемами в цьому питанні є вибір відтінку лаку та спроби знайти вільні півтори години часу у своєму графіку. Ми навіть не замислюємося, наскільки важливим є здоров’я стоп, доки не виникає необхідність звертатися вже до хірурга через врослий ніготь, що викликав запалення, чи болючі мозолі, які не дають ходити. Але ж усіх цих проблем можна було б уникнути, якщо б вчасно зробили медичний педикюр. Що це таке, чим він відрізняється від звичайного гігієнічного педикюру та чому рекомендований усім, ми розпитали у спеціаліста-подолога студії краси 21 Studio Ганни Мохонько.
У чому специфіка медичного педикюру?
Це не суто гігієнічна послуга і тим більше не просто beauty-ритуал. Це оздоровча процедура, адже окрім естетичних питань ми вирішуємо ряд медичних проблем. Хоча часто суто зовні все виглядає так само — ми також робимо сухий апаратний педикюр, не використовуємо різальних інструментів, а лише різні насадки для обробки стоп. Всі інструменти проходять бездоганну обробку, стерилізуються, як у хірургічному відділенні. Авжеж, вартість медичного педикюру вища. Але треба розуміти, що це інвестиція у ваше здоров’я.
Чи всі майстри можуть проводити цю процедуру?
Медичний педикюр має проводити лише лікар-подолог, спеціаліст з медичною освітою. Адже, окрім того, щоб виявити та вирішити проблеми на кшталт врослого нігтя чи тріщин на стопах, подолог має також з’ясувати їхню причину. Наприклад, проблеми грибкових уражень чи врослих нігтів найчастіше виникають через плоскостопість, а вона не завжди очевидна. Тому треба добре знати анатомію стопи, бачити, як відбувається розподіл навантаження, адже наші стопи тримають на собі вагу всього тіла. Саме тому подолог має володіти додатковими знаннями з дерматології, ортопедії та ендокринології (якщо причиною проблем є діабет) та у випадку необхідності перенаправити до відповідного спеціаліста. В нашій країні офіційно спеціальності «подологія» не існує. Але ми самі проходимо відповідне навчання — отримуємо базову медичну освіту, слухаємо закордонні курси — дуже хороша школа в Германії, Іспанії, США, постійно беремо участь у профільних симпозіумах. Зараз відбувається процес формування асоціації подологів України.
Чи варто робити медичний педикюр, якщо нічого не турбує?
Так, для профілактики. Адже, як я вже казала, деякі проблеми на своїй початковій стадії неочевидні. Помітити їх та попередити необхідність серйозного втручання може лише спеціаліст. Не кажучи вже про те, що в багатьох з нас дещо викривлене розуміння цього «не турбує», особливо коли мова йде про стопи. Погодьтеся, багато хто схильний йти до лікаря в крайніх випадках, коли вже неможливо терпіти біль чи дискомфорт. Скажімо так, подолог — це той, хто поставиться до ваших стоп з більшою увагою, ніж майстер педикюру, але менш радикально, аніж хірург. Поясню на прикладі врослого нігтя. Неправильний розподіл маси тіла призводить до деформації стопи та положення пальців, через що нігті передавлюються, змінюють форму, а іноді навіть і структуру. Коли через вростання починають боліти й запалюватися навколонігтьові валики, клієнт намагається розв`язати проблему самостійно та обрізає край нігтя — в довготривалій перспективі це тільки погіршує стан і призводить до того, що доводиться звертатися до хірурга. Останні зазвичай просто видаляють всю нігтьову пластину. Це травмує нігтьовий матрикс, після таких радикальних дій нігті іноді відростають деформовані (у мене навіть був пацієнт, в якого пластина роздвоювалась). І звинувачувати в цьому хірурга не можна: шукати причину, аналізувати ортопедичні особливості стопи пацієнта — це не його профіль, адже до нього приходять пацієнти в стані гострого запального процесу, часу на церемонії та рефлексії нема. В той час як видалення можна було б уникнути, вчасно звернувшися до подолога, який би також порадив зробити діагностику стопи, піти на консультацію до ортопеда та зробити коригувальні устілки для взуття. Ну а в нашому арсеналі для лікування врослого нігтя є спеціальні «брекети», які тримають задану форму. Деякі подологи можуть накладати тейпи для перерозподілу навантаження на стопу тощо. Але робити це все треба в комплексі з ортопедичним лікуванням.
З якими проблемами до вас найчастіше звертаються?
Врослий ніготь, вірус папіломи людини, що викликає бородавки, деформація нігтів, деформація стопи (натоптень та стрижньові мозолі). Останнім часом дуже багато клієнток приходить з опіком нігтьової пластини, причиною якого є гелеві покриття. Тут варто зауважити, що нігті на ногах взагалі не варто покривати гелем — їм і без того дістається багато навантаження, в комплексі це призводить до деформації. З наслідками самостійно зробленого кислотного педикюру нам теж доводиться справлятися. До речі, до подолога можна приходити не лише з проблемами стоп, але й рук. Адже іноді навіть після якісно виконаного манікюру можуть розвиватися запальні процеси — скажімо, якщо взятися десь в транспорті за поручень та занести інфекцію. Ще одна проблема, з якою ми працюємо, — діабетична стопа, коли через ендокринні особливості гірше відбувається загоєння, формується зниження чутливості. До речі, подологія почалася в Германії саме як допоміжна дисципліна при терапії діабету.
Яким чином у подології лікується грибок?
Тут все залежить від складності. Іноді достатньо місцевих препаратів та регулярної зачистки нігтя. А у разі більш серйозних уражень я відправляю пацієнта до дерматолога, адже я не можу призначати препарати для орального використання. Але навіть під час лікування пігулками треба приходити до подолога раз на місяць і робити зачистку нігтя, просто щоб прибирати кератин, аби грибку не було чим харчуватися. Бувають і трохи кумедні історії. Якось одна моя пацієнтка засмутилася через те, що в неї не грибок, а неінфекційне відслоєння нігтя оніхолізис. Останній не треба лікувати пігулками, але необхідно щоденно змащувати всю пластину олійкою з колагеном для прискорення регенерації нігтя, тому про покриття лаком на певний термін доводиться забути. Тобто виходить, що людина була готова поставити під удар печінку заради можливості фарбувати нігті. Надання переваги естетиці, а не здоров’ю — це загальна проблема нашого суспільства, з якою ще потрібно багато працювати.
А які найбільш незвичні випадки були у вашій практиці?
У мене був пацієнт, який декілька разів вирівнював зуби брекетами, але щоразу результат був незадовільним. Доки йому не пощастило зустрітися з лікарем, який побачив проблему більш широко та відправив його на діагностику стопи, щоб скоригувати навантаження устілками. Ви змінюєте положення стоп — змінюється положення хребта, посадка голови, прикус. Адже всі частини опорно-рухового апарату пов’язані між собою. На жаль, не всі спеціалісти вузького профілю замислюються про це. Тому такими важливими є міждисциплінарні знання. І подологи також ними володіють. Іноді на прийом приходять з дітьми, бо підлітків часто непокоять вростання, коли через гормональні перебудови ноги сильно пітніють, пластини пом’якшуються та розпрямляються, краї нігтя підіймаються та починають давити на валики, а діти намагаються це подолати й неправильно підрізають край. Якщо запустити цей процес, зрізати ніготь самостійно вже буде неможливо.
Чи потрібно готуватися до медичного педикюру?
Якщо йдеться про профілактичний огляд, такої необхідності нема. Але якщо ви, наприклад, непокоїтеся через грибок, то для його грамотного виявлення дійсно існує певна процедура. Протягом двох тижнів до огляду не можна робити педикюр, фарбувати нігті лаком чи гелем або змивати його. Якщо всі ці етапи витримано, подолог зможе взяти аналіз просто під час процедури та відправити його на дослідження до лабораторії, а вам не доведеться ще окремо йти до дерматолога. В будь-якому разі під час запису на медичний педикюр варто порадитися з адміністратором, як вам діяти.
Які найбільш серйозні помилки в догляду за стопами робимо ми самі?
Самолікування, байдужість до початкових симптомів, неадекватне сприйняття проблеми... Наприклад, 90% моїх пацієнтів ходить в неправильно підібраному взутті. Людина може все життя думати, що в неї 37-й розмір, а в неї 39-й! Занадто тісне, занадто вузьке, занадто пласке взуття… Модні сьогодні балетки — це просто страшний сон кожного ортопеда та подолога. Високі підбори теж викликають багато проблем. Не завжди все можна вирішити самим медичним педикюром — іноді треба додатково носити розвантажувальні устілки, робити спеціальну гімнастику. Але загалом маю сказати, що для сучасної активної жінки консультації подолога мають стати просто must have. Адже проблеми краще попереджати, аніж вирішувати.