Що робити, якщо у вас лущиться шкіра голови?

Повний hair-гід розповсюдженою проблемою

Лущення шкіри голови — прикра проблема, яка не тільки завдає неприємних відчуттів, але також викликає дискомфорт і знижує самооцінку. Справді, частинки ороговілих тканин на одязі можуть виглядати дуже неохайно. Про те, що потрібно робити і куди бігти, розповідає трихолог Derm Space Clinic Марина Бірзул:

Перш за все потрібно вирішити для себе, хочете ви вирішувати проблему самостійно чи звернутися до спеціаліста. Якщо відповідь — до спеціаліста, тоді вам необхідно підшукати лікаря, який займається трихологією. 

Трихологія — це розділ медицини, що вивчає структуру, морфологію і фізіологію волосся і волосистої частини шкіри голови. Отже, вам потрібен лікар-трихолог. 

Якщо ж ваша відповідь — самостійний пошук вирішення проблеми, то я спробую вам у цьому трохи допомогти. Хоча одразу хочу зауважити, що існують стани, з якими без медичної допомоги впоратися дуже складно або просто неможливо. 

Отже, лущення шкіри голови може відбуватися з декількох причин. 

Лупа — це дуже поширений стан шкіри голови, що проявляється у двох формах. Жирна лупа, або себорейний дерматит, виникає тоді, коли жирні й жовті частинки або лусочки утворюються на шкірі голови і приклеюються до неї та до волосся. Суха лупа виникає у вигляді сухих, білих і незакріплених частинок або лусочок, які утворюються на шкірі голови і падають з голови та волосся. Інші симптоми можуть включати свербіння, почервоніння і жирність або сухість шкіри голови. 
Дуже часто винуватцем цих проблем є мікроорганізм під назвою Malassezia. 

Це рід грибів, представники якого є дріжджами та природно мешкають на поверхнях шкіри багатьох тварин, зокрема людини. Деякі види (наприклад, Malassezia furfur і Malassezia globosa) можуть бути причиною себорейного дерматиту та лупи. Варто зазначити, що із цим грибком людина може спокійно співіснувати та не відчувати ніякого дискомфорту. Але проявити він себе може у перший «зручний» момент. Таким моментом може стати ослаблення імунітету, переохолодження, загострення будь-якого хронічного захворювання, стрес, постійне носіння головного убору, особливо у приміщенні — створюється так званий ефект парника, що є ідеальним середовищем для розмноження грибка. 

Отже, грибок спричиняє гіперполіферацію шкіри, далі виникають мікрозапалення волосистої частини голови, в результаті чого на шкірі утворюються видимі ознаки відлущування. 

Зараз на фармацевтичному ринку представлено досить багато засобів, які містять у своєму складі протигрибкові компоненти і продаються без рецепта. Тобто, якщо ви підозрюєте, що проблема пов’язана з активізацією грибка, можна придбати один з таких засобів у аптеці. Наприклад, «Віторал», «Нізорал», «Сульсена». Під час лікування варто дотримуватися правильного раціону харчування, звести до мінімуму вживання солоної, смаженої, жирної їжі, алкоголю, а також скоротити або й зовсім відмовитися від вживання солодощів. 

Але варто зауважити, що якщо лущення дуже інтенсивне, а лусочки досить великі, то це може бути ознакою більш серйозного стану, наприклад псоріазу, екземи, стригучого лишаю тощо. Такий діагноз встановлює тільки лікар після ретельного огляду та ряду досліджень. Ці стани потребують лікування під наглядом дерматолога або трихолога. І зволікати із цим не варто! 

Також причиною лущення шкіри голови можуть бути неправильно підібрані засоби догляду за волоссям (шампуні, бальзами-ополіскувачі, ампульні концентрати тощо). 

Суха шкіра голови, що свербить і лущиться, може вказувати на те, що вам потрібно краще змивати шампунь та інші засоби догляду зі свого волосся. Якщо залишати шампунь на шкірі голови, згодом він може викликати подразнення. 

Також окремо хочу виділити дуже популярні останнім часом сухі шампуні. 

Недоліком сухого шампуню є не таке якісне очищення волосся, як у випадку використання традиційного шампуню. Ось чому повністю відмовлятися від звичайних шампунів усе ж не варто, адже при використанні тільки сухих шампунів на волоссі накопичується жир, що може із часом призвести до появи лупи і випадіння волосся і занадто висушити шкіру голови. 

Звичайно, він має і переваги, які спонукають багатьох зловживати використанням цього засобу: 

1. Сухий шампунь може допомогти освіжити зачіску, коли немає часу на повноцінне очищення шкіри голови. 

2. Деякі жінки занадто часто використовують сухий шампунь, тому що таким чином можна довше зберегти колір фарбованого волосся шляхом зменшення контактів з водою та поверхнево-активними речовинами. 

3. Сухий шампунь створює додатковий об’єм біля кореня та вбирає жир, підсушує волосся. 

Отже, якщо ви все ж вирішили мати у своєму б’юті-догляді цей засіб, то варто знати, що його основа — абсорбент, речовина, яка вбирає бруд та жир. 

Якщо продукт якісний, то роль абсорбентів відіграють натуральні мінеральні та рослинні компоненти: рисовий та кукурудзяний крохмаль, біла глина, какао-порошок, екстракт вівса. 

Якщо ви купуєте сухий шампунь, то уважно читайте його склад. Якщо у складі присутній тальк, то купувати засіб не варто. Тому що тальк добре абсорбує бруд та жир, але водночас може закупорити сальні залози на шкірі голови та спровокувати виникнення комедонів (запальні елементи на шкірі). Сухий шампунь не замінить повноцінне миття голови, тому його не можна використовувати часто. 

Коли ви не тільки відчуваєте сухість та свербіж шкіри голови, а ще й спостерігаєте висип, можливо, у вас алергічний контактний дерматит. Він часто зустрічається у людей, які фарбують волосся. Поширеною причиною дерматиту є інгредієнт барвника під назвою парафенілендіамін (PPD), який міститься в деяких чорних фарбах для волосся. Але фарбування волосся у світлі кольори також може спричиняти сухість та дискомфорт. У такому разі все ж краще звернутися до лікаря. 

Зараз набуває популярності процедура пілінгу шкіри голови. Це дуже дієвий та корисний метод, який ідеально очищує шкіру голови від накопичених залишків стайлінгових засобів, шампуню, кондиціонера та просто пилу та бруду. 

Пілінг чудово виконує це завдання, а також допомагає підготувати шкіру голови для подальшого нанесення засобів, наприклад при лікуванні випадіння волосся. Пілінг здатен знімати запалення при себорейному дерматиті, полегшує неприємні відчуття, пов’язані із цим станом. Деякі пілінги навіть використовують у комплексному лікуванні псоріазу на шкірі голови, і ми отримуємо чудові результати. 

Але іноді може статися так, що людина підібрала не зовсім правильний засіб для свого типу шкіри, або перетримала пілінговий розчин на шкірі, або занадто часто користується цим методом. Тоді також може з’являтися лущення шкіри голови. 

Загалом лущення внаслідок сухості шкіри голови та лупа — дуже схожі стани, але деякі відмінності все ж таки присутні. І лупа, і лущення — це, по суті, зроговілі частинки епідермісу, які відпадають.

Але коли ми говоримо про звичайне відшарування сухих зроговілих ледь помітних лусочок шкіри після миття або сушіння феном, тоді це просто лущення шкіри голови, яке спровоковане неправильним доглядом або надто пересушеним повітрям. У цьому разі потрібно замінити шампунь на зволожувальний (дуже добрі результати, коли у складі є сечовина — природний зволожувальний компонент), оснастити приміщення зволожувачем повітря, зменшити користування феном або застосовувати його на прохолодному режимі. Ці дії мають покращити стан вашої шкіри.
 Але коли шматочки відшарованого епідермісу досить великі, мають жовтуватий або сіруватий колір, іноді можуть злипатися або бути міцно закріплені на шкірі голови і цей стан супроводжується свербінням, запаленням, тоді це лупа. 

На завершення хочу додати, що волосся та шкіра голови — це відображення нашого внутрішнього стану організму. Проблеми, які з’являються з волоссям або шкірою голови, можуть бути сигналом, що варто звернути увагу на своє здоров’я. Занадто суха шкіра може бути пов’язана, наприклад, з порушенням функції щитоподібної залози або цукровим діабетом. 

Отже, якщо ви спробували різні методи самостійно, а полегшення не настає, то зверніться по допомогу до спеціаліста. Якщо вчасно почати лікування, то й одужання та гарний настрій не змусять на себе довго чекати. 


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали