Як стрес впливає на менструальний цикл

Проблеми, з якими зіткнулися українки під час війни

Гінекологи кажуть, що з початком війни вони значно частіше, ніж раніше, стали чути скарги на порушення менструального циклу. Нічого дивного в цьому немає: страх, зміни у способі життя, переїзди, нові плани, втрати, зниження рівня життя, переживання з приводу майбутнього. Усе це поєднується в одне поняття — стрес. Лікар-гінеколог мережі клінік CALM Юлія Мудра розповідає, як стрес впливає на менструальний цикл і як зберегти жіноче здоров’я під час війни в Україні.

«Ми багато чуємо звідусіль про згубні наслідки стресу. І жіноче здоров’я, безумовно, він також не обминув. Більше того, саме жіночий організм дуже чутливий до потрясінь. Думаю, що зараз буде доречно знову поговорити з вами про це», — каже гінеколог Юлія Мудра.

Як гормони реагують на стрес

Варто зауважити, що стрес можуть провокувати як глобальні речі, так і зміна інтенсивності фізичних навантажень, клімату, коливання ваги тощо. Причина, через яку стрес впливає на менструальний цикл і вагітність, звісно ж, пов’язана з гормонами.

Стрес активує в організмі гормональний ланцюг: гіпоталамус — гіпофіз — наднирники. Його активація пов’язана з підвищенням рівня кортизолу та кортикотропін-рилізинг-гормону. Усе це допомагає контролювати реакцію на стрес в організмі. Вивільнення кортикотропін-рилізинг-гормону, а потім власне кортизолу пригнічує нормальні рівні репродуктивних гормонів, що потенційно може призвести до аномальної овуляції, ановуляції (тобто відсутності овуляції) або аменореї (відсутності менструації). Через це і виникають затримки, міжменструальні кровотечі й навіть надмірно болісні менструації. 

Чому не настає вагітність

Ідеться не про сьогоднішню ситуацію, бо зараз багато жінок вирішили вимушено відкласти вагітність на майбутнє. Але потрібно знати, що навіть у відносно спокійному (як здається) житті вагітність не настає, якщо жінка перебуває у стані хронічного стресу, який не завжди усвідомлює. Але і це можна пояснити тими ж процесами, які описані вище. Саме аномальні рівні гормонів є поясненням того, чому не настає вагітність, коли організм у стресі. Тіло повідомляє, що це не найкращий час для вагітності, тому воно наче «відключається».

Instagram: @_jeanettemadsen_

Чим ще небезпечний стрес для жіночого організму

На жаль, це не єдині наслідки стресу. Чим більше людина схильна до нього, тим сильніше витрачаються в організмі вітаміни та мінерали, а це призводить до погіршення роботи імунної системи. І як наслідок — порушення обміну речовин, набір зайвої ваги, целюліт та інсулінорезистентність. Скоріше за все, «бонусом» додасться випадіння волосся, поганий настрій та тьмяний колір шкіри.

Під час стресу знижується і місцевий імунітет. Рівень «корисних та захисних» бактерій у піхві недостатній, що провокує ріст патогенних мікроорганізмів і, як наслідок, розвиток запальних захворювань. 

Як нормалізувати цикл?

Як би не було складно, постарайтеся зменшити або виключити зовсім фактори стрессу. У цьому допоможе здоровий сон, правильне, збалансоване харчування, спорт.

Для психічного розслаблення практикуйте йогу та медитації. А якщо ви розумієте, що самостійно не справляєтеся, я наполягаю на консультації у психолога. Гарний спеціаліст допоможе вам якнайшвидше вийти із цього стану. 

По-друге, зверніться по консультацію до гінеколога. Іноді залежно від причини лікар може порекомендувати гормональну терапію. 

Не забувайте, що ваше здоров’я — найважливіша річ. Робіть усе можливе, на що здатні зараз. Пам’ятайте, що пережити важкі події допоможе саме міцне здоров’я. І не забувайте, що самолікування дуже шкідливе для здоров’я. Довірте цю справу професіоналам.


Реклама

Популярні матеріали

10 фільмів, які варто передивитися цієї осені


Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Читайте також
Популярні матеріали