Як навчити мозок хотіти здорову їжу під час стресу

Простий лайфхак від учених, який справді працює

Занепокоєння щодо війни, інфляції, економіки та інших глобальних криз призвело до того, що рівень стресу в Україні досягнув нових максимумів. Для деяких людей цей стрес проявляється на вагах. Існує багато біологічних механізмів, які пояснюють, чому стрес та занепокоєння можуть змусити людей набирати небажані кілограми. У деяких випадках збільшення ваги саме собою може стати джерелом стресу, який сприяє подальшому збільшенню ваги.

Хоча ми не можемо усунути всі основні джерела стресу в житті, варто спробувати певною мірою контролювати вплив, який він чинить на організм. Видання The Washington Post опублікувало останнє відкриття вчених, які виявили, що є спосіб перенавчити мозок, щоб покращити свій раціон і запобігти збільшенню ваги, спричиненому стресом.

Як стрес сприяє появі жиру на животі

Наше тіло еволюціонувало, щоб виділяти гормон стресу кортизол, коли мозок відчуває небезпеку. Кортизол підвищує частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск та рівень цукру в крові. У короткостроковій перспективі кортизол захищає від безпосередніх загроз, переводячи наше тіло в режим «бий чи біжи». Але коли ваша робота, фінанси та інші обставини регулярно викликають усе більший стрес, це може спричинити хронічне підвищення рівня кортизолу.

Одним з побічних ефектів дії кортизолу є те, що він сприяє відкладенню жиру на животі та вісцерального жиру, який є особливо токсичним видом жиру, що накопичується навколо внутрішніх органів. Дослідження показують, що люди з більш високим рівнем кортизолу зазвичай мають вищий індекс маси тіла.

«Якщо ви постійно боретеся зі стресом, він може посилати сигнали вашому організму про накопичення жиру», — говорить Джанет Томіяма, керівниця Лабораторії дієти, стресу та здоров’я в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.

Шоколад, цукерки, морозиво та інші продукти знімають стрес частково завдяки їхньому впливу на мозок. Вони активують ділянки винагороди, наповнюючи їх дофаміном та іншими нейротрансмітерами, що сприяють задоволенню.

Як перенавчити свій мозок боротьби зі стресом

У ході дослідження Томіяма та її колеги найняли 100 дорослих осіб з підвищеним рівнем стресу та розділили їх на дві групи. Усі вони повинні були виконувати щоденну шестихвилинну вправу зі зниження стресу, яка включає напруження і розслаблення м’язів — від пальців ніг до голови.

Але членам однієї групи було доручено з’їсти порцію свіжих фруктів, таких як ананас, манго та груша, приблизно через п’ять хвилин кожного з їхніх щоденних сеансів розслаблення м’язів. Після одного тижня дослідники виявили, що вживання лише фруктів змусило учасників почуватися менш напруженими та підняло їм настрій. Поєднуючи фрукти з розслаблювальною вправою, їхній мозок почав розглядати фрукти як те, що знижує рівень стресу, — по суті, перетворюючи фрукти на бажану їжу.

«Кожного разу, коли дві речі відбуваються одночасно, ваш розум створює зв’язок між ними. Поєднуючи розслаблення та фрукти, ваш розум починає бачити їх як одне й те саме. Через деякий час вам навіть не потрібно буде робити шестихвилинне розслаблення: усе, що вам буде потрібно, — це з’їсти фрукти, і ви отримаєте такий же стимул для розслаблення», — каже Томіяма.

Вона пропонує кілька порад для тих, хто хоче спробувати цей лайфхак:

• Виберіть фрукти, які не їсте часто: наприклад, ківі або манго.

• Спробуйте цю вправу в різний час доби та в різних місцях будинку чи офісу. Якщо ви будете завжди робити її за своїм кухонним столом, це працюватиме тільки за вашим кухонним столом.

• У той час коли ви відчуваєте стрес або занепокоєння, дістаньте свій «фрукт комфорту» замість пакета картопляних чипсів.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Ювелірний дім SOVA презентує святкову колекцію прикрас, натхнену...


Читайте також
Популярні матеріали