Активні компоненти доглядової косметики: що потрібно, а що не можна поєднувати

Важливі нюанси, які варто враховувати

Бажаючи покращити стан шкіри та розв`язати всі проблеми, ми часто вводимо до режиму догляду досить багато потужних засобів. Це добре, проте, обираючи їх, варто розуміти, що деякі інгредієнти здатні збільшити дію один одного, а деякі, навпаки, нівелюють її. Про те, які активні речовини потрібно поєднувати між собою, розповіла косметолог Каріна Балаєва — національна тренерка компанії Starlit.

Стан нашої шкіри на 70% залежить від домашньої рутини. Міф про те, що «догляд потрібен тільки для корекції ознак старіння», не має логічного підґрунтя. Наше завдання — зберегти красу шкіри в будь-якому віці. Домашній догляд за шкірою насамперед має забезпечувати її здоровий вигляд та комфортні відчуття. І саме вчасний початок використання коректних засобів є першою цеглинкою у фундаменті красивого уповільненого старіння. 

Насправді базових потреб шкіри в домашньому догляді не так вже й багато: якісно очистити від власних продуктів життєдіяльності та зовнішніх забруднювальних факторів, зволожити, підживити та захистити. А ось корекція конкретних станів передбачає застосування додаткових засобів з активними компонентами. Розбираємо, які комбінації інгредієнтів є ефективними, а яких краще уникати, аби не нашкодити та й не витрачати свої ресурси задарма.

Антиоксиданти

Вітамін С — один з найвідоміших антиоксидантів. У космецевтиці найчастіше зустрічаються ліпідо- та водорозчинні формули: тетрагексилдецил аскорбат, L-аскорбінова кислота, етильована L-аскорбінова кислота. Всі вони чудово комбінуються з будь-якими інгредієнтами в догляді, підходять для будь-якого зі станів шкіри (для шкіри з проявами чутливості варто обирати продукти на масляній основі з тетрагексилдецил аскорбатом або виключити їх взагалі). Не рекомендовано комбінувати між собою декілька форм вітаміну С в одному в режимі догляду: краще віддати перевагу одній, саме тій, яка вам підходить.

Наприклад, тетрагексилдецил аскорбат ідеальний для вибагливої шкіри, яка є схильною до проявів чутливості. L-аскорбінова кислота підійде для тих, хто вже знайомий з вітаміном С та готовий до більш активної форми, етильована L-аскорбінова кислота —  вибір адептів вітаміну С, шкіра яких має прояви вікових змін та виражену пігментацію.

Сироватка з вітаміном С, Perricone MD

Коли є потреба в «перезавантаженні» шкіри при проявах тьмяності, нерівномірності тону, виснаженості та висипаннях, зверніть увагу на такі компоненти, як мідь PCA, СОД (супероксиддисмутаза), диметилметоксі хроманол, альфа-ліпоєва кислота, глутатіон, фермент бактерії Thermus Thermophilus, екстракт плодів мангустана, ресвератрол, хлорофіл PCA.

Важливо: поєднання міді PCA та вітаміну С в одному нанесенні та режимі догляду краще уникати, бо вони мають здатність нейтралізувати дію одне одного. Цікавий факт: мідь РСА можна використовувати як альтернативу вітаміну С при підвищеній чутливості до другого, наявності алергічних реакцій, або ж коли вам потрібна антиоксидантна дія, а текстура засобів з вітаміном С просто не подобається. 

Пептиди та ретинол

Пептиди + ретинол або пептиди + кислоти — чудові комбінації для посилення терапевтичної дії вашого догляду. Окрім власної коригувальної дії пептиди, як компоненти-комунікатори, доповнюють догляд з кислотами або ретинолом, «вбудовуючи» потрібну інформацію до нових клітин шкіри.

Пептиди завжди посилюють дію решти активних інгредієнтів: до прикладу, пептид Palmitoyl Tetrapeptide-10 + нікотинамід (вітамін В3), цинк та гіалуронова кислота  працюватимуть на зволоження, вирівнювання тону та рельєфу шкіри та матимуть виражений протизапальний ефект.

Сироватка з нікотинамідом Clarity Peptides, Medik8

Які ще пептиди існують? Пептидні ланцюжки з торговими назвами Matrixyl 3000, Argilerox, карнозин. Також є натуральні пептиди, складові рослинних екстрактів, — наприклад, екстракт сої. Їхнє використання та поєднання у правильній формулі здатне «обманювати» шкіру, стимулюючи власне вироблення колагену певних груп. Це допомагає зміцнити та ущільнити шкіру, розгладити тонкі лінії, зморшки.

Тетрапептид 30, ацетил гліцил бета-аланін — група освітлювальних пептидів, кожен з них має свої функції на певних етапах вироблення, транспортування та переміщення пігменту до поверхні шкіри і тим самим мінімізує прояви пігментації.

Освітлювальна сироватка Oxy-R Peptides, Medik8

Проте, щоб отримати бажаний та сталий результат, важливо комбінувати такі пептиди з іншою групою засобів для депігментації. Зверніть увагу на продукти, які місять ліпоамінокислоту, інкапсульований оксіресвератрол, L-аскорбінову кислоту в чистому та етильованому вигляді, L-лейцин, L-молочну кислоту, коєву кислоту, транексамову кислоту, екстракт кореня скутеларії, екстракт маргаритки, діацетил болдин.

Кислоти

Використання засобів з вмістом АНА/ВНА- та PHA-кислот потребує обережності — не варто недооцінювати їхню високу активність. Застосовуйте їх як доповнення до базового догляду з врахуванням потреб шкіри на щоденній основі або кілька разів на тиждень/місяць.

Поєднання кислот та їх груп між собою можливе та необхідне у разі певних комбінованих станах шкіри, а також у догляді за шкірою з віковими змінами: від цього залежать їх концентрації в засобах, призначення та частота використань.

Простим прикладом є засоби очищення, де комбінація кислот в низьких концентраціях використовується для ексфоліації, стимуляції оновлення та покращення тону епідермісу всього за кілька хвилин. Кислоти в очищувальних засобах не мають прямої дії, тому що ми змиваємо їх водою, тож їхній вплив є досить мʼяким.

Проте існують й «монокислотні» засоби з однією з груп, які розв`язують конкретні проблеми. Саліцилова кислота, приміром, є одним з активних компонентів для догляду за проблемною шкірою, оскільки вона діє на всі тригери появи висипів; має здатність очищувати пори від закоркування та відмерлих клітин, зменшує кількість шкідливих бактерій і запалень. Однак для чутливої шкіри саліцилова кислота може бути занадто активною: в такому випадку краще віддавати перевагу інкапсульованій саліциловій кислоті, яка не викличе подразнень, але діятиме повноцінно.

Природна бурштинова кислота має в складі органічну саліцилову, яка також підійде для чутливої шкіри з висипаннями чи плямами після них. Можна доповнювати догляд азелаїновою кислотою, яка має антимікробну дію, попереджує появу гіперкератозу, знижує кількість бактерій, що провокують акне та знімає запалення.

Глюконалактон належить до кислот м’якої дії завдяки розміру його молекули — він «полірує» шкіру не поверхні, делікатно оновлює її рельєф та вирівнює тон.

Поєднання ензимів, ферментів у базовому догляді сприяє оновленню шкіри, глибоко очищує її, звужує пори, створює ефект здорового сяйва та підтягнутості — ці компоненти рекомендовані для всіх станів шкіри, навіть із проявами чутливості.

Пілінг потрійної дії Peel 27, Cosmetics 27

Ретинол

Ретинолові ефіри (ретініл пальмітат та ретиніл ацетат) відіграють помʼякшуючу роль, тому їх дія не є прямою, як у ретинолу чи ретинілальдегіду.

Бакучіол може виступати альтернативою ретинолу. Якщо ви не певні, чи потрібен вам ретинол, або ж якщо у вас є протипокази, бакучіол — чудовий варіант.  У поєднанні з ліпоамінокислотою бакучіол посилюватиме її дію, стимулюючи шкіру до оновлення та вирівнюючи її тон.

Сироватка з бакучіолом Bakuchiol Peptides, Medik8

Кислоти та ретинол

Поєднання кислот та ретинолу в активних прямих формах є не рекомендованим — основною стимулюючою та корегуючою речовиною має виступати один з цих компонентів. Втім, існують виключення: така форма ретинолу, як ретініл пальмітат або ацетат комбінується з усіма групами кислот. Наприклад, якщо на шкірі є акне, активний запальний процес, при цьому вона має прояви чутливості та пошкодження ліпідного бар’єру, може застосовуватись ретинілальдегід в низьких концентраціях (0,01%) і тонік з кислотами на основі нейтрального ph та інкапсульованої саліцилової кислоти, який доповнить лікування акне, не подразнюючи епідерміс.

При посиленні дії ретинолу в протоколах корекції вікових змін, фотостаріння, пігментації, використовують транексамову, L-молочну кислоти та глюконалактон. Важливо: ніколи не змішуйте в одному режимі догляду ретинол/ретинілальдегід/ретініл ретіноат та гліколєву кислоту, аби не зашкодити своїй шкірі двома найпотужнішими інгредієнтами з подібною дією. Взагалі, перед використанням продуктів з такими складовими, краще отримати консультацію спеціаліста — косметолога або дерматолога.

Використовуючи кислоти, ретинол та ретинілальдегід, не забувайте про SPF — він має бути обовʼязковою складовою такого догляду, інакше ви отримаєте зворотний результат. Значущим доповненням засобів догляду по підтриманню та відновленню ліпідного бар’єру є такі інгредієнти, як кераміди, сквалан, джерела лінолєвої/стеаринової кислот, омега-3, екстракти вівса (бета глюкан), та пшениці, олія канабісу.

Зволожувальний крем з канабідіолом Perricone MD

Важливим компонентом доглядових засобів в умовах сьогодення є пре-, про- та постбіотики для підтримки та балансування мікробіому шкіри. Це, приміром, біолін, олігосахариди, пребіотичні волокна цикорію, лізати лактококів, екстракт планктону та інші.

Наразі, коли більшість із нас стикнулись з проявами реактивності та чутливості шкіри, мультифункціональним SOS-компонентом для вирішення цього стану може стати центелла азійська — її екстракт та похідні (азіаткозид, медекасозид, азіатикова кислота). Вона має інтенсивну репаруючу та відновлювальну дії, захищає шкіру і є чудовим інгредієнтом для вечірнього догляду. 


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали