Як виявляється дефіцит заліза і що з ним робити

Правила сбалансованого раціону від відомого українського дієтолога

Дефіцит заліза — форма анемії, яка часто опиняється у полі зору дієтолога. Сьогодні разом із зірковою українською дієтологинею Наталею Самойленко говоримо про залізодефіцитну анемію — найбільш розповсюджений тип цієї хвороби.

Прояви:

Слабкість та зниження переносності фізичних навантажень (відчуття серцебиття);

Спотворений смак і нюх (бажання їсти крейду, крохмаль, подобається запах бензину, мокрого асфальту);

Біль, печіння і згладженість сосочків язика;

Сухість шкіри, болючі тріщини в кутиках рота;

Пошкодження нігтів (бліді, крихкі, з нерівностями) і волосся (тонке, ламке, з роздвоєними кінчиками, легко випадає).

Підтвердити залізодефіцит (явний чи прихований) можна за результатами загального аналізу крові та рівнем феритину. І тут важливо зазначити, що раціоном ми не лікуємо цю хворобу. Залізодефіцитна анемія — це діагноз, що потребує консультації лікаря та призначення відповідного лікування.

Чи можливо уникнути залізодефіциту?

Так, повноцінний різноманітний раціон щодня та знання деяких секретів засвоєння заліза гарантують значні запаси й уникнення дефіцитного стану за умови здорового шлунково-кишкового тракту.

Продукти — рекордсмени за вмістом заліза:

1. Тваринного походження (біодоступність заліза 17-22%): яловича та куряча печінка та інші субпродукти, баранина та яловичина, птиця, риба сімейства лососевих та  консервовані морепродукти.

2. Рослинного походження (біодоступність заліза 5-7%): гарбузове насіння, мигдаль, цілозернова вівсяна крупа, гречка, приготована зі шкіркою картопля, батат і пастернак, бобові (квасоля, нут, сочевиця), тофу, шпинат та сухофрукти (курага й родзинки).

Всмоктуванню заліза сприяє вітамін С. Це означає, що додавання до страви свіжого салату, зелені або ягід як десерт до обіду створює відмінну комбінацію з вищепереліченими продуктами.

І навпаки, перешкоджають засвоєнню заліза молочні продукти, соєвий білок, речовини, що містяться у чаї, каві, какао, фітинова кислота з зернових. Пам`ятайте, що профілактика — це про щоденну сумлінну працю й дисципліну, але це завжди легше й цікавіше, ніж боротися з наслідками дефіцитів у вигляді хвороб.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали