Як зробити густу бороду без пустих місць: відповідає лікарка

Що робити, якщо волосся на бороді росте нерівномірно та скільки коштує пересадка бороди в Україні

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «борода»? Скоріше за все, мужність, сила, влада, мудрість. Дійсно, з давніх часів наявність бороди була символом мужності та ознакою особливого статусу в суспільстві. Розглядаючи стародавні світлини, портрети, скульптури або картини, можна побачити, що більшість зображених на них відомих і статусних чоловіків мають бороди. Чи то давньогрецький філософ, науковець, лікар, могутній правитель, чи завойовник — майже всі вони були бородатими. 

Також дуже важко собі уявити, наприклад, сучасного мужнього чоловіка без бороди: вона є першою і невіддільною ознакою брутальності. Окрім своїх функціональних завдань, таких як захист шкіри обличчя від надлишку сонячного опромінення і запобігання новоутворенням шкіри, захист від обвітрювання і переохолодження в холодну пору року, борода ще має велике соціальне та естетичне значення.

Але якщо ще більше замислитися над тематикою брутальності та мужності, давайте відповімо на запитання: «А чи кожна борода у нас буде викликати порівняння із символами мужності чи сили?» Навряд чи нам буде здаватися брутальним і сильним якийсь могутній правитель або завойовник з маленькою бородою з невеликою кількістю волосся. Він скоріше буде асоціюватися з кумедним героєм — і не більше. Тож борода може створювати образи різних героїв і типажів серед чоловіків.

В останні роки популярність носіння бороди значно зросла. Це пов’язано з тим, що багато чоловіків бажають змінити свій образ, надати йому солідного вигляду, пов’язати зі зрілістю і мудрістю. Борода дуже змінює стиль людини, надає впевненості в собі.

Однак далеко не всім вдається відростити собі гарну бороду. Це пов’язано з багатьма факторами, про які ми сьогодні будемо говорити з к.м.н., лікаркою трихологинею-трансплантологинею волосся, засновницею мережі клінік естетичної медицини Мирославою Новосільською. А також розповімо про догляд за бородою та про метод, який 100%-во гарантує густу рівномірну бороду без прогалин.

Мирослава Новосільська

Чому взагалі не росте борода?

Першою і головною причиною відсутності бороди є генетичний фактор. Ріст волосся на шкірі людини, його щільність, кількість, терміни росту волосся контролюються генами (наразі відомі тільки декілька з них, які відповідають за ріст волосся). Особлива структура цих генів призводить до того, що існують певні групи людей, а іноді й мешканці цілих регіонів, у яких борода або взагалі не росте, або вирізняється дуже слабким і нерівномірним ростом. Наприклад, чоловіки азійського походження, деякі племена індіанців Північної та Південної Америки, а також деякі африканські племена. Також до відсутності бороди можуть призвести мутації генів (наприклад, гена LSS): при такому варіанті мутації волосся може почати рости, але через певний час випадає. При цьому волосся на тілі може випадати або повністю по всій шкірі, або локально, на декількох ділянках тіла.

Другою причиною відсутності бороди є дисгормональні розлади. На темпи росту волосся, його густоту і товщину впливають переважно статеві гормони. В організмі кожної людини є як чоловічі, так і жіночі статеві гормони, тільки у чоловіків переважають чоловічі гормони, а в жінок — жіночі. Для регуляції функцій організму, в тому числі й росту волосся, важлива не лише кількість самих статевих гормонів, а ще й співвідношення між чоловічими та жіночими статевими гормонами.

Різні захворювання людини призводять до різноманітних розладів, у тому числі й до порушення росту волосся. Наприклад, збільшення кількості чоловічих статевих гормонів може призвести до росту термінального волосся (товстого, довгого та темного) на тілі там, де має рости лише пушкове волосся (тонке, коротке та світле), або до росту волосся у жінок за чоловічим типом, викликаючи такі стани, як гіпертрихоз та гірсутизм. 

Відповідно, зменшення рівня чоловічих статевих гормонів призводить до зворотного ефекту — гіпотрихозу та атрихії. Однак не лише кількісні характеристики статевих гормонів впливають на ріст волосся, а й індивідуальна чутливість до цих гормонів на різних ділянках шкіри людини. 

Наприклад, показники чоловічих статевих гормонів, таких як тестостерон та дигідротестостерон, можуть бути на нормальному рівні, однак волосся на ділянках лоба, тім’я, маківки та скронь може мати підвищену чутливість до цих гормонів. Це призводить до зворотного парадоксального ефекту — поступового облисіння на ділянках шкіри голови з підвищеною чутливістю до чоловічих статевих гормонів. Такий стан називається андрогенетичною алопецією. Саме тому в лікуванні цього стану використовуються препарати, направлені на зменшення кількості чоловічих статевих гормонів.

Інші причини, такі як опіки, травми шкіри, системні або місцеві захворювання шкіри, теж можуть призвести до повної відсутності росту бороди. Однак вони рідко викликають такий стан, здебільшого призводячи до нерівномірного росту волосся або до значного зменшення щільності росту бороди.

Рідка борода

Переважна більшість скарг щодо неестетичного вигляду бороди при зверненні до барберів або лікарів є скаргами на рідку бороду або нерівномірний її ріст. Причинами таких станів є насамперед індивідуальний генетичний код кожної людини та дисгормональні порушення (про що було сказано вище). Однією з причин рідкого росту бороди можуть бути тяжкі порушення обміну речовин при захворюваннях внутрішніх органів або суттєве обмеження надходження поживних речовин в організм унаслідок голодування чи при дотриманні жорстких дієт (особливо у вегетаріанців та веганів).

Також на зниження щільності росту бороди або її нерівномірність часто впливають такі фактори, як травми шкіри обличчя, опіки, системні захворювання або місцеві шкірні хвороби (псоріаз, дерматити різного походження, фолікуліт, гніздова алопеція), психічні та психосоматичні розлади тощо. Ці захворювання на початку свого розвитку можуть призводити до тимчасового припинення росту волосся, а згодом — викликати повну його втрату.

Алопеція бороди

Це стан, при якому ріст волосся на обличчі призупиняється або тимчасово, або назавжди. Причинами можуть бути радіаційне опромінення, отримання хіміотерапевтичних препаратів при лікуванні онкологічних захворювань, вживання наркотичних та психотропних речовин, гормональні порушення, хвороби шкіри обличчя, аліментарні порушення (пов’язані з харчуванням), розлади психіки тощо. Здебільшого алопеція бороди має тимчасовий характер і при усуненні провокаційного фактора ріст волосся відновлюється. Однак таке відновлення може мати неповноцінний характер, призводячи до порідіння або нерівномірного росту бороди.

Що робити, якщо борода росте нерівномірно?

Першим і, безсумнівно, головним етапом у розв’язанні проблеми, пов’язаної з нерівномірним ростом бороди, є звернення до досвідченого лікаря, який виявить причину такого стану. Особливо це важливо, коли патологічний стан тільки починається і правильне лікування надає великі шанси на збереження волосяних фолікулів, які продукують волосся.

На жаль, більшість чоловіків упродовж багатьох років намагаються самостійно розв’язувати свою проблему, не звертаючись до спеціалістів. На це витрачається час та велика кількість коштів, але результати не задовольняють вимоги. Досвідчений лікар встановлює причину виникнення проблеми та визначає методи корекції, а також їхню етапність.

Методи корекції росту бороди поділяються на:

  1. Косметичні.
  2. Терапевтичні. 
  3. Хірургічні.

Косметичні методи для густої та рівномірної бороди 

До косметичних методів належать різноманітні засоби, направлені на догляд за шкірою обличчя та волоссям бороди. Це засоби для очищення шкіри обличчя, видалення ороговілих часток епідермісу, пилу, бруду, що надає можливості для повноцінного функціонування сальних та потових залоз, сприяє безперешкодному росту волосся з волосяного фолікула.

Інші засоби направлені на зволоження шкіри. Вони відновлюють гідратацію клітин шкіри, внаслідок чого досягається не лише позитивний косметичний ефект, а й краща регенерація шкіри і, відповідно, відновлення волосяних фолікулів. Також застосовуються засоби та методи для покращення кровопостачання шкіри обличчя. Це як косметичні засоби, так і різні види масажу ділянки обличчя. Особливу увагу приділяють догляду за волоссям бороди — правильному регулярному розчісуванню та  підстриганню. Для догляду за волоссям бороди також існує багато різновидів шампунів, кондиціонерів, пінок, гелів, олій.

Усі вони направлені на зміцнення структури волосся, зменшення його ламкості, впорядкування напрямку росту, зменшення жорсткості та тертя, зниження електростатичного струму при механічному впливі.

Медикаментозна стимуляція росту бороди

Терапевтичні засоби охоплюють великий арсенал медикаментозного лікування, який направлений на корекцію та відновлення функціонування внутрішніх органів, корекцію гормональних дисбалансів, лікування хвороб шкіри, стимуляцію кровопостачання шкіри і росту волосся тощо. Це велика і різноманітна група медичних препаратів та добавок до харчування. Вибір препаратів, методи їх використання та дозування повинен вибирати лікар. Дуже часто в процесі лікування проблем з волоссям виникає потреба у сумісній праці різних спеціалістів. Це не лише дерматолог, а й ендокринолог, гастроентеролог, кардіоревматолог, спеціаліст із репродуктивної медицини, психолог і психіатр тощо. Кожен пацієнт має свою особливу історію хвороби, тому повинен мати індивідуальний підхід у вирішенні проблем зі здоров’ям.

Результативність косметичних і терапевтичних методів стимуляції росту бороди залежить від багатьох факторів: це і первинна причина відсутності або поганого росту бороди, наявність супутніх захворювань, дотримання клієнтом рекомендацій, які дав йому спеціаліст, наполегливість та сумлінне виконання процедур з догляду за бородою та інше. Однак, як ми вже знаємо, в більшості випадків відсутності росту бороди, рідкого або нерівномірного її росту причиною є саме генетичні особливості кожної людини. Також у тих випадках, коли патологічні стани викликають повну руйнацію волосяного фолікула (це можуть бути рубцеві алопеції, опіки, травми і хірургічні втручання на обличчі та інше), у постраждалих зонах шкіри обличчя виникає рубцева тканина, яка просто ніколи не може самостійно продукувати волосся. Саме тому косметичні та терапевтичні методи корекції росту бороди далеко не завжди дають позитивні результати. І в цих випадках на допомогу приходить хірургічний метод корекції росту бороди — пересадка (трансплантація) волосся.

Пересадка бороди

Коли ми чуємо слово «трансплантація», то нам здається, що це щось дуже нове, не зовсім зрозуміле, невипробуване. Але це не так. Насправді перша пересадка волосся була проведена ще у 1939 році японським дерматологом Окудою пацієнтам з опіками шкіри. Відтоді минуло багато десятиліть, за які методики пересадки волосся були випробувані, вдосконалені, заново переосмислені з приходом досвіду і нових технічних можливостей та виведені на новий високий рівень.

Сучасні методи трансплантації волосся — це вже вивірені стандартні хірургічні втручання, які широко використовуються не лише в естетичній медицині. І саме пересадка волосся є випробуваним і доведеним методом, який 100%-во гарантує густу рівномірну бороду без прогалин. Трансплантація бороди — це операція, яка направлена на додавання густоти бороді, виправлення форми і несиметричного росту волосся на обличчі або для маскування шрамів.

Актуальні ціни та реальні фото робіт з пересадки бороди можна переглянути тут.

Пересадка волосся для створення густої та рівномірної бороди

Сучасним стандартним методом пересадки волосся бороди є метод FUE (follicular unit excision — висічення фолікулярної одиниці). Це операція, яка передбачає видалення та переміщення окремих волосків (або груп волосків, які називаються фолікулярними одиницями) з донорської зони в необхідну зону малотравматичним способом, без проведення великих розрізів шкіри.

Як донорська зона (зона, звідки волосся забирається) здебільшого використовується потилична та частково скроневі ділянки голови. Однак іноді, з тих чи інших міркувань, використовують волосся, забране з грудної клітки або живота. Тривалість такої операції залежить від площі, яку потрібно закрити волоссям, і може складати від 3 до 6 годин. Після проведеної операції клієнт не потребує перебування на ліжку в клініці та повертається додому.

Кандидатами на пересадку волосся можуть бути пацієнти, які:

  • незадоволені іншими, нехірургічними методами лікування випадіння волосся, які випробували або зараз використовують;
  • мають необхідність замаскувати рубці після травм і операцій;
  • мають достатньо здорового волосся на неуражених ділянках, яке можна використовувати як донорське місце для трансплантації;
  • мають ділянки здорового волосся, схожі за кольором і текстурою на ділянку, де воно відсутнє;
  • не хворіють на гніздову алопецію;
  • борються з емоційним чи психологічним стресом через втрату/відсутність волосся.

Коли пересадка волосся не проводиться?

  1. Коли пацієнт хворіє на гніздову алопецію.
  2. При гострих захворюваннях або загостренні хронічних хвороб шкіри в зонах операції (операція можлива тільки після стабілізації стану).
  3. Коли у пацієнта немає достатньої кількості здорового волосся, щоб закрити дефект.
  4. Пацієнтам з психічними розладами.
  5. При наявності загальних тяжких хвороб (нелікований цукровий діабет, некориговані порушення згортання крові тощо).
  6. Коли пацієнт ставить нерозумні та нереалістичні вимоги щодо операції з пересадки волосся.

Чи достатньо однієї операції з пересадки волосся?

У більшості випадків виконується одне хірургічні втручання. Повторні операції проводяться за бажанням пацієнта через декілька років з метою покращення косметичного вигляду.

Кількість операцій залежить від:

  • площі відсутнього волосся, яку потрібно закрити;
  • бажання пацієнта;
  • дотримання пацієнтом вимог післяопераційного догляду за зонами операції;
  • можливого виникнення післяопераційного ускладнення.

Які післяопераційні ускладнення можуть виникнути після пересадки волосся

Пересадка волосся має низький ризик, є відносно безпечною та має мінімальну частоту ускладнень (у середньому до 0,5%):

  1. Тимчасовий післяопераційний набряк тканин голови та обличчя.
  2. Тимчасове відчуття болю в ділянках проведеної операції.
  3. Зсув трансплантата.
  4. Кровотеча з рани або підшкірна гематома.
  5. Інфекційні запалення післяопераційних ран.
  6. Оніміння або підвищена чутливість у ділянках післяопераційних ран.
  7. Грубі або келоїдні рубці на шкірі в ділянках операції.
  8. Погане приживлення або часткова втрата пересадженого волосся.
  9. Зміна пігментації шкіри в ділянках післяопераційних рубців.

Ускладнення після операції з пересадки бороди виникають дуже рідко. Переважно це набряки та синці, які в більшості випадків не потребують лікування і проходять самостійно. Це пояснюється тим, що ділянка обличчя має сильне кровопостачання, це сприяє швидкому загоєнню ран і запобігає ускладненням.

Коли можна побачити результат після пересадки волосся?

Операція є стресом для волосся та організму загалом. У середньому через місяць після операції пересаджене волосся випадає. Приблизно через 2-3 місяці починає з’являтися нове волосся в ділянці хірургічного втручання. Остаточний результат операції можна оцінювати лише через один рік. Процент приживлення пересадженого волосся залежить від багатьох факторів, одним з головних серед яких є саме розташування зони трансплантації. Для зони бороди це складає 90-95%.

Винятками є лише випадки, коли волосся пересаджується в рубці. Це пов’язано з тим, що сформований рубець не має достатнього кровопостачання, як у здоровій шкірі, а також має підвищену жорсткість. Указані фактори суттєво впливають на результати пересадки волосся. Приживаність пересадженого волосся в рубцеву тканину втричі менша, ніж у здорову шкіру, а іноді спрогнозувати результати операції взагалі неможливо. Трансплантація волосся в рубцеві тканини значно складніша за звичайну пересадку, займає більше часу та часто потребує повторних операцій. У переважній більшості випадків рубці потребують спеціальної передопераційної підготовки впродовж декількох місяців.

Що важливо пам’ятати пацієнту?

Найкращі результати пересадки волосся будуть тоді, коли пацієнт має реалістичні очікування від трансплантації, порозуміння з лікарем і дотримується всіх призначених рекомендацій!

Скільки коштує пересадка бороди в Україні?

Ціна на пересадку бороди формується в першу чергу залежно від кількості пересаджених фолікулярних одиниць. Якщо необхідно закрити невелику площу шкіри обличчя (наприклад, лише зону рубця), то для цього може бути достатньо 100 графтів. Але якщо потрібно закрити всю зону бороди, то кількість графтів може сягати 2000. Також враховується кількість та вид використаного інструментарію і розхідних матеріалів, час перебування у клініці (для тих, хто приїхав з-за кордону чи іншого міста), час роботи і кваліфікація персоналу. Тому підхід до кожного клієнта є індивідуальним. В Україні ціна на пересадку бороди коливається (в еквіваленті доларів США) у межах від 700 до 3000.

Реклама

Популярні матеріали

Знайомтеся, Олександр «Терен» — український ветеран та новий...


«Я часто питала, за що мені ця втрата. А потім зрозуміла: війна не...


Український суперфуд: 5 корисних страв з буряка


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Популярні матеріали